PREDSTAVLJANJE reprezentacija za Europsko rukometno prvenstvo u Srbiji nastavljamo skupinom B (Njemačka, Švedska, Češka, Makedonija) i skupinom C (Francuska, Mađarska, Španjolska, Rusija) s kojom se potencijalno križa hrvatska rukometna vrsta.
Francuzi su dvostruki uzastopni svjetski prvaci i aktualni europski prvaci i to dovoljno govori o snazi ove momčadi. Na posljednje tri europske smotre izabranici Claudea Oneste osvojili su dva zlata i jednu broncu, slijedom čega su i u Srbiji glavni favoriti za prvo mjesto. Već tri godine ovoj momčadi nitko u svijetu rukometa ne može parirati i vjerojatno je samo pitanje motiva hoće li Francuzi obraniti i europsko zlato.
Španjolci treći favoriti Eura
Rukometaši Španjolske nisu se proslavili na posljednja dva europska prvenstva, osvojivši deveto i šesto mjesto. Na SP-u 2009. godine bili su očajni 13., međutim popravni ispit došao je u Švedskoj, kada su igrači Valera Rivere stigli do bronce, označivši novi početak jedne od najtrofejnijih rukometnih nacija. Španjolcima će ovo biti deseti Euro, a do sada su osvojili tri srebra i jednu broncu. Za razliku od SP-a kojeg je osvojili 2005. godine, Španjolska nikada nije bila prvak Europe.
Tko su najveći aduti Riverine reprezentacije? Najjači vratarski trio svijeta Hombrados - Sierra - Šterbik. Prvi među jednakima srpski je vratar Arpad Šterbik, uz Omeyera najbolji vratar svijeta. Ofenziva će se osloniti na Raula Entrerriorsa, sjajnog polivalentnog pucača Barcelone, a tu su još iskusni Garabaya, Alberto Entrerrios te Iker Romero. Posebnu pozornost valja posvetiti i mladom playmakeru Joanu Canellasu, koji bi trebao biti velika uzdanica Španjolaca u budućnosti.
Rusija daleko od najboljih dana
Reprezentacija Rusije osvojila je jednu zlatnu i dvije srebrne europske medalje te dvije zlatne i jednu srebrnu svjetsku medalju, međutim na posljednjim natjecanjima bilježi očajne rezultate. 13. mjesto u Norveškoj, 16. Hrvatskoj i 12. u Austriji. Rusi još nisu izgubili strpljenje s Vladimirom Maximovom, koji je s kratkim dvogodišnjim prekidom već dvadeset godina na klupi reprezentacije. Maximovu se očigledno vjeruje jer Rusija više nema igrača kao što su bili Pogorelov, Torgovanov, Tučkin i Dušebajev.
Danas Maximov ima na raspolaganju većinu igrača iz ruskog kluba Čehovski medvjedi, a jedini pravi legionar izvrsni i je pucač Barcelone grčkih korijena Konstantin Igropoulo. Svakako valja istaknuti i Alexeja Rastvorceva te njegova imenjaka Chernoivanova. Maximov je trener stare garde, njegove rukometne vizije još se temelje na kontranapadu, a specijalist za iste je Timbur Dibirov, jedan od najboljih presjecatelja lopti globusa. Dovoljno za drugi krug, ali sve dalje od toga utopija je.
Povratak Laszla Nagyja Mađarima neće značiti puno
EP u Srbiji bit će osmo europsko natjecanje za Mađarsku, a do sada nikada nisu bili bolji od petog mjesta za razliku do SP-a gdje su se 1986. godine okitili srebrom. Posljednji rezultati momčadi Lajosa Mocsaija ne daju previše nade Mađarima, a stručnjaci ih uz Makedoniju i Slovačku svrstavaju među najlošije reprezentacije natjecanja. Prvi susret u Srbiji Mađarska će igrati protiv Rusije i to će biti vjerojatno jedina prava šansa za prolazak u drugi krug.
Izbornik Mocsai zadovoljan je povratkom Laszla Nagyja u reprezentaciju nakon dvije godine pa sada više neće ovisiti samo o Ferencu Illyesu i braći Ivancsik. Ipak, najveća zvijezda ove reprezentacije sjajni je vratar Veszprema Nandor Fazekas, kojeg se smatra jednim od najboljih vratara Europe.
Njemačka nakon 14 godina bez Heinera Branda
Nijemci već godinama nisu u vrhu svjetskog rukometa, a posljednji veliki rezultat ostvarili su kao domaćini Svjetskog prvenstva 2007. godine kada su osvojili zlato. Gotovo pet godina prošlo je a Nijemci nemaju još nijednu medalju. Na SP 2009. i 2011. godine osvojili su peto, odnosno 11. mjesto, dok su europsku smotru 2008. godine završili na četvrtom, a 2010. slabom desetom mjestu. Nakon što je dva posljednja velika natjecanja Njemačka završila na 10. i 11. mjestu, nije ni čudo što Njemačku u Srbiji nakon 14 godina neće voditi čuveni Heiner Brand. Inače, izborničku palicu preuzeo je njegov asistent Marin Heuberger.
Nijemci više nisu rukometna sila, iako su lica poput Pascala Hensa i Michaela Krausa još u reprezentaciji. Heuberger priliku je dao mladim rukometašima poput Patrick Wienceka, jednog od najboljih igrača juniorske reprezentacija koja se nedavno okitila naslovom prvak svijeta. Kao ključne igrače ove Njemačke reprezentacije možemo izdvojiti vratar Silvija Heinvettera te mladog pucača Uwea Gensheimera, koji je u dresu Loewena bio jedan od najboljih strijelaca Lige prvaka. Nijemci će naravno proći u drugi krug, međutim ništa ne odaje kako momčad Marina Heubergera može prekinuti niz slabih nastupa na svjetskim i europskim prvenstvima.
Olssonova Švedska poprima konture velike momčadi
Situaciju u kojoj se sada nalazi Njemačka, Šveđani su prošli nedavno, točnije prije dvije godine, kada su EP u Austriji završili na 15. mjestu, najlošijem u povijesti ove najtrofejnije svjetske reprezentacije koja se može podičiti sa četiri europska i četiri svjetska zlata. Ola Lindgren i Steffan Olson preuzeli su reprezentaciju 2008. godine i počeli graditi jedan novi projekt. Zahvalili su nekolicini starih igrača i okrenuli se mladićima poput Niclasa Ekberga, Oscara Carléna, Johana Sjöstranda te Kim Ekdahl Du Rietza što je rezultiralo vrlo dobrih četvrtim mjesto na proteklom SP-u.
Posljednji naslov prvaka Europe Šveđani su osvojili prije točno deset godina i teško je vjerovati kako se u Srbiji mogu vratiti na staze uspjeha, međutim polufinale nije neostvariva misija. Glavne uzdanice trenerskog dvojca bit će sjajni Kim Anderson, jedan od najboljih ljevorukih pucača u rukometu i lijevi vanjski Jonas Larholm, drugi najbolji strijelac ove reprezentacije s 495 golova. Tu su još i neizostavni Jonas Kallman te playmaker Dalibor Doder, dok će gol Švedske čuvati već spomenuti Johan Sjöstrand, vrlo dobri mladi vratar španjolske Barcelone.
Česi i dalje ovise samo o Filipu Jichi
Posljednje dvije godine češka rukometna reprezentacija bilježi relativno dobre rezultate, a kao vrhunac istih osmo je mjesto na Europskom prvenstvu u Austriji 2008. godine, što je najbolji rezultat u posljednjih deset godina. Na SP-u u Švedskoj bili su 12., a turnir u Srbiji dočekuju kao novi priliku za ulazak među 12 najboljih reprezentacija Starog kontinenta. Česima će ovo biti sedmi nastup na EP-u, a najveći doseg šesto je mjesto iz 1996. godine.
Najveći problem momčadi Martina Liptaka je prevelika ovisnost o golovima trenutno najboljeg rukometaša svijeta Filipu Jichi. Jicha je bio MVP u Austriji, a u 100-njak reprezentativnih nastupa zabio je već 650 golova, što je prosjek od oko sedam golova po utakmici. Uz Jichu valja izdvojiti i Daniela Kubesa, jednog od kvalitetnijih defenzivnih igrača i to je praktički to što Češka može ponuditi. Da nema Jiche i Martin Liptak, Češka sasvim sigurno ne bi vidjela EP, a ovako će dvoboj s Makedoncima odlučivati o prolasku u drugi krug.
Makedonci nakon 14 godina na Europskom prvenstvu
Rukometna reprezentacija Makedonije napravila je veliki podvig plasmanom na europsku smotru, a mnogi taj uspjeh pripisuju izborniku Zvonku Sundovskom."Kvalificiranje na EP enorman je korak za našu momčad. Tu smo da učimo i napredujemo, a naravno da ne odustajemo ni od borbe za drugi krug", rekao je u najavi Sundovski. Izvjesno je kako će se Makedonci za drugi krug morati pohrvati s Česima, a ako oni imaju Filipa Jichu, Makedonci imaju Kirila Lazarova.
Lazarov možda nije tako dobar kao Jicha, ali zato drži rekord koji će teško tko srušiti, 92 gola u 10 susreta. Prisjetimo se, Makedonci su 11. mjestom prošle godine u Švedskoj pokazali da mogu igrati dobar rukomet, a u Srbiji se sada očekuje potvrda. Uz Kirila Lazarova kao glavnu uzdanicu izbornika Zvonka Sundovskog, valja istaknuti i pouzdanog vratara Borka Ristovskog, koji je dugo godina igrao u Španjolskoj za ASOBAL.