NAJPRIJE su ostvarili povijesni uspjeh izborivši po prvi puta nastup na Europskom prvenstvu za U-19 reprezentacije, a onda izborili polufinale u teškoj skupini s Italijom, Španjolskom i Portugalom čime su automatski osigurali nastup na Svjetskom prvenstvu u Kolumbiji sljedeće godine. Ipak, protiv domaćina Francuske nisu uspjeli iskoristiti dominaciju i početnu prednost pa su poraženi sa 2:1.
> Pogledajte Andrijaševićev gol Španjolcima kojim je zadivio europske skaute
> Nemiri u repki usred Eura: Izbornik ogorčen ponašanjem prepotentnog Hajdukovog dvojca!
> Hrvatska samljela Portugal s igračem manje: Hat-trick Zvonka Pamića
Izbornik Ivica Grnja okupio je momčad prepuni talentiranih mladih nogometaša iz najboljih hrvatskih klubova i čak četvoricom koji igraju u drugim europskim ligama. Osim Mateja Delača, koji je član Chelseaja, na EP-u su igrali i kapetan reprezentacije Renato Kelić iz Slovan Libereca, Filip Ozobić iz moskovskog Spartaka, Zvonko Pamić iz Leverkusena (posuđen Freiburgu) i Marko Bičvić iz Basela.
Ostvaren glavni cilj - polufinale
Kako je već i sam plasman na finalni turnir bio veliki uspjeh, rijetki su im davali šanse za prolazak skupine, no već u prvom nastupu protiv Španjolske pokazali su da imaju što tražiti i protiv najjačih. Sedmerostruki prvak porazio je Hrvatsku sa 2:1, iako je na poluvremenu imao zaostatak od 1:0. U toj se utakmici proslavio Hajdukov Franko Andrijašević fenomenalnim pogotkom koji je zadivio europske skaute. U drugoj utakmici protiv "vječnog hrvatskog protivnika" Italije mladi "vatreni" izborili su remi 0:0, da bi u trećoj eksplodirali i razbili Portugal sa čak 5:0 uz hat-trick Zvonka Pamića.
Plasmanom u polufinale ostvaren je glavni cilj - osigurati nastup na Svjetskom prvenstvu u Kolumbiji sljedeće godine. Za finale je trebalo svladati domaćina Francusku, što se činilo kao nemoguća misija, ali Hrvatska je povela već u 4. minuti golom Ademija, no do kraja uspjela ispustiti prednost i izgubiti sa 2:1.
Mediji bez interesa
Uspjesi mlade reprezentacije prošli su gotovo nezapaženo u domovini, u kojoj smo zato imali priliku gledati "uspjehe" Dinama protiv slovenskog Kopra i "velemajstorske poteze" Dinama i Hajduka u Superkupu. Niti jednoj hrvatskoj televiziji nije bilo zanimljivo veliko europsko natjecanje s budućim nogometnim zvijezdama na kojem naša reprezentacija ostvaruje povijesni uspjeh kakav, još od 1998., nismo doživjeli sa A-vrstom. Ipak, uporno smo prisiljeni gledati očajno mučenje "Bilić boysa" protiv Lihtenštajna, Andore i sličnih.
Grnja slomio pobunu
Ni ova generacija nogometaša nije imuna na svađe i nemire unutar momčadi, ali barem ima izbornika s autoritetom koji se ne boji svojih igrača. Usred nastupa na Euru pobunili su se Hajdukovci Tičinović i Vukušić, žaleći se što ih je u utakmici sa Španjolskom izbornik u igru uveo tek u 65. minuti. Nakon Italije prigovorio mu je i otac Andreja Kramarića nezadovoljan što je njegov sin bio na klupi. Grnja se odhrvao svim pritiscima i doveo Hrvatsku među četiri najbolje momčadi u Europi.
Izbornik je odbrusio igračima rekavši kako "je najlakše doći kad je torta gotova", podsjetivši da je Maglica bio najbolji strijelac u kvalifikacijama dok je Vukušić javljao da je ozlijeđen. "Tičinović nije ni pozvan na pripreme s Hajdukom, a ipak sam ga poveo na EP. Zašto se ti igrači bune? Trebali bi biti sretni što su ovdje", zavapio je Grnja.
Imao je hrvatski izbornik i pravo. Prisustvo na ovom turniru donijelo je igračima veliko iskustvo, ne samo na terenu, nego i izvan njega. Uefa je organizirala nekoliko važnih predavanja za sve sudionike natjecanja. Mladi nogometaši na početku svoje profesionalne karijere upoznati su sa svim opasnostima i načinima namještanja utakmica i posljedicama koje mogu imati za njihovu karijeru i obitelji. Na drugom su predavanju igrači naučili i sve opasnosti sportskog dopinga. Kad bi krovna europska organizacija uvela i predavanje o pravilima ponašanja igrača prema treneru i suigračima, hrvatski bi nogomet jako profitirao.