U RUSIJI je VAR prvi put korišten na jednom od velikih natjecanja i unatoč nekim pogreškama i krivim procjenama, prve recenzije su i više nego pozitivne.
Sudački previdi, koji su sastavni dio nogometa, svedeni su na minimum, oni koji su se bojali da će se previše vremena gubiti na pregled snimki nisu bili u pravu, a igrači, čak i ako je odluka nakon pregleda VAR-a donesena na njihovu štetu, ne bune se previše.
Posebno treba izdvojiti dva slučaja na ovom turniru kad su suci dosudili kaznene udarce da bi nakon pregleda snimke tu odluku povukli. Dogodilo se to na utakmici Brazil – Kostarika, kad je sudac Björn Kuipers najprije dosudio penal za Brazil, a onda se predomislio. Istu je stvar jučer napravio srpski sudac Milorad Mažić na utakmici između Senegala i Kolumbije. Nakon jednog duela u kaznenom prostoru Kolumbije pokazao je na bijelu točku za Senegal, ali kad je vidio da je branič Kolumbije prvi igrao loptom, promijenio je mišljenje. Takve stvari su zaista revolucionarne i dojma smo da je VAR, unatoč nekim manama, nešto najbolje što se nogometu dogodilo u dugo vremena.
Španjolska Marca napravila je zanimljivu analizu uzevši u obzir sve odluke koje je VAR donio da bi izračunala kako bi osmina finala izgledala da nije bilo pomoći videotehnologije.
Zanimljivo, i bez VAR tehnologije, u nokaut fazu bi se plasirale iste ekipe kao što je sad slučaj, samo bi u nekim skupinama došlo do nekih promjena što se tiče pozicija s koje bi momčadi kretale u borbu za četvrtfinale.
Promjene bi se dogodile u grupama B, C i F, gdje bi reprezentacije koje su prošle dalje samo zamijenile pozicije.
U grupi B Portugal protiv kojeg je dosuđen penal u meču s Iranom poslije konzultacija s VAR-om, bio bi prvi, a Španjolska druga.
U grupi C pozicije bi zamijenili Francuska i Danska. Francuzi bi bez VAR-a imali dva boda manje, a Danci dva više. U tom bi slučaju Hrvatska igrala protiv Francuske, a Danska protiv Argentine, dok je sad obratno.
Promjena bi bilo i u grupi F, ali bi Nijemci svejedno morali kući. Prvi bi završili Meksikanci, dok bi Šveđani imali dva boda manje jer su protiv Južne Koreje dobili penal uz asistenciju VAR-a. Da nije bilo tehnologije, Meksiko bi išao na Švicarsku i lakšu polovinu ždrijeba.
Slučajevi koje smo naveli samo su oni u kojima se VAR uključio i izravno utjecao na rezultat. Bilo bi zanimljivo napraviti analizu svih situacija gdje je VAR trebao reagirati, a nije. Na utakmici Portugal – Španjolska došlo je do evidentne pogreške kad je Diego Costa najprije očito faulirao Pepea, da bi u nastavku zabio gol.
Podsjećamo, ta je utakmica završila 3:3. Na kraju je Španjolska s pet bodova otišla prva u nokaut fazu, Portugal je s istim brojem bodova završio drugi, a Iran je s četiri boda ispao. Hipotetski gledano (jer ne znamo kakav bi bio daljnji tijek utakmice), Španjolska bi tu utakmicu izgubila i završila bi skupinu s tri boda. Portugal bi bio prvi sa sedam bodova i bio bi potencijalni protivnik Hrvatske u četvrtfinalu, a Iran bi išao na Urugvaj u osmini finala.