Foto: Nada
Index vam u suradnji s YugoPapirom donosi intervju s Goranom Ivaniševićem i njegovom obitelji koji je nastao u božićno vrijeme 1990. godine.
Goranova baka: Ponosna sam na unuka
Jedino je Goranova baka, po mami, uvijek kod kuće. Ona dežura, prima goste, odgovara na telefonske pozive (a u kući Ivaniševića telefon zvoni bar svakih pet minuta), priprema hranu, jer svi, kako dođu, jedan po jedan, prvo pitaju što ima za jest.
Tako smo i mi imali priliku da razgovaramo s bakom dok se Goran nije vratio s treninga.
"U našoj kući je uvijek prometno - kaže baka. - Zbog Gorana najviše. Dolaze, odlaze prijatelji, novinari, zvone telefoni, stižu pisma iz čitavog svijeta. Pišu najviše djevojke... Kad ode Goran na put, a najčešće s njim ide i Srđan, sve se opusti. Ponekad mi je žao što je toliko malo kod kuće, iako sam ponosna na unuka. Još je, recimo, dijete, a već je toliko slavan.
"Svi pišu o tome koliko je zaradio, a on kod sebe nikad nema novca"
Baka sa svojom kći, Goranovom mamom brine i o Goranovoj garderobi, jer se dogodi da u Split dođe samo na dva dana, a za to vrijeme treba oprati i ispeglati njegovu odjeću, trenirke, pripremiti ga za novi put i novi teniski okršaj.
"Od najranijeg djetinjstva Goran puno radi, trenira, uložio je dosta truda u tenis i zato mi je žao kada čitam u novinama da se toliko piše o novcu koji je zaradio. A on kod sebe nikada nema novca, ne pridaje mu mnogo važnosti. Kad mu je što potrebno traži od oca."
Novinari pišu samo o zaradi
Novine pišu da je Goran samo prošle godine zaradio 1,300.000 dolara na turnirima i još oko 250.000 na ekshibicijskim mečevima, a ne zna se točno koliko je dobio od sponzora, od firme "Australian" (jer nosi i zastupa kod nas prodaju njihovih trenirki) i od "Diadore", talijanskog proizvođača tenisica.
Visina, servis i brzina
To znači da će u naredne 2-3 godine sigurno biti jedan od najozbiljnijih kandidata za igrača broj 1 na ATP listi.
Nedavno je u Australiji pobijedio i drugoplasiranog Beckera. Bez obzira što prva mjesta na ovoj listi drže Edberg, Becker i Lendl, ipak dolazi do tihe smjene generacije.
Dolazi Goranovo vrijeme, ima sve šanse. Visok je 192 cm, kao i prvih pet igrača na listi. Ta visina, uz Pilićevu tehniku serviranja, donijela mu je neslužbenu titulu najboljeg servisera na svijetu.
Treći, važan, adut mu je brzina. Iz milja ga zovu Zec, jer je nevjerojatno brz na terenu, tako da uspijeva stići i one već izgubljene lopte. Uz sve to nepogrešiv je kada igra sa zadnje linije.
Razlaz s trenerom koji je tražio pola milijuna dolara
Razgovor stalno prekidaju telefonski pozivi, bez obzira što samo mali krug prijatelja zna novi broj. Tog popodneva nazvao je i menadžer Ćino, Talijan, koji je zvao s neke planine gdje je provodio Božić i Novu godinu.
Goran voli automobile
Kao i baka, i Srđan i Goran, ne mogu a da ne spomenu novine koje se uglavnom "brinu" o novcu. Srđan kaže:
"Najčešće pišu oni koji nemaju mnogo znanja o tenisu i onda pišu o zaradi ili izmišljaju neke događaje koji se nikada nisu dogodili. Recimo, nikada nisam na terenu ošamario Gorana, nisam metlom tjerao njegove djevojke, jer za njih on i nema mnogo vremena, nisam se ljutio kad je opet kupio "Mercedes"... Sve su to izmišljotine. U početku smo se ljutili, a sada smo digli ruke. Bilo bi bolje da se piše o Goranovoj izvedbi u tenisu, o njegovim servisima, o samoj igri, a ne o novcu. Novac je važan, ne kažem, ali bodovi su najvažniji."
"Kao mlađi sam bio previše temperamentan, sada sam se malo smirio"
Visok, Goran je lijep mladić, djeluje nježno, govori tiho. Strpljiv je, iskren i otvoren. Kao da nije to onaj mladić za koga kažu da ima divljački temperament, da na terenu viče, lomi rekete. Goran kaže:
"Kad sam bio mlađi bio sam previše temperamentan, sada sam se malo smirio. Ali, kada zatreba vičem, bacim reket. To je pomalo i taktika, da zaplašim protivnika. Naučio sam to od McEnroea - on viče, pa uplaši i protivnika i suce.
"Mi smo Dalmatinci takvi", dodaje mama. "Temperamentni smo, zapalimo se kao šibica, ali se brzo i smirimo. Goran je takav na tatu. Ali, ima pravo, smirio se. Nekada kada je bio mlađi, srce mu se lomilo kada bi slomio rekete, jer smo imali malo novca. Od moje plaće smo mu kupovali rekete, skupimo ih dva i on ih u jednom meču razbije. Bilo nam je teško.... ali sve smo izdržali."
Goran u školi
Roditelji zbog Goranove karijere prodali stan
Da bi se Goran mogao baviti tenisom i putovati, roditelji su prodali stan na Bačvicama, stisnuli se u drugi, manji. Sve što su imali prodali su i kažu nikada nisu zažalili. Jer, Goran je rođen za sport, da nije postao tenisač, bio bi, kažu, odličan košarkaš ili nogometaš.
Ta teška, financijska vremena su prošla. Dio zarade, koju svi toliko spominju, Goran je, uz pomoć roditelja, uložio u otvaranje ljekarne i dijagnostičke ambulante. Srđan kaže:
"Zbog Gorana, da bih što više bio uz njega i bio koordinator između njega, menadžera i trenera, a i zbog poslova sa zastupanjem sponzora, napustio sam svoj posao koji sam volio. Ali mislim da je ovo Goranovo vrijeme i da u njega treba sve uložiti. Ambulanta, potpuno kompjuterizirana, koristit će i Splićanima i Goranu kada se jednom prestane baviti tenisom. Jer, zbog tenisa Goran nije mogao započeti studije."