LEBRON JAMES postao je najbolji strijelac NBA lige svih vremena prije nekoliko dana. Košem ubačenim u trećoj četvrtini susreta protiv Oklahoma City Thundera prestigao je učinak Kareema Abdul-Jabbara, koji je NBA karijeru završio 1989. godine s ubačenih 38.387 koševa.
NBA, kao liga superzvijezdi koju pažljivo prate precizni statističari i zapisuju sve moguće i izmišljene rekorde, mjesto je za najveća sportska ostvarenja. Kareemova titula najboljeg strijelca bila je jedna od onih za koje se mislilo da nikad neće biti srušena, ali je Kralj to ipak uspio. Ovo je deset preostalih NBA rekorda koje vjerojatno nikad nitko neće srušiti.
Russellovih 11 naslova prvaka
Bill Russell nema niti jednu MVP nagradu, iako je prvak postao nevjerojatnih 11 puta, i to kao najbolji igrač. No nagrada za najkorisnijeg igrača finala dijeli se tek od 1969., godine kada je Russell s Celticsima osvojio svoj posljednji naslov, a MVP-jem je tada proglašen Jerry West, što je ostao jedini slučaj u povijesti da je nagradu dobio igrač poražene momčadi.
Russell je od 1957. do 1969. vodio Celticse do 11 titula u 13 godina, među kojima i osam uzastopnih. No bilo su to neusporediva vremena, 1957. je u ligi igralo samo osam momčadi i Celticsima je bilo dovoljno izbaciti dva protivnika i dobiti ukupno sedam utakmica u doigravanju, a 1969. je trebalo izbaciti tri protivnika i dobiti 12 utakmica.
Danas je i Jordanovih šest titula za gotovo svakoga nedosanjani san, Russellovih 11 je u ovakvoj konkurenciji zaista nemoguće ponoviti. Usporedbe radi, LeBron James ima "samo" četiri naslova prvaka - dva je osvojio s Miamijem, a po jedan s Clevelandom i Lakersima.
Wiltova stotka i neponovljivi prosjeci
U Russellovoj eri igrao je i Wilt Chamberlain koji je praktički sinonim za neoborive rekorde. Bio je puno dominantniji od Russella, ali samo ga je jedanput prošao u play-offu. Njegov najpoznatiji rekord je okruglih 100 koševa New York Knicksima 1962. godine, što je učinak kojem je najviše uspio približiti Kobe Bryant s 81 poenom.
U to je sezoni imao prosjek od 50.2 koša za 48.5 minuta na parketu, što su također nedodirljivi rekordi, kao i 27.2 skoka iz prethodne sezone. U svakoj od prvih 10 sezona imao je više od 20 skokova u prosjeku, ali tada su se u tu kategoriju računale i blokade i ukradene lopte.
33 pobjede zaredom
Jedno od najimpresivnijih momčadskih postignuća je svakako ono Los Angeles Lakersa iz sezone 1971./1972. kada su ubilježili 33 pobjede zaredom u regularnoj sezoni, prije nego što su ih porazili Atlanta Hawksi.
U 75-godišnjoj povijesti lige, samo je pet momčadi ubilježilo 20 ili više pobjeda zaredom. U sezoni 2015./2016. Warriorsi su započeli sezonu s 24-0, a na kraju su završili sa 73-9. Jedina preostala momčad iz moderne ere s tim uspjehom je Miami koji je u sezoni 2012./2013. pobijedio 27 utakmica u nizu.
Jordanovih 10 titula najboljeg strijelca
Jordan je cijelu karijeru bio stroj za koševe i od 1987. do 1998. je bio najbolji strijelac svake godine, osim u one dvije kada se igrao bejzbola. Ukupno 10 titula najboljeg strijelca, tri više od Chamberlaina, šest više od bilo koga drugoga u povijesti. Takav se više neće skoro roditi.
Sedam faulova na jednoj utakmici
U NBA-u je šesta osobna greška isključujuća. Međutim, slabije poznati Cal Bowdler je na utakmici između svojih Hawksa i Portland Trail Blazersa u studenom 1999. godine uspio zaraditi čak sedam osobnih grešaka.
Doduše, sve se to dogodilo zbog greške zapisničkog stola. Dvije minute i 52 sekunde prije kraja Bowdler je napravio svoj šesti prekršaj koji nikad nije upisan. Pozvan je timeout, a Bowdler se vratio na teren kao da se ništa nije dogodilo. Pedeset sekundi prije kraja utakmice izbačen je kada je napravio sedmi prekršaj na susretu.
Olajuwonove blokade
Jedan u nizu dominantnih NBA centara bio je Hakeem Olajuwon koji je briljirao na oba kraja terena, a karijeru je završio s 3830 blokada, kao jedan od petorice igrača s više od 3000. U današnjoj košarci do takvih je brojki nemoguće doći.
Olajuwon je karijeru završio s fantastičnim prosjekom od 3.1 blokade kroz 18 sezona, a u najboljim godinama imao je više od četiri. U eri kada se pozicija centra znatno promijenila i kada se napadi orijentiraju na vanjske šuteve, broj blokada je prirodno manji.
Tri najdominantnija visoka igrača današnjice uopće nisu vrsni blokeri, Joel Embiid je na prosjeku karijere od 1.7, Giannis Antetokounmpo 1.4, a Nikola Jokić tek 0.9. Iako trenutačno najbolji blokeri znaju imati više od tri u prosjeku, to nisu igrači koji će takve brojke bilježiti 15 ili više godina.
Igrač odigrao šest utakmica više nego što ih ima u regularnoj sezoni
NBA fanovima je poznato kako regularna sezona broji 82 utakmice za svaki klub. Zbog napornog ritma i ozljeda, vrlo su rijetki oni igrači koji se mogu pohvaliti time da su skupili sve 82 utakmice u jednoj sezoni.
No, ima jedan igrač koji je u regularnoj sezoni odigrao čak 88 utakmica. Riječ je o sezoni 1968./1969. i Waltu Bellamyju. On je profitirao od loše složenog rasporeda i trejda usred sezone. Prvi dio sezone proveo je u Knicksima za koje je odigrao 35 utakmica, a u drugom dijelu je za Pistonse nastupio 53 puta.
Šest faula zaradio za dvije minute i 43 sekunde
Bubba Wells, igrač s jednim od najboljih imena u povijesti lige, te je 1997. godine dobio nezgodan zadatak protiv Chicago Bullsa. Mavericksi su se odlučili za taktiku konstantnog fauliranja Rodmana kako bi igrača koji je loše šutirao bacanja slali na liniju slobodnih udaraca.
Wells je bio taj koji ga je morao faulirati, a šest faulova zaradio je u manje od tri minute te je prekršaj napravio svakih 27 sekundi. Danas se fauliranje bez lopte kažnjava i dodatnim posjedom pa je ta taktika polagano izumrla i teško će se ponoviti ovakav scenarij.
Trideset asistencija Scotta Skilesa
Ovaj je rekord izdržao test vremena, jer je u knjigama već više od 30 godina, od 30. prosinca 1990. Skiles je srušio rekord koji je držao Kevin Porter iz 1978. s 29 asistencija, a zadnju asistenciju, povijesnu, imao je minutu prije kraja ogleda.
Skiles, koji je te sezone imao prosjek od 8.4 asistencije po utakmici, a kasnije je imao još nekoliko utakmica s 20+ asistencija, te je večeri zabio 22 poena, a njegov Orlando Magic je u pobjedi nad Denverom zabio momčadski rekord od 155 poena.
Najbliže što je itko nedavno došao tom ostvarenju bilo je 2017., kada je Rajon Rondo imao 25 asistencija s New Orleansom. U proteklih 10 sezona Rondo i Russell Westbrook jedini su igrači koji su imali više od 22 asistencije u utakmici.
Jordanovih šest MVP-ja finala
Jedan od najcjenjenijih rekorda je šest Jordanovih titula MVP-ja finala. LeBron ga u tome može uloviti jedino ako se s njim izjednači i po najcjenjenijoj nagradi u svijetu košarke - šampionskim prstenovima. U oba je slučaja za sada na četiri. Od aktivnih igrača Kevin Durant i Kawhi Leonard imaju po dvije.