POSLJEDNJI PLES

Jordanu su ovu rečenicu zamjerili Obama, Abdul-Jabbar i milijuni crnaca

Foto: Getty Images

IAKO GA danas smatraju bezgrešnim, božanskim i mitološkim bićem, prije nego što će osvojiti prvi od šest NBA naslova Michael Jordan još je bio samo spektakularno izvrstan košarkaš, pa mu je dio američke javnosti poprilično zamjerio jednu izjavu, posebno pripadnici njegove rase.

Trideset godina kasnije, u novoj epizodi dokumentarne serije Posljednji ples, konačno se osvrnuo na tu izjavu, za koju je dugo visjelo u zraku je li je ikad uopće izgovorio jer ne postoji njen tonski zapis. Štoviše, njegova glasnogovornica Estee Portnoy 2016. je demantirala da je ikad izrekao te riječi.

Jordan je potvrdio da je izrekao spornu rečenicu

No Jordan nije bježao od svojih riječi i u dokumentarcu je potvrdio da ih je izrekao, ali ne službeno, nego u privatnom razgovoru sa Scottiejem Pippenom i Horaceom Grantom u klupskom autobusu.

Sporna izjava?

"I republikanci kupuju tenisice."

Na prvi pogled ne djeluje posebno dramatično, ali izjavu se treba staviti u kontekst situacije i vremena.

Tamnoputi gradonačelnik protiv rasista koji se zalagao za segregaciju u školama

Za početak, važno je znati da se politika u Americi dijeli na dvije opcije - konzervativne republikance i liberalne demokrate. Te 1990. bili su izbori za američki Senat, a u državi Sjeverna Karolina, u kojoj je Jordan tri godine pohađao istoimeno sveučilište, demokratski predstavnik Harvey Gannt, prvi tamnoputi gradonačelnik Charlottea, kandidirao se protiv republikanca Jesseja Helmsa, koji je glasio za rasista, zalagao se za segregaciju u školama i protiv proslave Dana Martina Luthera Kinga kao nacionalnog praznika. Helms je bio predstavnik Sjeverne Karoline u Senatu od 1973., a pobijedio je i na tim izborima 1990., kao i 1996. godine.

Gannt je smatrao da bi mu javna potpora superpopularnog sportaša pomogla da pobijedio na izborima, ali Jordan mu ju je odbio dati jer se nije želio petljati u politiku. Nije osobno poznavao Gannta, nije bio ni upoznat s političkom situacijom, a znao je da mu biranje strane može naštetiti u poslovnom smislu, odnosno odvratiti republikance od kupnje njegovih tenisica.

Kritizirali su ga Barack Obama i Kareem Abdul-Jabbar

"Ne smatram da je trebalo ispravljati tu izjavu jer sam je rekao u šali Pippenu i Grantu u autobusu, a izvučena je iz konteksta", objasnio je Jordan u dokumentarcu.

Zatim je prokomentirao tadašnju utrku Gannta i Helmsa riječima da "nije želio iz svojeg džepa zagovarati nekoga koga ne poznaje", ali i dodao da je na drugi način doprinio Ganntovoj kampanji.

Kareem Abdul-Jabbar, najbolji strijelac NBA lige svih vremena i poznati aktivist, tada je kritizirao Jordana jer je odabrao zaštitu vlastitog brenda nauštrb zagovaranja društvenih promjena korištenjem svojeg zvjezdanog statusa. U Posljednjem plesu čak je i Barack Obama priznao da ga je Jordan razočarao.
I boksačka ikona Muhammad Ali bio je aktivist i stalno se izjašnjavao protiv loših odluka američke vlade, iako to nije bilo dobro za njegovu karijeru.

Jordan: Jesam li bio sebičan? Vjerojatno

"Moram pohvaliti Alija za to što se zauzimao za vlastita uvjerenja, ali ja se nikad nisam smatrao aktivistom, nego košarkašem", objasnio je Jordan u dokumentarcu.

"Nisam bio političar, nego sportaš, bio sam fokusiran na svoj zanat. Je li to bilo sebično? Vjerojatno. Ali od tuda sam crpio energiju."

Bio je sportaš i poslovni čovjek. I danas je oboje, kao vlasnik NBA franšize Charlotte Hornetsa, iz iste te Sjeverne Karoline čije je tamnopute žitelje tada na neki način izdao, te kao najbogatiji sportaš u povijesti zahvaljujući poslovnom carstvu Jordan Branda. To mu nitko ne može osporiti. A da tada nije donio sebičnu odluku, možda zaista to poslovno carstvo ne bi toliko izraslo. Možda bi republikanci zaista prestali kupovati njegove tenisice...

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.