POSLJEDNJI PLES

"Kukoč? Iritantni ovisnik o vinu, ali i ključni čovjek najvećih kurvinih sinova ikad"

Foto: Gulliver / Getty Images

POSLJEDNJI PLES, dokumentarni film u nastavcima o dinastiji Chicago Bullsa, koja je predvođena Michaelom Jordanom u 90-ima osvojila šest NBA naslova i koja se smatra jednom od najvećih momčadi u povijesti sporta, ogroman je hit ovog proljeća.

Producent hit dokumentarca o Bullsima donosi veliku priču o njihovom neopjevanom junaku

ESPN, koji je producirao seriju, tom prilikom posvetio je veliki tekst Toniju Kukoču, neopjevanom junaku legendarnih Bullsa. Osim razgovora s Kukočem, u tekstu o njemu govore i brojni suvremenici iz Bullsa.

Jedan od najboljih hrvatskih i europskih košarkaša svih vremena je s Bullsima, u kojima je igrao od 1993. do 1998., bio tijekom drugog "three-peata", od 1996. do 1998. kad su drugi put osvojili tri titule u nizu. U prvoj od te tri sezone osvojio je nagradu za najboljeg šestog igrača lige, ali od početka je bio izložen pravom zlostavljanju dvojice poglavica momčadi.

Jordan i Pippen gazili su Kukoča jer je bio miljenik prvog operativca kluba, kojeg su prezirali

Najveća razlika između Kukoča s jedne, a Jordana, Scottieja Pippena i trenera Phila Jacksona s druge strane bio je odnos s ondašnjim generalnim menadžerom, pokojnim Jerryjem Krauseom. On je 1990. draftirao Kukoča na prijedlog hrvatskog skauta i bivšeg igrača Jugoplastike Ivice Dukana, tri ga je godine vrbovao da dođe iz Europe u Chicago i hvalio ga na sav glas, što je posebno išlo na živce Jordanu i Pippenu, koji su stoga kao članovi Dream Teama na Olimpijskim igrama u Barceloni protiv njega igrali s posebnom žestinom jer je on za njih predstavljao omraženog Krausea.

"Jerry, najšarmantniji zavodnik u biznisu, tri je godine oblijetao oko Tonija i na kraju ga uspio zavesti", prisjeća se Clarence Gaines Jr., dugogodišnji skaut Bullsa koji je godinama s Krauseom krstario Europom dok je ovaj gledao Kukoča, divio mu se i nagovarao ga da dođe u Chicago. 

Poglavice Bullsa u Barceloni su pregazile Jerryjevog dečka

To se nikako nije sviđalo Jordanu i Pippenu, posebno jer su znali da će Kukoču ponuditi više novca nego Pippenu. Kukoč nije imao pojma da ga dvojac Bullsa toliko prezire da su se prije utakmice Dream Teama i Hrvatske u skupini Olimpijskih igara 1992. Jordan i Pippen svađali tko će čuvati "Jerryjevog dečka", kako su podrugljivo zvali Kukoča. Završilo je tako da su ga obojica ubili. Sveli su ga na četiri poena i šut 2/11. 

"Želio sam ga razbiti i poniziti. Ne mogu staviti Krausea na teren pa ću onda to napraviti njegovom dečku", govorio je Pippen novinarima nakon utakmice u Barceloni.

Pippen: "Želio sam ga razbiti i poniziti. Ne mogu staviti Krausea na teren pa ću onda to napraviti njegovom dečku"

Kukoč se sjeća te neugodne epizode, ali napominje da je tu utakmicu odigrao loše i zato što nije mogao prestati misliti na suprugu koja je za to vrijeme u Splitu rađala njihovo dijete te ističe da je u reprizi utakmice s Dream Teamom, koja je bila u finalu Igara, igrao daleko bolje te postigao 16 koševa uz devet asistencija. Usput otkriva smijući se:

"To da su me Jordan i Pippen toliko mrzili da su se svađali tko će me čuvati saznao sam tek 20 godina kasnije kada su me snimali za dokumentarac Dream Team. Pitali su me jesam li to znao, a ja sam odgovorio: 'Ne, ali hvala da ste to podijelili sa mnom dva desetljeća kasnije!' Barem se mogu pohvaliti da nijednom igraču Dream Team nije posvetio toliko pažnje kao meni."

"Tonija je spasilo što je bio svoj. Netko drugi bi na njegovom mjestu pukao"

ESPN podsjeća na zlostavljanje kojem je Kukoč bio izložen u Bullsima. "Jako mu je bilo teško zbog toga što ga je Krause doveo. To je bilo stvarno nepošteno prema Toniju", govori Jim Cleamons, dugogodišnji pomoćnik Phila Jacksona i dodaje: "Tonija je spasilo što je bio svoj. Netko drugi bi na njegovom mjestu pukao." Jud Buechler, koji je za Chicago igrao od 1994. do 1998. svjedoči: "Obraćali su mu se s 'Jerryjev dečko', rugali se njegovoj lošoj igri u obrani govoreći mu da nije sposoban čuvati ni stolicu i stalno su ga baš gazili."

Kukoč je, međutim, znao da su u pravu što se tiče njegove obrane. Morao je jako poboljšati taj dio igre i ojačati kako bi radio ono što je morao, a što nikada nije - čuvati po 20 kilograma teže suparničke četvorke. "Izgledao sam smiješno čuvajući ih. Radili su sa mnom što su htjeli, bacali me, vrtjeli kako su htjeli...", sjeća se Kukoč. 

Što se tiče verbalnog zlostavljanja, Kukoč ga je odlično podnosio: "Shvaćao je da je to dio procesa sazrijevanja i adaptacije na NBA", kaže Cleamons.

"Veteranima i zvijezdama sam nosio torbe i služio im hranu, ali to je normalno. To što sam u Europi bio superstar ništa nije značilo u NBA-u"

Kukoč pak ističe kako je u NBA-u izgledao početak tipa koji je u Europi bio "Magic Johnson tog kontinenta", kako je govorio tadašnji Realov trener George Karl, dok je u Americi i Bullsima bio nitko i ništa: "Veteranima i zvijezdama sam nosio torbe i služio im hranu, ali to je normalno u NBA ligi i shvaćao sam da moram zaslužiti poštovanje. Došao sam u najbolju momčad na svijetu i morao sam zaboraviti na dotadašnje trofeje, nagrade i ponos. Ono što sam prije toga ostvario u Europi bilo je potpuno nebitno i nisam imao problema s tim."

Kukoč je ipak imao problema s time da se u Americi odrekne obožavanih finih vina, zbog čega su ga veterani Bullsa popljuvali. Kerr, Buechler i Cartwright sjećaju se kako je prije utakmica naručivao čašu vina uz obrok i da ih je to šokiralo. "Isuse Bože, ti piješ vino prije utakmica! Pa nije ni čudo da tako loše fizički izgledaš", prisjeća se Cartwright što mu je tada govorio i sjeća se: "Toni je morao naučiti kako biti NBA igrač."

Najbolji šesti igrač NBA lige, ali njen prvi sommelier

Njegovu veliku ljubav prema vinu potvrđuju ostali ESPN-ovi sugovornici. Billy King, generalni menadžer Sixersa, koji je doveo Kukoča iz Chicaga kaže: "Kukoč me je naučio da se držim talijanskih berbi iz kasnih 90-ih", dok Zaza Pachulia, koji je s Kukočem igrao u Bucksima i smatra ga mentorom, svjedoči: "Često smo zajedno išli na večere i Kukoč je uvijek inzistirao da on plati vino. Mislio sam da je to zato što sam ja, tada 20-godišnjak, po američkom zakonu maloljetan. Međutim, kada sam ga napokon pitao zašto nikad ne želi da ja platim vino, odgovorio mi je da je to zato što on naručuje samo skupa vina, a ja sam na rookie ugovoru."

Kukoč je ubrzo pokazao da nije tipični novajlija. "Kada su Michael i Scottie skužili da je taj tip nevjerojatno dobar, prigrlili su ga", govori Cartwright, koji je Kukoču u Bullsima bio suigrač i pomoćni trener. 

Pippen je ubrzo zavolio Kukoča, a osjećaji su bili uzajamni

Pippen je ubrzo zavolio Kukoča, a osjećaji su bili uzajamni: "Uvijek je bio to za mene. Na terenu je ispravljao moje greške i čistio za mnom, istovremeno mi bivajući velika potpora i učitelj. Volim Scottieja. Taj tip mi je najviše pomogao tijekom prve dvije godine u Bullsima, kada mi je bilo najpotrebnije. Ako me i kritizirao, to nije bilo iz zle namjere, nego zato što me usmjeravao na pravi put."

"Da barem otac Ante to doživi"

Pippen želi da se Kukočev košarkaški put završi u Kući slavnih i lobira za to. "Jako mi je važno da me prime u Hall of Fame. Ne znam koji je kriterij za to, ali nadam se da će jednog dana naći razlog da to naprave. Moj otac Ante, koji me uveo u sport, ima 82 godine i volio bih da se to dogodi dok je živ. Njemu bi to značilo još više nego meni."

Cartwright se sjeća kako je odnos Kukoča i Pippena mogao ostati jako loš zbog toliko razloga i situacija, ali nije jer su obojica stvarno sjajni tipovi.

Jedna od takvih situacija je završnica treće utakmice konferencijskog polufinala 1994. kada je Jackson šut za pobjedu prepustio Kukoču, a ne Pippenu, zbog čega je potonji odbio igrati zadnjih par sekundi. 

"Ništa ne zamjeram Pippenu što je odbio igrati jer sam ja dobio šut za pobjedu. Svi imamo ego"

"Ništa mu zbog toga ne zamjeram. Svatko ima ego. Čak i onaj koji ne igra ni jedne minute. Tako da ono što je tada napravio meni ne umanjuje sve najbolje što mislim o Pippenu", govori Kukoč danas. 

Kukoč je, naravno, pogodio taj šut. Kao i još nekoliko važnih šuteva za pobjedu u napetim završnicama te sezone. Nagradu za najboljeg šestog igrača NBA lige za 1995./1996. osvojio je s prosjekom od 13 koševa, 4 skoka i 3.5 asistencije po susretu te gađajući 40 posto iz daljine. Bullsi su regularni dio te sezone završili s rekordne 72 pobjede i naslovom najveće momčadi u povijesti.

"Ti kurvini sinovi su bili nevjerojatni. Da su iti slutili da će netko ikada srušiti njihov rekord, lako bi natukli još pobjeda", kaže Cleamons.

"Analizirajući Chicago prije finala složili smo se da je Kukoč njihov ključni igrač. Poveznica svih dijelova momčadi, ključni sastojak i vezivno tkivo"

Warriorsi su ih prije četiri godine srušili sa 73 pobjede, ali su onda izgubili u finalu. Bullsi su pak '96. u finalu pobijedili Sonicse. "Analizirajući Chicago prije finala složili smo se da je Kukoč njihov ključni igrač. On je bio poveznica svih dijelova momčadi, ključni sastojak i vezivno tkivo ekipe", govori Karl, tada trener Seattlea. 

Jackson, najveći trener svih vremena, posebno je cijenio Kukoča zbog jedne njegove osobine: "Toni je bio tvrdoglavi nedokazani ovan. Zbog toga mi je bio strahovito iritantan, ali naša momčad je trebala takvog ovna, upornog i hrabrog. Njegova glavna zamisao na terenu bila je napraviti potez ili akciju koja je suprotna od one očekivane ili očite."

Kukoč je vodio posljednji ples najvećih ikad

U najvažnijoj utakmici "posljednjeg plesa" Bullsa, sedmom meču konferencijskog finala protiv Pacersa, što je jedini put da je suparnik imao šesterostrukog prvaka na konopcima, Kukoč je s 21 košem i pet uzastopnih ubačaja u trećoj četvrtini spasio Bullse. Zna da će zbog toga živjeti vječno: 

"Vjerujem da bih u nekom drugom klubu, gdje bi imao više lopti i šuteva, lako imao prosjek 20/7/7 i bio All-Star. Ali nikada i ni pod koju cijenu ne bih mijenjao vrijeme u Bullsima za to." 

"Tko je kriv? Uopće me nije briga. Zato što kada je vani hladno odem na YouTube, gledam naše utakmice i uživam"

ESPN ep o Kukoču završava njegovim krasnim poentiranjem: "Tko je kriv zašto se naša tako sjajna momčad raspala? To je potpuno nebitno. Zato što smo uveseljavali ljude i to je dio priče kojeg se želim sjećati. I svako malo kada je vani kišno ili hladno odem na YouTube i gledam naše utakmice. Uživam i sjećam se tih dobrih starih vremena."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.