Navijačima će biti zabranjeno piti alkohol na stadionima na SP-u u Saudijskoj Arabiji

Foto: Profimedia

NAVIJAČIMA će biti zabranjeno piti alkohol na stadionima na Svjetskom prvenstvu u Saudijskoj Arabiji 2034. godine, objavio je The Guardian. Alkohol je zabranjen u ovoj muslimanskoj zemlji od 1952. godine. FIFA javno nije govorila o ovoj temi, ali izvori engleskog medija tvrde da nema govora o prodaji piva na utakmicama.

Saudijska Arabija je stroga po pitanju alkohola te je njegova prodaja zabranjena čak i u luksuznim hotelima. Neimenovani izvor je za The Guardian rekao kako je FIFA naučila lekciju sa Svjetskog prvenstva u Kataru, koji je bio pod pritiskom da prihvati prodaju piva na stadionima, ali je vladajuća obitelj Al-Thani dva dana prije turnira odustala od plana.

Deseci tisuća bačvi piva poznate kompanije uklonjeni su sa stadiona i FIFA je morala platiti 40 milijuna funti odštete svom sponzoru, dodaje Guardian. Na katarskim stadionima prodavali su bezalkoholno pivo i bezalkoholna pića, s time da je je obično pivo bilo dostupno u jednoj FIFA-inoj fan zoni, gdje je pola litre koštalo 12 funti (14.5 eura).

FIFA ne planira pritiskati saudijsku vladu da ublaži zakone

Svjetsko prvenstvo u Saudijskoj Arabiji udaljeno je deset godina i nije jasno hoće li se stav o alkoholu u navijačkim zonama i hotelima promijeniti. FIFA-in izvor za Guardian je rekao da ne planiraju pritiskati saudijsku vladu da ublaži zakone.

Trgovina za prodaju alkohola u Rijadu otvorena je kao pokušaj suzbijanja ilegalne prodaje alkohola, jer su diplomati krijumčarili boce žestokih pića u zemlju a ne kao prvi korak k legalizaciji alkohola, piše Guardian.

Saudijska Arabija i FIFA imaju blizak odnos. Svjetska nogometna organizacija oslanja se na financijsku potporu muslimanske zemlje, pa tako državna naftna kompanija Aramco plaća FIFA 320 milijuna funti kao dio četverogodišnjeg sponzorskog ugovora, a Javni investicijski fond Saudijske Arabije trebao bi uložiti u tvrtku za streaming DAZN, koja je FIFA platila 800 milijuna funti za globalna TV prava za Svjetsko klupsko prvenstvo.

Organizacije za ljudska prava su osudile izbor Saudijske Arabije

Vijest o tome da će Saudijska Arabija biti domaćin SP-a 2034. godine nije iznenađenje jer je ta zemlja ostala jedini kandidat nakon što je FIFA prošle godine smanjila vremenski okvir za kandidaturu na samo mjesec dana te je promijenila svoje pravilo o infrastrukturi kako bi omogućila zemljama s manje prikladnih stadiona da se natječu.

Ovu odluku su osudile organizacije za ljudska prava koje navode proizvoljna pritvaranja, zlostavljanje i smrt radnika migranata i gušenje prava žena i LGBTQ+ osoba u zemlji. Saudijski dužnosnici obećali su da će Svjetsko prvenstvo biti dio "putovanja izvanredne transformacije" za zemlju.

U dokumentu za ponudu organizacije tvrdi se da je zemlja "zagovarala pristup ljudskim pravima" kroz proces nadmetanja i da se obvezuje na "upravljanje rizikom i maksimiziranje pozitivnog društvenog utjecaja tijekom turnira".

Žalbe na ograničenja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji

Organizacije za ljudska prava poput Amnesty Internationala i Human Rights Watcha godinama se žale na masovna ograničenja ljudskih prava u toj državi i optužuju vlastodršce u Rijadu za sportswashing, odnosno da glamuroznim sportskim događajima žele odvratiti pažnju od toga.

Organizacije za ljudska prava strahuju da će radnici migranti u Saudijskoj Arabiji biti iskorištavani, prevareni i prisiljeni živjeti u bijedi.

Razlog tome je, kao što je bio slučaj sa Svjetskim prvenstvom u Kataru 2022., "kafala sustav" koji je uobičajen u Saudijskoj Arabiji. Prema njemu poslodavac jamči za svoje strane radnike. Zauzvrat država poslodavcu daje pravo da zadrži putovnice svojih zaposlenih stranaca i da sam odredi plaću i uvjete rada.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.