ŠPANJOLSKA je u 2. kolu skupine B pobijedila Iran 1:0 golom Diega Coste iz 54. minute i napravila velik korak prema osmini finala.
Kad igraš protiv Španjolske, a nisi baš Brazil, i grčevito se braniš cijelu utakmicu i stvoriš dvije velike prilike, moraš ih iskoristiti jer nije upitno to da će kazna stići nego samo kad će se to dogoditi. Najčešće već u sljedećem napadu nakon što promašiš veliku šansu.
Igrala se 53. minuta. Hrabri i borbeni Iranci preživjeli su gotovo 60 minuta prave opsade svojeg gola. Osim dvije poluprilike, Španjolci nisu ozbiljnije zaprijetili, a onda je Iran u jednom od možda tri prelaska centra mogao i morao povesti. Lopta se nakon gužve u kaznenom prostoru Španjolske odbila na noge Karimiju koji je raspalio s desetak metara po golu, ali je promašio za nekoliko centimetara.
Očekivao se raspad sistema u igri Irana, ali azijska momčad je izašla iz bunkera i pokušala nešto prema naprijed. U 60. minuti Tarimi je bio najviši u skoku, ali je pucao pokraj gola, a u 62. minuti stadion u Kazanu je eksplodirao od oduševljenja. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca Ezatolahi se najbolje snašao u gužvi i s pet metara probio De Geu za 1:1.
Raspamećeni Iranci pojurili su u zagrljaj klupi, svi su slavili, ali su tek nakon nekoliko trenutaka vidjeli da je sudac digao ruku i da se konzultira s VAR-om. Na očaj iranskih nogometaša, urugvajski sudac Cunha poništio je gol zbog čistog zaleđa.
Španjolska je do kraja imala još jednu veliku priliku, ali u 70. minuti Costa i Vazquez na crti nisu uspjeli ugurati loptu u gol. Iran je igrao sve hrabrije, a Carlos Quieroz je u 74. minuti u igru uveo svojeg najboljeg igrača Alirezu Jahanbakhsha. Zašto najbolji strijelac nizozemske lige nije igrao od prve minute nećemo nikad doznati, ali čim je on ušao Iran je izgledao puno opasnije.
U prvom dodiru s loptom je poslao sjajnu loptu na vrh peterca gdje Amiri kasni možda sekundu da je zakuca u gol. Sedam minuta kasnije započeo je akciju iz koje je Amiri majstorski gurnuo Piqueu loptu kroz noge i nabacio za Tarimija, koji u čistoj prilici na pet metara glavom puca preko gola.
Povratka više nije bilo. Iranci svoje šanse nisu iskoristili, a Španjolci svoju jesu. To je razlika između velikih ekipa i one koje to žele postati. Baš kao i Maroko, Iran je sigurno dobio simpatije svih neutralnih gledatelja utakmice jer su odigrali na granici svojih mogućnosti ako ne i preko nje. Ali za razliku od Maroka, još su u igri. Računica je jednostavna. Žele li u drugi krug, u zadnjem kolu moraju pobijediti Portugal.
Strašno težak zadatak, ali sigurni smo da bi takvu šansu Quieroz, Alireza i društvo prije početka prvenstva sigurno prihvatili. Ako Ronaldo kojim slučajem bude imao loš dan, borbeni Iran sigurno nije bez šanse.
Iako se mučila s čvrstim iranskim blokom, Španjolska je opet odigrala jako dobru utakmicu. Na ovom turniru se vidi da se male ekipe jako teško pobjeđuje, a kamoli razbija, pa je pobjeda Hierrove momčadi za svaku pohvalu. Mnoge momčadi bi na ovako organiziranom Iranu polomile zube, ali Španjolska nije bilo kakva momčad. Pokazala je Furija da momčadi koje se s njom žele nadigravati, poput Portugala, nemaju previše šanse ako u momčadi nemaju Cristiana Ronalda.
Za prolazak će im biti dovoljan i bod protiv Maroka, a u nekim kombinacijama mogu proći i s porazom.