Manchester United

Najrastrošniji treneri: Ova četvorica plaćena su milijardu funti za 3 trofeja

Foto: EPA

Četiri trenera potrošila su milijardu funti za mršava tri trofeja u sedam godina.

United je doveo 37 igrača, promijenio četiri trenera i osvojio tri trofeja

Manchester United potrošio je više od milijardu funti na nogometnom tržištu otkako se Sir Alex Ferguson umirovio 2013. godine. Ljetne prinove Donny van de Beek, Amad Diallo, Alex Telles i Facundo Pellistri koštale su ukupno više od 75 milijuna funti pa je tako spomenuta okrugla brojka i premašena. Za to vrijeme bilo je 37 prinova, četiri trenera i samo tri trofeja. Jedan FA kup, jedan Liga kup i jedna Europska liga u sedam sezona ilustriraju koliko je United oslabio kao nogometna sila, barem na terenu, od kraja Fergusonove ere, piše Daily Mail.

United nije jedini premierligaš koji je potrošio više od milijardu funti. Manchester City u istom je razdoblju prešao 1.2 milijarde. No City je osvojio tri titule u Premier ligi, dva FA kupa i pet Liga kupova. Nije ni svaka Fergusonova prinova bila uspješan potez. Sjećate li se Bebea? Ali Unitedova strategija dovođenja igrača, koji od 2013. vodi Ed Woodward, bila je na udaru žestokih kritika. Koji je od četvorice trenera u tom razdoblju bio najuspješniji kad su u pitanju pojačanja?

David Moyes (2013. - 2014.)

Moyes je trebao biti Izabrani koji će naslijediti Fergusona, ali njegovih 10 mjeseci na klupi pokazalo se katastrofom. Kao da je Unitedova aura otišla zajedno s Fergusonom. Unatoč tome što je naslijedio šampionsku momčad, Moyes se neprestano mučio. Nije pomoglo ni to što je Woodward u ljeto 2013. slijedio gotovo Galactico politiku, kao da želi nadmašiti svog prethodnika Davida Gilla. United je pokušao dovesti Garetha Balea, Cesca Fabregasa, Tonija Kroosa, Samija Khediru, Mesuta Özila i Luku Modrića. I tu nije kraj.

Završilo je dovođenjem Marouanea Fellainija iz Moyesova bivšeg kluba Evertona. Nakon bremenitog posljednjeg dana prijelaznog roka United ga je platio napuhanih 29 milijuna funti. Kasnije se pokazalo da je Belgijac zapravo imao nižu otkupnu klauzulu u svom ugovoru s Evertonom, koji je istekao mjesec dana ranije. Kao dokaz koliko je Fellaini nisko bio na ljestvici Unitedovih prioriteta, nitko u klubu to nije znao.

Nakon što se mučio u uvodnim mjesecima sezone, United je u siječnju uspio dovesti Juana Matu iz Chelseaja za 40 milijuna funti. Ispostavilo se da su i Fellaini i Mata ostali u Unitedu i nakon Moyesova mandata. Fellaini će klub napustiti tek 2019., a Mata je i dalje na Old Traffordu. Obojica visoko kotiraju kod Unitedovih navijača.

Moyes je otpušten u travnju 2014., dok je United bio sedmi na tablici. Dijelom je bio žrtva nasumične strategije s transferima i Woodwardova neiskustva u pregovaranju.

Igrači dovedeni u Moyesovu mandatu: Marouane Fellaini (Everton, 29 milijuna funti), Juan Mata (Chelsea, 40 milijuna funti).

Louis van Gaal (2014. - 2016.)

Odlučan da dosta potroši kako bi se vratio u Ligi prvaka, uz ozbiljnost Louisa van Gaala kao novog trenera i neke teške lekcije o sklapanju poslova, United je u ljetnom prijelaznom roku 2014. godine bio uspješniji. Potrošio je 175 milijuna funti kako bi obnovio momčad prema Van Gaalovu ukusu. Glavna prinova bio je argentinski golgeter Angel Di Maria koji je za 67.5 milijuna funti došao iz Real Madrida.

United je još kupio Lukea Shawa iz Southamptona za 33 milijuna funti, Andera Herreru iz Athletic Bilbaa za 32 milijuna, Marcosa Roja iz lisabonskog Sportinga za 18 milijuna te Daleyja Blinda iz Ajaxa za 15 milijuna funti. Radamel Falcao došao je na posudbu iz Monaca.

Moyes je želio dovesti Herreru 12 mjeseci ranije, što je dovelo do napornih pregovora o snižavanju otkupne klauzule od 30.5 milijuna funti. United se vratio 2014. i na kraju platio istu odštetu. Di Maria je također bio nesuvisla kupnja, koja se dogodila samo zato što je Argentinac bio ponuđen Unitedu i činilo se da takvu priliku ne treba odbiti. Van Gaal je kasnije priznao da je imao u vidu druge igrače, a Di Maria je cijele sezone imao problema s prilagodbom na Manchester.

Falcao je bio podjednako neuspješan, postigavši samo četiri gola u 29 utakmica, dok su se Herrera i Blind pokazali kao kvalitetne prinove. Shaw i Rojo i dalje su u Unitedu. Argentinac je nakratko bio u milosti, ali uskoro će napustiti klub. Shaw se borio s ozljedama i Mourinhovim zahtjevima, ali pokazao da je dobar lijevi bek.

Nakon što je Van Gaal vratio United u Ligu prvaka, u ljeto 2015. godine odobren je još jedan veliki trošak kako bi se napravio iskorak prema naslovu. Mladi francuski napadač Anthony Martial koštao je 54 milijuna funti odštete Monacu plus bonusi. Van Gaalu je bilo vrlo stalo do nizozemskog krila Memphisa Depaya koji je koštao 30 milijuna funti. Veznjaci Morgan Schneiderlin i Bastian Schweinsteiger zajedno su plaćeni 40 milijuna funti i najbolje ih je zaboraviti. Matteo Darmian koštao je 16 milijuna funti.

Jedna od problematičnih pozicija bila je ona srednjeg braniča i United je poslao ponudu Real Madridu za Sergija Ramosa, vjerujući da on želi napustiti klub. Ponuda je odbijena, a Ramos i danas igra za Real. S takvim osvježenjima u momčadi i Van Gaalovim strogim pristupom, očekivalo bi se da će United igrati bolje od nježnog i konzervativnog nogometa koji je ponudio te sezone.

Van Gaal je neslavno otpušten nakon što je osvojio FA kup, prvi trofej u postfergusonovskoj eri. Od pojačanja jedino je Martial izdržao test vremena. Francuski napadač povremeno je bio izvan forme, ali postigao je 73 gola za United i ostao važan za sve kasnije trenere. Depay se pokazao kao razočaranje i Mourinho ga se riješio, ali njegova je karijera potom procvjetala. 

Igrači dovedeni u Van Gaalovu mandatu: Angel Di Maria (Real Madrid, 67.5 milijuna funti), Luke Shaw (Southampton, 33.75 milijuna), Ander Herrera (Athletic Bilbao, 32.4 milijuna), Marcos Rojo (Sporting Lisabon, 18 milijuna), Daley Blind (Ajax, 15.75 milijuna), Radamel Falcao (posudba, Monaco), Victor Valdes (slobodan igrač, bez odštete), Anthony Martial (Monaco, 54 milijuna), Morgan Schneiderlin (Southampton, 31.5 milijuna), Memphis Depay (PSV Eindhoven, 30.6 milijuna), Matteo Darmian (Torino, 16.2 milijuna), Bastian Schweinsteiger (Bayern, 8.1 milijun funti), Sergio Romero (Sampdoria, bez odštete).

Jose Mourinho (2016. - 2018.)

Kad je u ljeto 2016. godine stigao Mourinho, činilo se da je United napokon pronašao čovjeka za razdoblje nakon Fergusona i da će ponovno postati velesila. Mourinho je trener koji zna što želi, a to je značilo još jedno skupo ljeto. U prvim tjednima potrošio je 166 milijuna funti, među ostalim rekordnih 89 milijuna za Paula Pogbu iz Juventusa. United je potom doveo Henriha Mhitarjana za 30 milijuna funti i Erica Baillyja za isti iznos. Dovođenje Zlatana Ibrahimovića nije koštalo ništa, ali je svakako povećalo izdatke za plaće.

Početak je bio ohrabrujuć. Mourinho je osvojio Liga kup i Europsku ligu te tako vratio United u Ligu prvaka. Naravno, osjećaj da Pogba i dalje nije postao čovjek odluke, što se od njega očekivalo, prisutan je i dalje. Bailly je imao problema s ozljedom, dok se Mhitarjan nije dobro uklopio u Mourinhovu momčad i na kraju je zamijenjen za Alexisa Sancheza. Ibrahimović je u sezoni 2016./2017. postigao 28 pogodaka pa je vjerojatno bio najbolja prinova.

Temeljem dvaju trofeja Mourinho je uoči sezone 2017./2018. zatražio još skuplja pojačanja. Romelu Lukaku iz Evertona koštao je 75 milijuna funti, a Nemanja Matić doveden je iz nekadašnjeg Mourinhova kluba Chelseaja za 40 milijuna. Švedski branič Victor Lindelof stajao je 31.5 milijuna funti.

Potom imamo Sancheza, koji je u siječnju 2018. godine došao iz Arsenala uz nevjerojatnu plaću od 500.000 funti tjedno. Jedino je Matić bio dugoročno uspješan, a ovaj veznjak Unitedu je važan i danas. Lukaku je prve sezone postigao 27 golova, ali je otišao u milanski Inter zato što se nije uklapao u napadačke vizije novog trenera Ole Gunnara Solskjaera. Lindelof nikad nije izgledao kao igrač Unitedova kalibra, a Sanchez je bio skupi promašaj i pogrešna procjena klupske hijerarhije.

Iako je United završio drugi u Premier ligi, osjećalo se da Mourinhova implozija nije daleko. To nije spriječilo klub da u ljeto 2018. za Freda izdvoji 53 milijuna funti. Brazilcu je trebalo strašno puno vremena da pokaže svoje kvalitete i to se nije dogodilo u Mourinhovu mandatu. Otpušten je u prosincu usred toksičnog sukoba s nekim igračima.

United je u Mourinhove ideje uložio mnogo novca. Iako je osvojio dva trofeja, njegov mandat teško se može smatrati uspješnim. Mnogi transferi bili su posljedica pogrešnih procjena, a neki su ostavili štetu koja do danas nije otklonjena. Samo su Matić i eventualno Fred bili pozitivni primjeri.

Igrači dovedeni u Mourinhovu mandatu: Paul Pogba (Juventus, 89 milijuna funti), Henrih Mhitarjan (Borussia Dortmund, 30 milijuna), Eric Bailly (Villarreal, 30 milijuna), Zlatan Ibrahimović (Paris Saint-Germain, bez odštete), Romelu Lukaku (Everton, 75 milijuna), Nemanja Matić (Chelsea, 40 milijuna), Victor Lindelof (Benfica, 31.5 milijuna), Alexis Sanchez (Arsenal, zamjena), Matej Kovar (Slovacko, bez odštete), Fred (Šahtar Donjeck, 52 milijuna), Diogo Dalot (Porto, 19.8 milijuna), Lee Grant (Stoke City, 1.5 milijuna funti).

Ole Gunnar Solskjaer (2018. -)

Solskjaerovo imenovanje potaknulo je resetiranje Unitedova politike transfera. Osim na pozicijama koje su bile problematične, fokus je bio na talentiranim mladim igračima koji će još godinama ostati u klubu. Imajući to na umu, Solskjaerovi se prvi prijelazni rokovi mogu smatrati potpuno uspješnima. United je trebao vođu obrane i Harry Maguire se pokazao pogotkom iako je klimavo ušao u sezonu. Koštao je 80 milijuna funti. Aaron Wan-Bissaka, koji je za odštetu od 50 milijuna funti došao iz Crystal Palacea, bio je vrlo dobar, dok je Dan James, došavši za 16 milijuna funti iz Swanseaja, opravdao cijenu, ali mogao je pružiti i više.

Dovođenje Brune Fernandesa u siječnju za 47 milijuna funti bilo je skupo za to doba sezone, ali preobrazilo je momčad. Nakon solidnog starta Unitedova je strategija transfera ovog ljeta pošla krivim putem. Ponovno je izostalo zajedničko razmišljanje koje je obilježilo godine nakon Fergusonova odlaska. Očita potreba da se dovede još jedan središnji branič nije zadovoljena. Bezuspješno se pokušalo dovesti Erlinga Haalanda i Jadona Sancha, koji je s odštetom od 108 milijuna funti ipak bio preskup. Iz Ajaxa je za 35 milijuna funti doveden Donny van de Beek i u početku je djelovao kao kvalitetna prinova, ali je na kraju Solskjaeru zadao samo glavobolje u veznom redu.

Amad Diallo i Facundo Pellistri su važni za budućnost, a Alex Telles postao je konkurencija Shawu na lijevom boku. Potom je posljednjeg dana prijelaznog roka doveden ostarjeli napadač Edinson Cavani, koji je stigao bez odštete. Poslovanje u prijelaznom roku nije ulijevalo povjerenje i to se odrazilo na neuvjerljiv početak sezone. Nemoguće je na temelju ovih transfera odrediti u kojem smjeru United ide, a Solskjaer ostaje pod pritiskom unatoč posljednjoj pobjedi protiv Evertona.

Igrači dovedeni u Solskjaerovu mandatu: Harry Maguire (Leicester City, 80 milijuna funti), Aaron Wan-Bissaka (Crystal Palace, 50 milijuna), Daniel James (Swansea City, 18 milijuna), Bruno Fernandes (Sporting Lisabon, 67 milijuna), Odion Ighalo (Shanghai Shenhua, posudba), Donny van de Beek (Ajax, 39 milijuna), Alex Telles (Porto, 13.5 milijuna), Facundo Pellistri (Penarol, bez odštete), Edinson Cavani (slobodan igrač, bez odštete). Amad Diallo (Atalanta, 18.9 milijuna funti) dolazi u siječnju.

Koji je trener bio najuspješniji?

U sedam godina na 36 igrača potrošeno je 1.074 milijarde funti, a vjerojatno ih nema više od šest koji su ostavili traga na Old Traffordu. Nijedan od četiri trenera nakon Fergusona nije se proslavio u prijelaznim rokovima. Svaki je kupio barem jednog igrača koji je opstao u Manchester Unitedu, ali bilo je i vrlo skupih pogrešaka.

Između Van Gaala i Mourinha nema velike razlike kad govorimo o najmanje uspješnom treneru, iako su obojica osvajala trofeje. Obojici je omogućeno da potroše desetke milijuna funti i da prilagode Unitedovu momčad svojim vizijama, ali od Depaya do Di Marije i od Mhitarjana do Sancheza promašaja je bilo više nego pogodaka.

Ukupno uzevši, moglo bi se reći da je Solskjaer prošle sezone napravio najbolji posao u prijelaznom roku nakon 2013. godine jer Maguire, Wan-Bissaka i Fernandes trebali bi biti u Unitedovoj momčadi još neko vrijeme. No, prošlo ljeto bilo je bremenito. To svakako nije samo Solskjaerova kivnja, Woodward i njegovi suradnici koji se bave transferima također snose odgovornost. Unatoč trošku od milijardu funti, United i dalje ne izgleda poput momčadi koja se može boriti za naslove, zaključuje Daily Mail.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.