Hrvatski rukometaši prije 20 godina osvojili su svoje posljednje Olimpijsko zlato

HRVATSKA rukometna reprezentacija na današnji je dan prije 20 godina osvojila zlatnu medalju. Bilo je to godinu i pol nakon nevjerojatnog osvajanja zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu 2003. godine u Portugalu. Generacija predvođena Ivanom Balićem, Vladom Šolom, Petrom Metličićem i ostalima pobijedila je u finalu Njemačku. Priča o tom velikom uspjehu objavljena je na stranicama Hrvatskog rukometnog saveza.

"Bila je nedjelja. Posljednji dan Olimpijskih igara u Ateni. Datum 29. kolovoza 2004. godine. Vrijeme 16:45. Cijelo poslijepodne, kolone ljudi u hrvatskim majicama slijevale su se prema olimpijskom parku u Glyfadi, odnosno Hellinikon Areni. Žurili su da vide nove olimpijske pobjednike u rukometu. Željeli su vidjeti i pljeskom pozdraviti reprezentaciju koja je u tih 16 atenskih dana ispisala jednu od najljepših stranica hrvatske sportske povijesti.

A ta je reprezentacija izgledala moćno, razigrano, maštovito, gotovo nedodirljivo. Mnogi će i dan danas reći, bio je to najljepši rukomet svih vremena. Gazili su sve pred sobom. S osam pobjeda u nizu, savršenom nizu, stigli su do olimpijskog zlata.

Redom su padali Island, Slovenija, Koreja, Rusija, Španjolska, u četvrt završnici Grčka, polufinalu Mađarska i na kraju u velikom finalu Njemačka.  Svaki od tih susreta imao je svoju priču, svoju dramu, svog junaka.

Njemačka - najteži mogući suparnik

Finale je ipak bilo poseban događaj. A Njemačka najteži mogući suparnik. Još su bila svježa sjećanja na veliku bitku koju smo s njima vodili u finalu Svjetskog prvenstva godinu dana ranije u Portugalu. Bilo je to  60. minuta nove lavovske borbe. Na trenutke je to prelazilo u  pravi rat živaca.

Ali naši su rukometaši još jedanput pokazali su nevjerojatno jaki i u „glavi“, da su  zapravo najjači, kada je najpotrebnije. A  upravo po tome, razlikuju se najbolji od najboljih. Nakon početnog vodstva naših, Njemačka je držala kontrolu nad igrom i rezultatom u prvom dijelu.

U 16. minuti imali su, za finale velikih 8:5. Ipak, pet minuta prije predaha, Hrvatska dolazi do izjednačenja 9:9. Ali nije izdržala do kraja i Njemačka je u poluvremenu imala plus jedan 11:12. S obranom 6-0, mučili su nas Nijemci dugo i u nastavku.

Kaleb s tri gola zaredom donio prevagu

U jednom trenutku ponovno su imali tri pogotka razlike 12:15. I činilo s da naši posustaju. Ipak u 40. minuti s dva pogotka za redom Petra Metličića, Hrvatska se vratila u ravnotežu. Sljedećih 12. minuta bilo je 12. najdužih minuta u hrvatskoj rukometnoj povijesti.

Igralo se pogodak za pogodak. Svaka pogreška mogla je biti kobna. Ali onda je proradio hrvatski rukometni stroj. Mirza Džomba je zabio za 21:20 . Zatim se u fantastičnom izdanju ukazao Nikša Kaleb i s tri pogotka za redom srušio njemačke snove. Otišla je Hrvatska u 57. minuti na 24:21 i odradila posao do kraja, za konačnih 26:24.

Lino Červar, izbornik zlatne olimpijske generacije 2004.:”Već prvog dana priprema na panou u dvorani za trening obilježili smo naš početak i cilj. A cilj je bila medalja. Zato sam i ispisao sam osam zlatnih pravila koji su bili naša misao vodilja: