Hrvatska jedva izborila peto mjesto u Europi!

HRVATSKA se pobjedom protiv Češke u dramatičnoj završnici pred polupraznom Arenom oprostila od Eura s osvojenim petim mjestom.

Hrvatska je prvo poluvrijeme završila s prednošću 16:10, a u drugom poluvremenu je uspješno branila zahvaljujući sjajnom Zlatku Horvatu i obranama Ivana Stevanovića. No, na drugoj strani briljirao je Zdrahala s 13 golova i doveo Češku na gol zaostatka u zadnjoj minuti.

U dramatičnoj završnici Hrvatska se uspjela obraniti i izboriti utješnu pobjedu.

Pred praznim tribinama Češka je otvorila golom za vodstvo, no Hrvatska je ubrzo preuzela kontrolu i na krilima Horvata, Stepančića i Karačića pobjegla na 7:3 u prvih deset minuta. U 14. minuti Hrvatska je prvi put otišla na +5 kod 10:5, a Češku je u igri držao nevjerojatni Zdrahala koji je do kraja skupio čak 13 golova.

Stevanović igrač utakmice, Horvat i Zdrahala briljirali

Stevanović je svojim obranama omogućavao brze kontranapade, što su najbolje koristili Zlatko Horvat i Manuel Štrlek, a upravo Štrlekovim pogotkom u 21. minuti Hrvatska je prvi put došla do šest golova viška (13:7). Pred kraj prvog poluvremena Stevanović je skinuo dva udarca u dvije sekunde, a Horvat zabio za 16:10 prije odmora.

U drugom dijelu su Horvat i Stevanović nastavili istim tempom i držali prenost Hrvatske, ali obrana nije imala nikakvo rješenje za Zdrahalu koji je uz pomoć Kaspareka doveo Čehe na gol zaostatka uoči posljednje minute (27:26).

Minutu i pol prije kraja Marko Mamić izborio je sedmerac i isključenje češkog reprezentativca Horaka. Horvat je realizirao kazneni udarac za dva pogotka prednosti (28:26) i pobjedu.

Igračem utakmice proglašen je vratar Ivan Stevanović koji je obranio 13 od 38 udaraca Čeha. Zlatko Horvat je sa 10 pogodaka, četiri iz sedmeraca, bio najefikasniji igrač hrvatske reprezentacije. Pet golova postigao je Igor Karačić, a po četiri Manuel Štrlek i Luka Stepančić. Izbornik Lino Červar ovu je utakmicu odigrao bez Luke Cindrića i Ivana Čupića.

Kod Češke je briljirao Zdrahala sa 13 golova, a šest je postigao Stanislav Kašparek. Vratar Tomaš Mrkva obranio je osam od 27 udaraca.

U petak će pasti i odluka o reprezentacijama koje će se boriti za naslov europskog prvaka. Od 18 sati u prvom će polufinalu igrati Francuska i Španjolska, a od 20.30 sati za finale će se boriti Danska i Švedska.

HRVATSKA - ČEŠKA  28:27

TIJEK SUSRETA

KRAJ

57` Stevanović još jednom brani šut Slachte, ali Čeh ipak zabija u sljedećem napadu za 27:25

54` Zdrahala smanjuje na tri gola zaostatka, Stepančić vraća na 27:23, ali Kasparek pogađa na drugoj strani.

51` Karačić zabija za 25:21

50` Kasparek dovodi Češku na -3!

48` Mamić popravlja rezultat, ali Zdrahala iz novog sedmerca opet zabija za 24:20

47` Stevanović brani Zdrahali! Jedanaesta obrana na utakmici.

46` Alilović staje na gol za sedmerac, a Zdrahala zabija deseti gol na utakmici.

45` nova obrana sjajnog Stevanovića, deseta na ovoj utakmici!

43` Zdrahala zabija svoj deveti gol na utakmici! Hrvatska još vodi 23:18.

42` Zdrahala je smanjio zaostatak, a Mandalinić vraća Hrvatskoj prednost

41` HORVAT ZABIJA OSMI GOL! Hrvatska je na 22:16.

40` nakon gola Zdrahale, Horvat vraća Hrvatskoj +5!

37` Mandalinić za 20:15!

36` Kotrci i Zdrahala opet smanjuju, 19:15

35` Horvat vraća na +6!

35` Stepančić zabija za 18:13

32` Kotrc i Zdrahala smanjili su na četiri gola razlike

Poluvrijeme

30`  Stepančić je promašio, a Horak zabija za 15:10 dvadesetak sekundi do odmora

29` Sjajne reakcije Stevanovića na golu Hrvatske! Obranio je dva udarca u dvije sekunde!

28` Kopljar je isključen na dvije minute, Hrvatska s igračem manje do kraja poluvremena

26` Zatko Horvat vraća Hrvatskoj +6 uoči posljednje čeitri minute prvog dijela

24` Červar je dao priliku obojici igrača koje je jučer priključio momčadi, Jaganjac i Kontrec upisali su prve minute.

22` Marino Marić vraća Hrvatsku na šest golova prednosti

21` Slachta je iz blizine zabio za 13:8

21` Još jednom Štrlek za +6!

19` Opet Zdrahala! Češka je zabila sedmi gol, a Štrlek odmah s krila pogodio za 12:7

17` Karačić s 9 metara pogađa za 11:6

17` gotovo tri minute nije bilo pogotka, a onda je Zdrahala iz sedmerca smanjio

14` Hrvatska ima priliku otići na +5, Cip je skrivio sedmerac, a Horvat zabija za 10:5

12` Štrlek je vratio na +4, a Horvat iz brze kontre zabija za 9:4

10` Zdrahala je iz sedmerca, kojeg je skrivio Mamić, smanjio zaostatak

8` Štrlek zabija za +3, a Karačić donosi 7:3!

7` Karačić je oteo loptu i zabio za 5:3!

5` odmah je Stepančić vratio Hrvatskoj +2, ali i Česi uzvraćaju preko Horaka za 4:3

5` Musa je skrivio sedmerac, Zdrahala je smanjio na 3:2

4` Česi su promašili dva napada, a Luka Stepančić zabio za 3:1

2` Musa je blokirao šut Becvara i na drugoj strani pogodio za 2:1

2` prvi sedmerac, Zlatko Horvat sigurno zabija za izjednačenje

1` Češka je povela na otvaranju, Kasparek je zabio prvi gol na utakmici

1` počelo je!

Petnaest minuta do početka utakmice tribine Arene su prazne, u dvorani je možda 1500 ljudi.

Uoči utakmice

U utakmici protiv Češke umjesto Igora Vorija, koji je najavio kraj reprezentativne karijere, igrat će Tin Kontrec, dok će na poziciji Jakova Gojuna zaigrati Halil Jaganjac, potvrdio je stožer reprezentacije.

"Želio bih da igrači, koji nisu dobili šansu, zaigraju i da s turnira odemo s pobjedom. To bi bilo lijepo za kraj Europskog prvenstva", rekao je uoči utakmice Luka Cindrić.

Hrvatska je na Euru u prvoj fazi, koju je igrala u Splitu, svladala Srbiju (32:22), a nakon toga i Island (29:22), dok je izgubila u trećem kolu skupine A od Švedske (31:35). Taj poraz je na kraju i koštao plasmana u polufinale i borbe za medalju.

U drugoj fazi Červarova momčad pobijedila je Bjelorusiju (25:23) i svjetske doprvake Norvežane (32:28), ali je u odlučujućem dvoboju izgubila od Francuske (27:30), čime se završio njen san o osvajanju prva tri mjesta.

Embed from Getty Images

Na drugoj strani, Češka je na startu doživjela potop u Varaždinu protiv Španjolske (15:32), nakon čega je u skupini D napravila veliko iznenađenje i svladala Dansku (28:27), a u posljednjem kolu upisala još jednu pobjedu i to nad Mađarskom (33:27).

No, kvalitetu je pokazala i u drugoj fazi, koju je također započela porazom od Njemačke (19:22), a nakon toga bacila na koljena Makedoniju (25:24) te remizirala sa službeno trećom selekcijom svijeta Slovenijom (26:26). Time je osvojila treće mjesto u skupini iza Danske i Španjolske i osigurala završnu utakmicu za peto mjesto protiv Hrvatske.

Zanimljivo, Čeh Ondřej Zdráhala trenutačno je najbolji strijelac Europskog prvenstva s 42 gola iz 75 šuteva (56 posto uspješnosti). A čak dva češka golmana nalaze se među šest najboljih na turniru. Martin Gala obranio je 42 šuta od njih ukupno 117 (36 posto uspješnosti) te zauzima četvrto mjesto, dok je ispod njegov suigrač i junak protiv Makedonije i Slovenije Tomáš Mrkva koji ima 43 obrane od 124 šuta (35 posto uspješnosti).

Hrvatski golmani nisu među prvih 10 na turniru, dok su Cindrić i Štrlek njeni najbolji strijelci s po 25 golova.