Hrvatica osvojila povijesni WNBA naslov

KOŠARKAŠICE New York Libertyja po prvi su put u svojoj 27-godišnjoj povijesti osvojile naslov prvakinja WNBA lige svladavši na domaćem terenu u odlučujućoj petoj utakmici finala Minnesota Lynx sa 67:62 nakon produžetka, a naslovom prvakinje tako se okitila i hrvatska igračica u redovima Libertyja Ivana Dojkić.

Domaće igračice izborile su produžetak zahvaljujući dvama pogođenim slobodnim bacanjima Breanne Stewart 5.2 sekundi prije kraja četvrte četvrtine kojima je poravnala na 60:60 da bi potom Kayla McBride promašila tricu za pobjedu Lynxa pa se otišlo u produžetak.

Liberty je u prve tri minute dodatka serijom 5-0 stigao do 65:60, a nakon svog jedinog koša u produžetku za 65:62 gošće su imale priliku poravnati tricom Bridget Carleton 16 sekundi prije isteka vremena, no ona nije bila precizna pa je pobjedu domaćih s dva pogođena slobodna bacanja potvrdila Stewart.

Prvi naslov nakon pet poraza u finalima

Jonquel Jones je sa 17 koševa predvodila domaće te je izabrana za najkorisniju (MVP) igračicu finala, po 13 su dodale Stewart, Leonie Fiebich i Nyara Sabally, dok su Napheesa Collier sa 22 i Kayla McBride sa 21 poenom predvodile gošće. Dojkić nije ulazila u igru u niti jednoj od pet utakmica finala. Ove sezone prosječno je igrala 11 minuta i ubacivala 3.4 poena.

Za Liberty je ovo bio šesti nastup u finalu WNBA lige i prvi naslov, nakon poraza 1997., 1999., 2000., 2002. i 2023. S četiri osvojena naslova, iz 2011., 2013., 2015. i 2017., Lynx su ostale surekorderke s Houston Cometsima i Seattle Stormom.