Foto: Getty Images / Guliver Image
DEJAN LOVREN i njegov Liverpool igrat će večeras od 20:45 sati u Baselu finale Europa lige protiv aktualnog vladara Seville. Stoper, kojeg izbornik Hrvatske Ante Čačić nije pozvao za Europsko prvenstvo u Francuskoj, bit će 12. Hrvat u finalu nekadašnjeg Kupa UEFA a od 2009. Europa lige, čiji je prvi osvajač bio Tottenham 1972. a posljednji Sevilla 2015. godine.
Lovren je ove sezone u spomenutom natjecanju odigrao devet utakmica (ukupno 810 minuta), a postigao je odlučujući gol protiv Borussije Dortmund za 4:3 u uzvratu četvrtfinala.
A, evo tko su prva jedanaestorica hrvatskih nogometaša koji su igrali finale natjecanja. Njih sedam je uspjelo osvojiti naslov prvaka.
Mladen Ramljak (Feyenoord 1974)
Zagrepčanin i bivši igrač Dinama Mladen Ramljak osvojio je s Feyenoordom Kup UEFA 1974. godine. Na White Hart Lineu u Londonu bilo je 2:2, gdje defenzivac nije igrao, dok je s njim na travnjaku nizozemska momčad u uzvratu kod kuće slavila s 2:0.
Luka Peruzović (Anderlecht 1983)
Devet godina kasnije još jedan Hrvat uspio je osvojiti natjecanje. Splićanin i nekadašnji nogometaš Hajduka Luka Peruzović odigrao je oba susreta protiv Benfice, a belgijska ekipa pobijedila je s 1:0 u Bruxellesu, dok joj je u lisabonskom uzvratu bio dovoljan remi 1:1.
Nikola Jurčević i Damir Mužek (Casino Salzburg 1994)
Nevjerojatna austrijska momčad stigla je do finala 1994. godine, no tamo je dva puta izgubila od talijanskog Intera s 1:0. Otto Barić je bio trener, Damir Mužek odigrao drugo poluvrijeme u prvoj utakmici, dok je Nikola Jurčević proveo na travnjaku cijeli uzvrat na Giuseppe Meazzi u Milanu.
Robert Jarni (Juventus 1994)
Brončani reprezentativac Hrvatske iz Francuske 1998. odigrao je oba susreta za Juventus u finalu protiv Parme četiri godine ranije. Međutim, njegova momčad izgubila je u prvom susretu 1:0, strijelac je bio Dino Baggio, dok je u uzvratu u Milanu, gdje je Juve bio domaćin, bilo 1:1 a također je Baggio zabio i donio Parmi europski trofej.
Davor Šuker (Arsenal 2000)
Nakon 120 minuta bilo nije bilo golova u finalu između Galatasaraya i Arsenala 2000. godine na Parkenu u Copenhagenu. Arsene Wenger uveo je Davora Šukera zbog jedanaesteraca, no hrvatski napadač pogodio je desnu vratnicu, dok je kasnije Patrick Vieira zatresao gredu, pa je turska momčad uspjela slaviti s 4:1.
Ivica Olić (CSKA Moskva 2005)
Čak 22 godine čekalo se na Hrvata koji će osvojiti natjecanje, a to je 2005. godine učinio Ivica Olić. Moskovski CSKA svladao je Sporting s 3:1 na njegovom Jose Alvaladeu u Lisabonu, a hrvatski napadač igrao je s maskom zbog slomljenog nosa do 67. minute.
Ivica Križanac (Zenit 2008)
Tri godine kasnije Ivica Križanac je sa svojim Zenitom uspio osvojiti naslov na stadionu Manchester Cityja. Ruska momčad svladala je Glasgow Rangers s 2:0, a hrvatski branič odigrao je cijeli susret.
Darijo Srna (Šahtar 2009)
Kapetan reprezentacije Hrvatske i Šahtara Darijo Srna 2009. godine osvojio je naslov s ukrajinskom ekipom u Istanbulu, gdje je odigrao cijelu utakmicu. Nakon 90 minuta bilo je 1:1 protiv Werdera iz Bremena, kod kojeg je Jurica Vranješ ostao na klupi, no u 97. minuti produžetka Jadson je zabio za pobjedu i trofej, koji je podigao upravo Srna.
Ivan Rakitić (Sevilla 2014)
Sevilla je 2014. u Torinu svladala Benficu nakon jedanaesteraca s 4:2 i osvojila svoj treći naslov u Europa ligi. U regularnom dijelu, kao i produžecima, nije bilo golova, a Ivan Rakitić je odigrao cijeli susret za momčad iz Andaluzije i na kraju kao kapetan podigao pehar.
Nikola Kalinić (Dnipro 2015)
Bivši napadač Hajduka, a danas Fiorentine, prošle je sezone igrao finale s Dniprom, koji je izgubio od Seville s 3:2 u Varšavi. Unatoč tome što je postigao gol za 1:0 i postao prvi hrvatski strijelac u finalima, igrač iz Solina nije uspio osvojiti naslov, a iz igre je izašao u 78. minuti utakmice.