FIFA je posljednje tri godine testirala svoj novi projekt, a riječ je o poluautomatiziranoj tehnologiji ofsajda (SAOT) temeljenoj na umjetnoj inteligenciji (AI). Projekt je dobio zeleno svjetlo i bit će u uporabi tijekom SP-a u Kataru koncem godine. Ova se tehnologija već nakratko pojavila tijekom Svjetskog klupskog prvenstva u veljači, no malo tko je znao točno o čemu se radi i koliko ovaj projekt može pomoći unaprjeđivanju nogometne igre.
Što je SAOT?
SAOT je alat koji pomaže VAR-u u donošenju bržih i preciznijih odluka o ofsajdu automatskim određivanjem relativne pozicije igrača u točnom trenutku odigravanja lopte. Ovaj eksperiment će se testirati u kolovozu na utakmici Europskog superkupa, a ESPN piše kako će ge UEFA koristiti i u grupnoj fazi Lige prvaka ove sezone kao pomoć VAR-u.
Glavni razlog za uvođenje SAOT-a je nezadovoljstvo navijača predugim čekanjem na konačnu odluku VAR-sobe i glavnog suca, a uočene su i brojne nepravilnosti prilikom korištenja VAR sustava, što je stvorilo nepovjerenje među igračima, trenerima i navijačima.
Posebno je to uočeno kod povlačenja linija u ofsajd-situacijima. Te su linije stvarale dosta nedoumica kod gledatelja, čak i kod sudaca, ali pomoću ove tehnologije bi problem trebao biti anuliran i stvari bi trebale biti jasnije.
"Poluautomatizirana tehnologija ofsajda razvijena je za podršku službenim osobama videoutakmice. Dakle, tijekom FIFA Svjetskog kupa 2022. u Kataru operacijska soba će primiti automatizirano upozorenje u slučaju ofsajd-situacije, kao i automatski odabranu točku udarca i automatski iscrtanu ofsajd-liniju nekoliko sekundi nakon incidenta.
Nakon toga službene osobe moraju potvrditi predloženu odabranu udarnu točku, kao i predloženu nacrtanu liniju ofsajda. VAR priopćava konačnu odluku sucu na terenu'', objasnio je Johannes Holzmuller, FIFA-in direktor nogometne tehnologije i inovacija.
Collina je objasnio o čemu se radi
U projekt vjeruje i Pierluigi Collina, predsjednik FIFA-inog sudačkog odbora.
"Što se tiče točnosti u odnošenju odluka, to je jako važno jer je smisao svega preciznost. Što se tiče vremena, mislim da je to više psihološki. Osjećali smo da je nešto potrebno i zato smo htjeli ponuditi nešto što daje brži odgovor. Svjesni smo da je nogomet drugačiji od ostalih sportova i da je bilo važno brže donijeti odluku i zato smo radili u ovom smjeru."
Trenutačno VAR može koristiti samo televizijske kamere za prijenos kako bi donio odluku o ofsajdu. Uz SAOT, kamere će biti postavljene ispod krova stadiona. Ove kamere omogućuju optimalno praćenje za sva 22 igrača, bilježe sve podatke kako bi se izračunala njihova točna pozicija na terenu. 29 podatkovnih točaka nalazi se na svim udovima i ekstremitetima igrača koji su relevantni za odluku o ofsajdu, uključujući nadlakticu, nožne prste, koljena i glavu, tako da sustav zna točnu poziciju igrača u bilo kojem trenutku.
Svaki dio tijela svakog igrača bit će pokriven kamerama
Službena lopta za Svjetsko prvenstvo, Adidas "Al Rihla", bit će opremljena senzorom koji šalje podatke 500 puta u sekundi, omogućujući precizniju detekciju udarne točke od korištenja okvira konvencionalne kamere (ograničeno na 50 sličica u sekundi).
"Ugradit ćemo 12 namjenskih optičkih kamera za praćenje na svakom stadionu Svjetskog prvenstva. Sve ove kamere rade zajedno i 100 posto su sinkronizirane. Osim toga, službena lopta za utakmicu imat će na sebi potrebnu tehnologiju. Novi Adidasov sustav sadrži senzor IMU (inercijalna mjerna jedinica) od 500 herca u središtu lopte.
Ove informacije prenose se antenama unutar stadiona u sobu za videooperacije. Kako bi sustav mogao precizno detektirati ofsajd-poziciju, optički sustav za praćenje prikuplja 29 podatkovnih točaka, a to će se događati 50 puta u sekundi. Naravno, tu je i postupak ručne provjere valjanosti koji provode službene osobe iz VAR sobe kako bi bile sigurne da su podaci točni'', dodao je Holzmuller.
10. kolovoza sustav će biti isproban na utakmici između Reala i Eintrachta
Senzor unutar lopte šalje podatke 500 puta u sekundi, omogućujući precizno otkrivanje točke udarca za odluke o zaleđu.
Novi bi sustav trebao skratiti prosječno vrijeme potrebno za donošenje odluke o zaleđu sa 70 na 25 sekundi. Stari VAR sustav zahtijevao je ručno crtanje ofsajd linija i izračunavanje udarne točke. UEFA je otkrila kako je SAOT tehnologija testirana 188 puta.
"Sustav je spreman za korištenje u službenim utakmicama i implementiran na svakom mjestu Lige prvaka," dodao je Rosetti.
SAOT sustav će imati premijeru u finalu europskog Superkupa 10. kolovoza između Real Madrida i Eintracht Frankfurta u Helsinkiju.
Utakmicu će suditi engleski sudac Michael Oliver, kojem će pomagati sunarodnjaci Stuart Burt i Simon Bennett. Litavac Rumsas Donatas bit će četvrti sudac, dok je uloga VAR-a dodijeljena Poljaku Tomaszu Kwiatkowskom, a pomagat će mu njegov sunarodnjak Bartosz Frankowkski, kao i Portugalac Tiago Bruno Lopes Martins (Portugal).