UGLAVNOM Skandinavce percipiramo kao visoke, jake ljude svjetlije puti i kose, a takva je i većina reprezentacije. Kasper Schmeichel, Simon Kjaer, Andreas Cornelius i Nicolai Jorgensen samo su neki od mnogobrojnih primjera. No, ima jedan dečko koji odskače od ostatka. Najbrži i najniži u reprezentaciji, jedini starter koji se ne uklapa u gore navedeni profil.
Pione Sisto, ime koje je nogometna javnost imala priliku dobro upoznati prije dvije godine u dresu Midtjyllanda, uz Christiana Eriksena bit će najveća opasnost u susretu protiv Hrvatske.
Od Afrike od Danske
Gore sam spomenuo, ne uklapa se u profil klasičnog Danca. Što i nije čudno jer posljednji put kad sam pogledao na kartu svijeta, Uganda je bila u Africi, ne na europskom sjeveru. Rođen u glavnom gradu Ugande, Kampali, roditelji su u mu bili u potrazi za boljim i sigurnijim životom za svojeg sina, ali i sebe. Stalne borbe za vlast, uskraćivanje ljudskih prava, progoni ljudi i siromaštvo natjerali su njegove roditelje, izbjeglice iz današnjeg Južnog Sudana, da potraže sreću u Europi.
Star svega dva mjeseca, došao je u Dansku i dobio pravo obrazovanje, dobre uvjete za život i razvoj. Jedan od razvoja vidio se na nogometnom terenu, već sa sedam godina tjerali su ga da igra protiv starije djece, jer je jednostavno bio prebrz i prekvalitetan za vršnjake. Osam godina kasnije, otišao je u Midtjylland i apsolutno poharao mlade uzraste. S 18 godina čekala je najveća pozornica.
Jedna polusezona bila je dovoljna da ga se uvrsti u startnu postavu. S 19 na leđima bio je spreman za velike stvari, a jedna od njih bila je i reprezentacija. No da stvari nisu idealne otkrili su krajem 2014. godine u danskom savezu jer su shvatili da Pione - nema državljanstvo. Iako je skoro dvadeset godina živio u Danskoj, nije nikada dobio službene papire, ali čim se ukazala prilika za pojačanje reprezentacije, savez je kroz svega par tjedana ishodio sve potrebne dozvole od FIFA-e i države. Rekli bi zlobnici, „tako to radi uređena država“.
Moderno krilo
Jedna od zanimljivosti vezana uz Sista je i popularnost na najpoznatijoj nogometnoj simulaciji, Football Manageru. Počevši s FM16, u kojem je Sisto bio jedan od najboljih mladih igrača i na svim listama naznačen kao top kupovina. Možda će nekome to na prvu zvučati smiješno, u stilu „kakve veze ima igrica sa stvarnošću“, no nemojte zaboraviti kako je Football Manager pravi mali biznis koji zapošljava preko 1500 skauta, od profesionalnih koji promatraju najbolje igrače svijeta, do amatera koji prate osmu englesku ili treću ligu Šri Lanke.
A Sisto je bio zvijer. Kroz pet, šest godina redovito bi završio u najjačim svjetskim klubovima, postižući double-double učinak. Za usporedbu, Sadio Mane je na FM14, dok je bio u Red Bull Salzburgu, vrijedio 3 milijuna eura, no u ljeto 2016. na igrici njegova vrijednost dosezala je 30 milijuna. Isto ljeto u stvarnosti prešao je u redove Liverpoola, što je igrica dobro prognozirala, temeljeći prognozu na masi podataka koje je imala o igraču. Sisto je na dobrom putu ponoviti sličan recept.
Tražili su ga Ajax, najveći engleski klubovi i Porto. Odlučio se za Celtu Vigo. Prošlu sezonu je u 34 nastupa zabio pet pogodaka i dodao devet asistencija. No, najveća snaga leži u nepredvidljivosti. Iznimno ga je teško braniti, jedan je od najboljih driblera Primere, u rangu s imenima poput Coutinha i Inieste, dok je u samom vrhu i po broju iznuđenih prekršaja, poravnat s Leo Messijem. Zaista impresivno društvo, pogotovo što je do tih brojki došao u slabijoj ekipi. S toga ne čudi da je krenuo lov na Sista, prije svega iz engleskih klubova. Everton i Southampton su najagresivniji lovci, cijene već skaču do dvadeset milijuna eura, a partije protiv Perua i, posebice, Australije nisu prošle nezapaženo.
Izludio je Australce sa šest uspješnih driblinga. Kako će startati na lijevom krilu, velika će odgovornost biti na Šimi Vrsaljku. No, Šime će trebati pomoć ostatka ekipe, posebice stopera. Iako je nominalno krilni napadač, najbolje se osjeća u roli takozvanog „inside forwarda“. Iznimno brz i dobrog udarca, voli primiti loptu na boku i onda driblingom tražiti put prema šesnaestercu radi udarca ili stvaranja kaosa u protivničkoj obrani.
Neobični duo
Najveća opasnost po gol Hrvatske prijetit će od dvojca Eriksen-Sisto. Potpuno suprotni jedan drugome, jedan rođen u bogatstvu kao jedino dijete dobrostojeće danske obitelji, drugi rođen u izbjegličkom kampu u Ugandi, okružen sa sedmero braće i sestara. Od malih nogu Eriksenu su predbacivali da je prespor, da carini loptu i usporava igru. Ali s druge strane, njegov osjećaj za prostor, pregled igre i tehničke mogućnosti su na najvišoj razini. Sisto je druga priča. Njemu su govorili da je nestrpljiv, da se loše pozicionira i ne razumije igru kao što bi trebao. Brzina nogu nikada nije bila problem.
Zajedno čine vrhunski duo. Međusobno se nadopunjuju, pokrivaju nedostatke onog drugog. Eriksenov pregled igre omogućuje mu da vidi neka mjesta i složi neke planove u glavi koje Sisto brzinom može pretvoriti u opasnost. S druge strane Sisto može driblingom zavrtjeti pola obrane i servirati loptu Eriksenu za udarac ili opasno dodavanje.
Toliko različiti, a toliko dobro surađuju. Mana jednog je prednost drugog. Dok za Eriksena znamo koliko je opasan i svi ukazuju na njegovo zaustavljanje kao ključ uspjeha, Sisto će većini navijača biti nepoznanica. Nadajmo se da ga neće zapamtiti na najgori način.