Foto: Facebook
Esport je jedan od najvećih globalnih fenomena današnjice. Nema relevantnog medija na svijetu koji ne izvještava o najvažnijim događanjima u esport industriji, a neke od najvećih globalnih kompanija ulažu stotine milijuna dolara kako bi na vrijeme ugrabile dio ovog brzorastućeg tržišta.
U domaćim medijima, sasvim je druga priča. Esport se i dalje nalazi po zabačenim kutevima interneta, specijaliziranim stranicama i portalima, a vodeći mediji u državi, osim ponekog izleta u esport, glavu uglavnom okreću na drugu stranu. Do danas. Ovo je Index Esport.
Neka banalna definicija esporta bila bi: "profesionalno natjecateljsko igranje videoigara". Međutim, to ni približno ne opisuje o koliko kompleksnom fenomenu se radi. Esport ima svoju prošlost i tradiciju, vlastiti identitet, a projekcije rasta se povećavaju iz godine u godinu. Prošlo je 45 godina od nekakvog formalnog početka i natjecanja u igri Spacewar na Sveučilištu u Stanfordu, a danas se u svako doba dana igraju deseci turnira u različitim igrama.
Nagradni fondovi su milijunski, profesionalni gejmeri su zvijezde, a investitora je sve više. Kako to obično biva, naša mala država za svoje esport uspjehe i povijest može zahvaliti iznimnim pojedincima, koji su po ranije spomenutim marginama interneta i medija prenosili svoje znanje i gradili zajednice, stvarali gejmere.
Danas je malo poznati tko su Ivica "Zeus" Marković ili Anamarija "Kitiara" Pavlović, ali upravo su oni tabali prve staze domaćeg esporta početkom ovog stoljeća. I naravno, veći broj drugih gejmera koji su odrastali, učili i razvijali se, stvarajući prve gejming portale i zajednice. Ipak, niti danas nisu zaboravljeni.
Situacija je danas puno drugačija, ali ništa bolja. Opet imamo iznimne pojedince na svjetskoj esport sceni, ali o njima osim povremenog intervjua ili članka, ne znamo ništa. Luka "PerkZ" Perković, Luka "Lukezy" Trumbić i Ivan "SportBilly" Koturić danas su predvodnici generacije koja je postavila Hrvatsku na svjetsku kartu esporta. Bilo je tu još odličnih gejmera i gotovo nevjerojatnih rezultata za naše prilike, međutim oni znaju koji su. Došlo je vrijeme da esport u Hrvatskoj ugleda svijetlo, da se oda počast našim najboljim gejmerima i barem jednom, u nečemu, ide u korak sa zapadnim svijetom. Upravo iz tih razloga, pokrenuli smo projekt Index Esport.
Tako ćete na Indexu i na Facebook stranici Index Esporta moći pratiti vijesti iz esporta, čitati intervjuje s najboljim profesionalnim gejmerima, uživati u video klipovima i mečevima. Kao što je bilo i dosad, nećemo biti samo pasivni promatrači, već relevantna figura u promociji i razvoju esporta u Hrvatskoj. Tako je esport od mračnih podruma i predavaonica, napravio pun krug do mainstream medija. Ovo je za sve potrgane tipkovnice, uspjehe domaćih igrača i ekipa, od CPL-a i WCG-a, preko CB-a i CG-a, sve do LCS. Gejmeri, ispričavamo se što kasnimo.