Ciganin je, ali najljepši

Ricardo Quaresma postiže čudesan gol protiv Fenerbahčea.
 
Screenshot: Youtube
 
O CIGANO, krvnik Hrvatske na prošlom Euru, neukrotivi divljak, majstor rabone i trivele, pod stare dane (34) igra u životnoj formi. Pokazao je to i s dvije golčine u jednom od najvećih svjetskih derbija.
 
Novak i Aličić pisali su i pjevali o fatalnim Ciganima, ali poteze ovog može objasniti samo najveći fizičar
 
Ricardo Quaresma, najveći romski nogometaš, svojim životnim putem, biljegom koji nosi od rođenja (kasnije uokvirenog suzama tetoviranima na licu) porijeklom i nadimkom te usponima i padovima zaslužio je biti junak pjesme ili knjige. Poput kultnih djela Ljube Aličića ili Kristiana Novaka, čije naslove smo posudili za ovaj tekst. 
 
Svaka čast (anti)junacima koje su oni opjevali i opisali, ali kako ćemo vidjeti, Quaresmine najefektnije poteze može objasniti samo Isaac Newton, najveći fizičar svih vremena. Za one ostale dovoljan je prosječan psiholog.
 
Vida započeo preokret koji je spektakularno dovršio kralj rabone i trivele

Aktualni prvak Bešiktaš gubio je 0:1 od Fenerbahčea do 49. minute. Tada Domagoj Vida izjednačava, a veliki preokret za konačnih 3:1 s dva sjajna gola u završnici donosi Ricardo Quaresma.
 
Davno ranije, trebao je biti ključni čovjek najjače Barcelone u povijesti, ali je sa samo 20 godina bahato poručio kako ne želi igrati tamo dok je Rijkaard trener.

 

Nije htio biti dio najjače Barcelone u povijesti, a u Interu mu se to nije dalo

Morao je biti neizostavni član Intera koji je uzeo trostruku krunu, ali umjesto toga zbog teškog karaktera i manjka volje bio je tek epizodist legendarne Mourinhove momčadi.

Nakon što je 30. rođendan proslavio tako što ga je otpisao Al-Ahli iz Emirata, a iduće godine je izbačen iz reprezentacije Portugala neposredno prije SP-a u Brazilu, činilo se da je za Ricarda Quaresmu ozbiljna karijera gotova.

Karijera koja je počela u Isusovim godinama

Ali tek je počinjala. Slavu i priznanje koje su mu po vještini pripadali od početka karijere, ali koji su mu zasluženo izmicali zbog lude glave, dobio je neposredno prije 33. rođendana, na EP-u u Francuskoj. Izbornik Santos koristio ga je kao prvog jokera, igrača koji mu preokreće utakmice, kao što je i učinio u osmini finala protiv Hrvatske kada je zabio u 117. minuti.

Santos se na njega oslonio i u ključnom času iduće nokaut runde, pa mu je dao da izvede posljednji, odlučujući penal tijekom raspucavanja u četvrtfinalu protiv Poljske. S ta dva ključna gola otpisani Quaresma postao je nacionalni heroj.

Od nule do nacionalnog heroja

Quaresmin čudesni povratak bajkovito se nastavio u finalu Eura. Ušao je u 25. minuti umjesto ozlijeđenog Cristiana Ronalda, a u produžetku počeo akciju okončanu Ederovim golom za europski naslov Portugala.

Kasni procvat doživio je i na klupskom planu, kao povratnik u Bešiktaš. Prvi mandat tamo (2010-12.) završio je njegovim izgonom iz kluba jer se posvađao sa suigračima, a trenera i sunarodnjaka Carlosa Carvalhala gađao bocama uz urlanje "Nulo, znaš ti tko sam ja?!"

Qauresmina rabona

Cijeli svijet vidio je tko je Quaresma u Ligi prvaka, kada je u jesen 2016. rabonom, jednim od njegova dva zaštitna znaka, namjestio gol za okončanje velikog preokreta Bešiktaša. Turski prvak na svom terenu gubio je 0:3 od Benfice, ali nakon sat vremena igre kreće fantastični povratak domaćina koji je spektakularnim dodavanjem okončao Ricardo Quaresma. U 89. minuti primio je loptu na rubu kaznenog prostora s lijeve strane i umjesto da je pred gol pošalje ljevicom, u trku je "promijenio nogu" i centrirao vanjskim dijelom desnog stopala. I dok bi se netko manje vješt od njega sapleo ili poslao loptu u gol-aut, portugalski majstor perfektno je poslužio suigrača Vincenta Aboubakara koji je zabio za konačnih 3:3.

Osim po raboni, potezu udaranja lopte prilikom kojeg je noga kojom se odigrava omotana oko stajaće noge, Quaresma je poznat i po drugoj tehnici svojstvenoj samo velemajstorima. U njegovu rodnom Portugalu zovu je trivela, a u ovim krajevima poznata je kao vanjski felš.

Quaresma se specijalizirao za asistencije i zgoditke ovim iznimno efektnim potezom, prilikom kojeg lopta upućena vanjskim dijelom noge stvara zračni vrtlog. Dio zraka ide s loptom prema odredištu, a drugi dio kreće se u suprotnom smjeru.

To stvara razliku u zračnom pritisku, zbog čega lopta u letu mijenja putanju. Sve ovo objasnio je Isaac Newton još 1672. dok je na Cambridgeu gledao tenisače kako "felšaju" lopticu.

Quaresmina trivela

Teško da je Quaresma čuo za ovo ili da je upoznat s Magnusovim efektom, ali savršeno je primijenio ovako objašnjene postulate još prije 11 godina, na utakmici Portugala i Belgije:

Ponovio je to dva puta ove sezone. Prvo u rujnu, na utakmici Lige prvaka protiv Leipziga. Opet je izveo asistenciju sezone u LP-u. Nakon što se sjajnom fintom petom riješio čuvara na desnom boku, vanjskim felšom je perfektno centrirao za Taliscu koji glavom zabija za konačnih 2:0.

Konačno, Quaresma sinoć na derbiju protiv Fenera novim majstorijama zabija dva krasna i iznimno važna gola, za pobjedu kojom se Bešiktaš vratio u borbu za treći uzastopni naslov. U 77. minuti primio je loptu na desnoj strani kaznenog prostora i otišao na lijevo, prije nego što je desnom vanjskom savršeno poslao loptu u suprotne rašlje vratara Carlosa Kamenija za preokret i vodstvo njegova Bešiktaša 2:1. Quaresma se s pravom pohvalio ovom golčinom:

Quaresmino deranje mreže iz mrtvog kuta

Za kraj, Quaresma zabija još jedan gol za pamćenje i konačnih 3:1. Zgoditak koji je ostao u sjeni opisane trivele, također zaslužuje isticanje. Primio je loptu na suprotnoj, lijevoj strani kaznenog prostora i poentirao drugom, lijevom nogom. Dok se za prethodni gol koristio vještinom, sada je mrežu poderao snagom, silovitim šutom ljevicom koji je iz teške pozicije poslao "kroz uši" golmanu Fenera:

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.