HRVATSKA reprezentacija igrat će na nadolazećem Europskom prvenstvu u Njemačkoj. To pravo izborila je kao posljednja kroz osnovni kvalifikacijski ciklus i tako se plasirala na svoje 13. veliko natjecanje od 15 mogućih, odnosno na šesto uzastopno Europsko prvenstvo. U subotu će Hrvatska doznati i protiv kojih reprezentacija kreće u grupnoj fazi natjecanja.
Euro 2024. počinje 14. lipnja i završava točno mjesec dana kasnije, 14. srpnja, a subotnjim ždrijebom bit će odlučeno kako će izgledati faza po skupinama. Na ždrijebu će 24 momčadi biti podijeljeno u šest skupina po četiri, s tim da će prilikom ždrijebanja biti još tri nepoznanice. Koje su posljednje reprezentacije koje će na Euro, doznat će se nakon play-offa u ožujku.
Hrvatska se nalazi u trećoj jakosnoj skupini ždrijeba. Prilikom kalkuliranja o lakšoj ili težoj grupi nije pitanje samo kakve će protivnike izvući već i u koju skupinu će je kuglice smjestiti. Najpoželjnije skupine su B i E jer njihovi pobjednici u osmini finala idu na najbolje trećeplasirane iz drugih skupina, a drugoplasirani iz tih skupina u 1/8 finala također idu na drugoplasirane reprezentacije.
Postoji još skupina čiji pobjednici idu na trećeplasirane, ali drugoplasirane reprezentacije iz tih skupina križaju se s prvoplasiranima.
Foto: EPA
Tko prenosi ždrijeb za Euro?
Pravo prijenosa ima HRT, a ceremonija će biti emitirana na 2. programu HTV-a. Uvodna emisija započinje u 17:45. Ždrijeb se može pratiti i preko HRTi.
Tko prijeti Hrvatskoj?
Hrvatska je treći nositelj, što znači da ne može izbjeći neku od nogometnih sila iz prve grupe: Njemačku, Portugal, Francusku, Španjolsku, Belgiju ili Englesku. Iz druge će joj na putu biti netko iz kruga u kojem se nalaze Mađarska, Turska, Rumunjska, Danska, Albanija i Austrija. Posljednja po snazi je četvrta jakosna skupina. U njoj su zasad spomenute tri nepoznanice, ali i Italija, Srbija i Švicarska.
Ono što se zna je da Hrvatska neće igrati sa Škotskom, Slovenijom, Slovačkom, Češkom i Nizozemskom, reprezentacijama koje su poput nje smještene u treću jakosnu grupu.
Koji su gradovi i stadioni domaćini?
Reprezentacije će u grupnoj fazi igrati u najviše dvije zone, a njih pet se neće micati iz jedne. Idealna pozicija za Hrvatsku bila bi C2 jer bi sve utakmice igrala na jugu zemlje.
Stadioni i njihov kapacitet:
Berlin - Olympiastadion - 74.461
München - Allianz Arena (Fussball Arena München) - 70.076
Dortmund - Signal Iduna Park (BVB Stadion Dortmund) - 65.849
Stuttgart - MHPArena (Stuttgart Arena) - 54.906
Gelsenkirchen - Veltins-Arena (Arena AufSchalke) - 54.740
Frankfurt - Waldstadion (Frankfurt Arena) - 54.697
Hamburg - Volkparkstadion - 52.245
Düsseldorf - Merkur Spiel-Arena (Düsseldorf Arena) - 51.031
Köln - RheinEnergieStadion (Cologne Stadium) - 49.827
Leipzig - Red Bull Arena (Leipzig Stadium) - 42.959