Ona je svjetska prvakinja, rekorderka i samohrana majka. Na dah roni 7 minuta

Foto: Privatni album

U SAMO sedam godina petnaest puta je oborila svjetski rekord i postala najuspješnija hrvatska roniteljica na dah. Vlasnica ove titule, Zagrepčanka Mirela Kardašević povijesne rezultate ispisuje u morskim dubinama i bazenima. S posljednjeg natjecanja hrvatska sirena vratila se s tri medalje i postavila novi svjetski rekord. 

 

Plivanje ovu tridesetsedmogodišnju sportašicu prati od pete godine, kad je zbog atrofije desnog kuka imala tri operacije. Neke liječničke prognoze su bile da se više neće moći normalno kretati, a kao terapiju su joj preporučili plivanje. Život joj je, priča nam, postavljao mnoge izazove, pa se prije deset godina iz Amerike vratila sama s dvojicom sinova i krenula ispočetka. 

Obara vlastite rekorde. Bez daha izdrži više od 7 minuta

Ronjenjem na dah pobijedila je strah od dubine i posvetila se sebi i treningu, a samo nakon nekoliko godina tom disciplinom ispisuje povijest i obara vlastite rekorde. Najduže bez daha bila je 7 i pol minuta. 

"Volim trenirati, natjecati se i testirati svoje tijelo i snagu uma. Vjerujem da me život ojačao i da me sve kroz što sam prošla vodilo do toga da uđem u ronjenje. Šest puta sam bila svjetska prvakinja, šest puta viceprvakinja, tri puta brončana na svjetskom prvenstvu i dva puta brončana na europskom prvenstvu u disciplinama u dubini i bazenu. 

Teško mi je izdvojiti najdražu medalju, no prva zlatna i ova posljednja zauzimaju posebno mjesto u mom srcu. Svaka medalja i rekord su posebni na svoj način jer samo ja znam kroz kakve sam prepreke prolazila da bih postigla te uspjehe. Najduže što sam do sada držala dah je 7 i pol minuta za vrijeme statičnog držanja daha i 4 minute i 15 sekundi u dinamičnom držanju daha", ispričala nam je Mirela. 

S mnogim preprekama susrela se i kao samohrana majka dječaka Romela i Nahla. Priznaje, ni danas joj nije lako balansirati između majčinstva i vrhunskih sportskih rezultata, no podrška sinova gura ju naprijed. Oni su, ističe, njezina najveća motivacija. 

"U sportu, kao i u majčinstvu, nema prečica. Oba zahtijevaju nevjerojatnu posvećenost i odricanje, ali nagrade su neprocjenjive. Jedan od najvećih izazova je pronaći balans i osigurati da, unatoč svim obavezama, ostanem prisutna i za njih. 

Nadam se da će jednog dana, kad pogledaju sve što sam prošla, razumjeti koliko je važno ustrajati u onome što voliš i nikad ne odustati od svojih snova bez obzira na prepreke. To mi daje snagu – znanje da svojim primjerom pokazujem što znači boriti se, ne samo u sportu već i u životu."

Morske dubine ili ronjenje u bazenu?

Kako bi postizala vrhunske rezultate, njezini treninzi su, kaže nam, poprilično intenzivni. Trenira šest puta tjedno, a raspored obuhvaća bazenske treninge, teretanu, mentalne vježbe, specifično istezanje i vježbe disanja. Spartanski režim, kako ga naziva, zaslužan je za obaranje vlastitih rekorda u bazenskom i dubinskom ronjenju na dah. 

"Ronjenje u bazenu je, iz mog iskustva, puno zahtjevnije i traži nevjerojatnu mentalnu i fizičku snagu. Ono što mnogi ne shvaćaju je koliko su bazenske discipline tehnički složene i koliko detalja mora biti savršeno usklađeno. Svaki zaveslaj, svaki pokret mora biti precizan, jer u bazenu nema prostora za pogreške – sve se mjeri u metrima i sekundama, a svaki trenutak može biti presudan.

Konkurencija u bazenskom ronjenju je izuzetno jaka. S obzirom na to da su svi natjecatelji na istim uvjetima, ključ uspjeha postaje tvoja sposobnost kontrole tijela i uma. Zbog toga je bazensko ronjenje često puno stresnije, jer znaš da najmanja dekoncentracija ili tehnička pogreška može značiti razliku između pobjede i gubitka", govori nam Mirela, za koju ronjenje u dubini pruža osjećaj slobode. 

"Morski pas je plivao oko nas. Nevjerojatna scena"

Iako za mnoge crnilo morske dubine može izgledati zastrašujuće, za Mirelu je to ulazak u drugi svijet koji je razdvaja od svakodnevnih briga. Zanimalo nas je je li imala susret sa životinjama u morskim dubinama te smatra li ronjenje opasnim. 

"Može izgledati opasno, ali iz mog iskustva, to nije tako ako se prakticira pod sigurnim uvjetima. Ključ je u razumijevanju vlastitih granica i ne guranju tijela preko svojih mogućnosti. U morskim dubinama pronađem svoj mir, a iako se mnogi nadaju susretima s morskim životinjama, osobno nikada nisam imala blizak susret pod vodom. 

Međutim, sjećam se jednog posebnog trenutka na Roatanu, kada je morski pas plivao oko našeg broda. Bila je to nevjerojatna scena. Iako su morski svjetovi fascinantni, uvijek pristupam s velikim poštovanjem prema morskim životinjama. Smatram da su one u svom prirodnom staništu i nemam namjeru ometati ih ili narušavati njihov prostor", kazala je. 

Hrvatska sirena ostvarila je snove svakog vrhunskog sportaša postavši svjetska prvakinja i rekorderka. No, motivacija, tvrdi, tu ne prestaje. Iako je u svijet ronjenja na dah ušla tek s 30 godina, njezini uspjesi su, smatra, dokaz kako granice ne postoje. Još se u njoj kriju neostvarene želje, a jedna od njih je i zlatna medalja sa Svjetskih igara iduće godine u Kini koja bi joj mogla otvoriti vrata Olimpijade. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.