HRVATSKA RUKOMETNA REPREZENTACIJA

Hrvatska ima kapetana koji se sjeća kad je prvi put zaigrao za reprezentaciju

Foto: Guliver Image/Getty Images

''PRVI važan nastup za reprezentaciju na SP-u? Naravno da se sjećam. Bilo je to SP u Njemačkoj 2007. Ušao sam u igru protiv Španjolske i zabio sam jedan gol. Igrao sam ranije europske kvalifikacije, ali prvog nastupa na SP-u ću se sjećati cijeli život'', odgovorio je uz osmijeh kapetan Hrvatske i najbolji hrvatski rukometaš Domagoj Duvnjak u razgovoru uoči SP-a koje sutra počinje u Egiptu.

Imao je 19 godina kada ga je Červar prvi put uveo u igru na SP-u, a do danas je 32-godišnji kapetan Hrvatske u rukometnoj karijeri osvojio gotovo sve. 

Za reprezentaciju je odigrao 214 utakmica, osvajao je medalje na svjetskim i europskim prvenstvima te Olimpijskim igrama, prije sedam godina službeno je proglašen najboljim igračem svijeta, a vrlo vjerojatno tu će nagradu dobiti i za 2020. Prošle sezone Hrvatsku je vodio do europskog srebra, bio je MVP turnira, a prije nekoliko dana s Kielom je osvojio svoj drugi pehar Lige prvaka. Nedostaje mu samo zlato s Hrvatskom.

U reprezentaciju je upao s 18 godina, igrao je u kvalifikacijama za Euro 2006., ali nije bio na popisu Line Červara za europski turnir u Švicarskoj. Na pravi nastup na velikom natjecanju morao je pričekati do iduće godine i SP u Njemačkoj.

Hrvatska je u Njemačkoj imala jedan od najjačih rostera u povijesti reprezentacije, a rezultatski nevažnu utakmica protiv Španjolske, u kojoj je Duvnjak debitirao, pamtimo kao jednu od najkontroverznijih u povijesti hrvatskog rukometa.

Duvnjak je, osim po osobnim emocijama i ushićenju zbog prvog važnog nastupa za Hrvatsku, zato posebno pamti. 

Zbog jednog poraza ostali bez medalje 

Ivano Balić, Petar Metličić, Blaženko Lacković i ostatak Červarove ekipe na Mundijalu u Njemačkoj igrali su najljepši i najspektakularniji rukomet na svijetu. Iako su na SP-u u Portugalu te na Olimpijskim igrama u Ateni osvojili zlato, nisu bili zrela i posložena momčad poput one koju je Červar 2007. doveo u Njemačku.

Zbog jednog lošeg dana, protiv Francuske u četvrtfinalu, ispali su u razigravanje od petog do osmog mjesta.

Francuska je bila bolja i zaslužila je pobjedu. Od početka utakmice bilo je jasno da Hrvatska neće naći rješenje za vratara Omeyera i moćnu obranu Tricolora. Červarovi igrači uspjeli su zabiti samo 18 pogodaka. 

Duvnjak je debitirao u najkontroverznijoj utakmici hrvatskog rukometa

Hrvatska nije imala šanse u četvrtfinalu, ali posljednja utakmica drugog kruga utakmica protiv Španjolske, u kojoj je debitirao Duvnjak, bila je ključna za put reprezentacije na turniru. 

Do te večeri, Hrvatska je bila nezaustavljiva. Padali su Danska, Rusija, Mađarska i mnoge slabije ekipe i nitko se nije mogao nositi s lepršavim rukometom Ivana Balića i snagom Červarove momčadi.

Na redu su došli Španjolci. Pobjeda je donosila prvo mjesto u skupini i četvrtfinale protiv Francuske (koji su do četvrtfinala skupili dva poraza, od Islanda i Njemačke), a poraz treće mjesto i utakmicu protiv Islanda.

Savez je tražio da se pusti utakmica protiv Španjolske, igrači su to odbili 

Neposredno prije dvoboja sa Španjolskom vodeći ljudi Saveza navodno su tražili od Červara da odmori glavne igrače i tako u četvrtfinalu izbjegne moćnu Francusku. Do javnosti su stizale različite verzije događaja koji su prethodili toj utakmici, od one da su se igrači pobunili jer nisu željeli pustiti utakmicu, do one da je dogovor pao tek na poluvremenu, dok je Španjolska vodila s pet golova razlike.

Hrvatska je na kraju pobijedila 29:28 i umjesto na znatno slabiji Island, otišla je na Francusku. Nakon poraza od Francuza Savez je odluku igrača da idu na pobjedu protiv Španjolske nazvao bahatom, a jedan dio medija oštro je kritizirao igrače s tezom da se Španjolcima ipak moralo pustiti. 

Ivano Balić, tada mladi Duvnjak i suigrači očito nisu tako razmišljali. Izabrali su teži put i ispali od Francuske te ostali bez šanse da se bore za medalju, nakon jednog poraza u sedam utakmica, te su turnir zaključili na petom mjestu uz jedan poraz u devet utakmica. Za Hrvatsku se osim Omeyera kobnim pokazao i sustav natjecanja, koji je dvije godine ranije na SP-u u Tunisu bio drugačiji te su momčadi nakon dvije grupe išle direktno u polufinale. Do danas se sustav natjecanja na svjetskim turnirima sustavno mijenjao. Kaos je kulminirao 2017. godine u Francuskoj, kada je s ranim ispadanjem velikana, Njemačke i Danske, propao eksperiment s osminom finala. Na turniru koji sutra počinje u Egiptu opet se igra kao na SP-u u Njemačkoj 2007. godine, ali uz rekordan broj ekipa koje u njemu sudjeluju, čak 32. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.