Foto: Screenshot
GODINA JE 1988. i engleski huliganizam je na svojem vrhuncu. Šest godina ranije jedan navijač poginuo je u tučnjavi huligana Arsenala i West Hama. Golman Burton Albiona pogođen je drvenim cjepanicom s tribina, a 1985. 14-godišnji dječak poginuo je u kaosu u Bradfordu.
Margaret Thatcher osnovala je krizni stožer za borbu s huliganima. Ni Heysel, na kojemu su Liverpoolovi navijači skrivili smrt 39 Juventusovih, nikoga nije opametio. Engleski klubovi bili su izbačeni iz europskih natjecanja. Divljalo se svakog vikenda po cijelom Otoku, a na red je došla i uzvratna utakmica doigravanja za prvu ligu između Chelseaja i Middlesbrougha.
Sustav natjecanja prije osnivanja Premiershipa bio je drukčiji pa je Chelsea koji je sezonu završio na četvrtom mjestu od dna, ušao u mini turnir s 3., 4. i 5. momčadi druge lige. U finalu su se sastali s Middlesbroughom, a prvu utakmicu u gostima su izgubili 2:0.
U uzvratu su poveli 1:0 već u 18. minuti, no tako je i završilo pa je Boro ušao u prvu, a Chelsea ispao u drugu ligu. I dok su gostujući igrači sa svojim navijačima slavili veliki rezultat, Chelseajevi huligani uzeli su stvar u svoje ruke. Probili su ogradu Stamford Bridgea i u rijetko viđenom stampedu krenuli prema policiji i Boroovim navijačima.
"Izgledali su kao horde Džingis-kana. Letjele su boce, stolice, kamenje, čak su nas gađali i nekakvim narančama. Bojali smo se za naše navijače, nisu imali gdje pobjeći. Ma, to su bile životinje, a ne ljudi", prisjetio se tadašnji Middlesbroughov gradonačelnik Bryan Lonsbrough nemilih scena iz Londona. GALERIJA
Uhićeni je više od 40 ljudi, a Chelsea je dobio kaznu od pet utakmica igranja pred praznim stadionom sljedeće sezone
Danas je situacija, nasreću, puno drukčija. Barem što se navijača tiče. Neredi su nestali s engleskih stadiona, tučnjava ima još po gradovima, daleko od televizijskih kamera, no engleska liga definitivno je najorganiziranija i najzabavnija na svijetu.
Prilika za sportski revanš
A Chelsea večeras u 21 sat ima priliku sportski uzvratiti Middlesbroughu za onaj poraz 28. svibnja 1988. godine. Uloge su potpuno promijenjene. Momčad Antonija Contea pobjedom u današnjih utakmici stavili bi jednu ruku na trofej prvaka jer bi tri utakmice prije kraja imala velikih sedam bodova prednosti ispred Tottenhama
Middlesbrough, pak, mora osvojiti barem bod želi li zadržati ikakve izglede za čudesnim spasom od ispadanja. Boro ima sedam bodova manje od Swanseaja i poraz bi značio povratak u Championship. Taj scenarij je večeras i najrealniji jer Middlesbrough je u 35 ovosezonskih utakmica zabio samo 26 golova. Istina, primili su samo 45 (tri više od trećeplasiranog Liverpoola), no to im nije nikakava utjeha uoči finiša sezone.