Serie A

Dronovi, ekran pored travnjaka i visoki presing 90 minuta. Je li ovo novi Mourinho?

Foto: Massimo Insabato/Guliver Image

TRENINZI uz dronove i veliki ekran pored travnjaka, utakmice uz visok posjed lopte i neprestani presing te uigravanje ofenzivnih automatizama u igri premda momčad nije kompletirana nisu nepoznati potezi u svijetu nogometa, ali jesu u karijeri Josea Mourinha. Trener čije se ime veže uz trofeje i rekorde, ali i propagiranje antinogometa, u Romi je počeo raditi stvari suprotne svemu što je dosad predstavljao.

Do prvog Rominog službenog susreta je ostalo više od 20 dana i igračka križaljka ovog kluba još nije riješena, ali tijekom Mourinhovih prvih mjesec dana u Rimu već se može naslutiti da ćemo od njega gledati nešto sasvim novo.

Rekorde je obarao uz granitnu obranu i ubojite kontranapade, sad priprema nešto sasvim novo

On je odmah po dolasku u Romin trening-centar u Trigoriji zahtijevao da mu pored travnjaka postave veliki ekran kako bi igračima tijekom treninga pojašnjavao što od njih traži i gdje griješe, a treninge je počeo snimati dronovima jer je na prikazu iz ptičje perspektive lakše uočiti kretanja na terenu.

Ove metode nisu nove u svijetu nogometa. Julian Nagelsmann je još prije četiri godine koristio veliki ekran pored travnjaka tijekom treninga u Hoffenheimu, a upotreba dronova je odavno doživjela ekspanziju. Poanta je da se na takvo korištenje tehnologije uglavnom odlučuju treneri koji prioritet u stilu igre daju posjedu lopte, visokom presingu i promjenama sustava tijekom utakmica. Zbog toga je Mourinhova odluka neobična, jer on je ime stekao koristeći potpuno drugačiju filozofiju.

Njegovi najveći rekordi, koji će se teško srušiti, postavljeni su igrajući izuzetno kvalitetnu obranu i kontranapade. S Chelseajem je u sezoni 2004./05. primio samo 15 golova, što iz današnje perspektive, kada engleski prvaci primaju uglavnom više od 30 golova, djeluje nestvarno. Također, njegov Real Madrid je u sezoni 2011./12. u La Ligi zabio 121 gol, što je nevjerojatan rekord natjecanja, ali iako se radi o velikom broju golova, ta Realova momčad nije ostala upamćena po opasnoj igri u posjedu lopte, nego po ubojitom kontranapadu.

Mourinho je godinama pokušavao na sličan način doći do titula, nekoliko njih je i osvojio, ali vrijeme je pokazalo da njegova filozofija slabi. On se na Rominom predstavljanju branio argumentom da su njegovi uspjesi u Manchester Unitedu i Tottenhamu samo san za mnoge trenere, što možda i jest točno, kao što je možda točno da u tim klubovima nije imao pravu podršku uprave, ali činjenica da je do kraja 2015. godine osvojio 22, a nakon toga samo tri trofeja ukazuje na to da je njegov standard pao i da nešto mora mijenjati.

"On je najgori od najgorih. Igra antinogomet"

Zbog pada je dobivao sve veće kritike, a njih je osjetio i po dolasku u Romu, kada se našao na meti bivšeg igrača Juventusa, Milana, Lazija i West Hama Paola Di Canija koji je za Mourinha rekao da igra antinogomet.

"Možda očekujete tko zna što, ali kažem vam da je on najgori od najgorih. On čak i ne igra nogomet, on igra antinogomet. Mogli biste uživati na nekoliko presica jer kontroverze čine dobro kazalište, ali kažem vam - za rekonstrukciju momčadi on je najgori kojeg ste mogli dobiti. To mogu reći jer mi je bio najdraži prije sedam godina, čak i više od Pepa Guardiole", izjavio je Di Canio.

Kako sada stvari stoje, bivši talijanski nogometaš je prerano dao ocjenu. Promjena u Mourinhovu pristupu utakmicama već se vidjela tijekom Rominih pripremnih susreta, posebno u okršajima protiv Triestine i Debrecena. Unatoč tome što se radi o znatno slabijim protivnicima od rimskog velikana, Mourinhovi zahtjevi od igrača jasno ukazuju na novi stil u njegovoj trenerskoj karijeri.

Mourinho je do sada, poput brojnih drugih trenera, pripremne susrete uglavnom koristio za podizanje fizičke spremnosti svojih igrača i provjeru može li netko od mladih ili rezervnih nogometaša imati veću ulogu tijekom sezone. Ni on se ranije u takvim susretima nije previše zamarao igrom ni rezultatom. Ovaj put stvari izgledaju znatno drukčije.

Na pripremama Roma mijenja sustav poput kameleona

Portugalski stručnjak je svjestan da će mu u kadru još biti promjena, ali sustavi koje je koristio protiv Triestine i Debrecena pokazuju da se maksimalno posvetio uigravanju momčadi.

Oba susreta je počeo u osnovnoj formaciji 4-2-3-1, ali ona je u fazi napada prelazila u sustav 3-4-3, dok je u obrani ekipa postavljena u raspored 4-4-2.

Mourinho je u posjedu lopte lijevom beku davao zadatak da prijeđe na mjesto stopera i formira obranu od tri igrača, dok je desni bek odlazio visoko u napad. Istovremeno bi desno krilo stalo poludesno iza napadača, kao što bi se i prednji vezni pomaknuo polulijevo iza najisturenijeg igrača. Tako je Roma prelazila u sustav 3-4-3.

U obrani su promjene pozicija bile jednostavnije. U suštini, samo bi se prednji vezni pomaknuo naprijed i s napadačem formirao 4-4-2. No, tada bi cijela momčad igrala visoki presing od početka do kraja utakmice.

Mourinho je i po dolasku u Tottenham pokušavao koristiti različite sustave, ali brzo je odustao od toga i kasnije se nije vraćao toj filozofiji igre. Sada djeluje kao da će ustrajati u tome.

Njegova promjena u načinu igre je interesantna jer se Mourinho nekoliko puta suprotstavljao kada bi mu netko spomenuo "moderni nogomet". 

Nedugo nakon otkaza u Manchester Unitedu, prilikom gostovanja na beIn Sportsu, voditelj ga je upitao je li njegov nogomet premašen dolaskom modernog nogometa, a Mourinho je uzvratio pitanjem: "Što je moderni nogomet?"

"To je postotak točnih pasova, kretnja lopte, postizanje pogodaka, igranje zabavno ako možeš... To je moderni nogomet", rekao je voditelj.

Protivio se izrazu "moderni nogomet", ali sada se tome prilagođava

"Smatrate li da je Simeone dobar trener? Ja smatram. On je ostvario dobre rezultate u zemlji gdje bi Real i Barcelona trebali biti ispred njega. Igraju li oni lijep nogomet? I ne baš. Diego je prije nekoliko dana dao intervju nakon što je izgubio u kupu od Girone i rekao je da su igrali dobro, ali da su izgubili", konstatirao je Mourinho i onda zaključio: "Ono što ja želim je pobijediti."

U Tottenhamu je nekoliko puta pokazao da zna pobijediti na svoj način. Nakon 12 kola prošle sezone bio je prvi na tablici, a iza sebe je imao visoku pobjedu nad Manchester Unitedom na Old Traffordu (6:1) i domaći trijumf protiv Manchester Cityja (2:0), kada je njegova momčad uputila samo četiri udarca i imala 34 posto posjeda lopte, ali kasnije su krenuli loši rezultati koji su doveli do otkaza u travnju, nedugo nakon ispadanja od Dinama u četvrtfinalu Europa lige.

Ugledni mediji, poput The Athletica, nakon novog Mourinhovog pada ponovno su iznosili prljavo rublje, a predsjednik Tottenhama Daniel Levy je objavio da klub traži "nekog čije se vrijednosti podudaraju s velikim klubom, kojem treba vratiti prepoznatljivi stil nogometa - lepršav, napadački i zabavan".

Sve te riječi sigurno su zaboljele Portugalca, koji je brzo dogovorio posao s Romom, ali još čvršće odlučio dokazati da i dalje pripada eliti. Odlazak u Romu je znak da je njegova cijena na tržištu značajno pala, a on će dati sve od sebe da je vrati. Narudžba dronova, velikog ekrana i drugačiji natpisi na taktičkoj tablici znak su da za svoj povratak među elitu sprema nešto potpuno novo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.