NA SVAKOM velikom natjecanju postoji momčad koja, unatoč manjku kvalitete i naklonjenosti stručnjaka, ostvari ogroman uspjeh. Uoči Svjetskog prvenstva u Kataru, koje kreće 20. studenog, prisjećamo se najvećih senzacija u povijesti ovog natjecanja.
Francuska - Senegal 0:1, grupna faza 2002.
Francuzi su u natjecanje ušli kao svjetski i europski prvaci, dok je Senegal bio autsajder u prvoj utakmici na turniru. Izostanak Zinedinea Zidanea nije trebao biti problem protiv Senegala. No te je večeri cijeli svijet znao ime Pape Boube Diopa, koji je pogodio za najveću pobjedu u povijesti senegalskog nogometa. Francuska je na Svjetskom u Japanu i Koreji ispala nakon grupne faze, a Senegal je prošao u drugi krug.
Argentina - Kamerun 0:1, grupna faza 1990.
Roger Milla, tad 38-godišnjak, predvodio je Kamerun na Svjetskom prvenstvu u Italiji, na kojem je afrička momčad na otvaranju turnira iznenadila Argentinu. Momčad Diega Maradone branila je u Italiji naslov prvaka svijeta, a u prvoj utakmici Kamerun ju je pobijedio pogotkom Francoisa Omam-Biyika.
Kamerunci su stigli do četvrtfinala te godine, a tamo su ispali od Engleske u dramatičnoj utakmici. Argentina se brzo oporavila od poraza te dogurala do finala. Zapadna Njemačka ipak je osvojila zlato, dok su Argentinci završili na drugom mjestu.
Italija - Kostarika 0:1, grupna faza 2014.
Svjetsko prvenstvo u Brazilu bilo je čudesno za Kostariku, kojoj nitko nije davao pretjerane šanse čak ni za prolazak skupine. Najprije je pobijedila Urugvaj na otvaranju grupne faze, a zatim i svjetskog prvaka Italiju.
Kostarika je stigla do četvrtfinala te godine, u osmini finala pobijedila je Grčku. Briljirao je golman Keylor Navas, kojem su nastupi na tom Svjetskom prvenstvu donijeli transfere u Real Madrid te u PSG.
Južna Koreja - Italija 2:1, osmina finala 2002.
Talijani su imali najjaču ligu na svijetu početkom 2000-ih godina, no u Japanu i Koreji doživjeli su dva šokantna poraza. Najprije od Hrvatske u skupini, a zatim i od Južne Koreje u drugom krugu nakon produžetaka.
Gol za pobjedu zabio je Ahn Jung-hwan, južnokorejski heroj na tom Svjetskom prvenstvu. Domaćinima su suci bili naklonjeni i teško bi stigli do polufinala bez njihove pomoći. Konkretno, u mnogim je medijima suđenje u ovoj utakmici protiv Italije bilo proglašeno kriminalnim i skandaloznim.
Brazil - Njemačka 1:7, polufinale 2014.
Domaćini Brazilci provukli su se do polufinala, bar je takav bio dojam. Njihova igra nije bila uvjerljiva, ždrijeb im je bio naklonjen, no onda su naletjeli na Njemačku, koja je kasnije postala prvak svijeta.
Taj 8.7.2014. zauvijek ostaje upamćen kao velika sramota u brazilskoj povijesti te jedna od najvećih pobjeda u povijesti njemačkog nogometa. Nakon ovog polufinala Njemačka je u produžecima pobijedila Argentinu u finalu, a Brazil je u utakmici za treće mjesto doživio još jedan težak poraz - 3:0 od Nizozemske.
Zapadna Njemačka - Mađarska 3:2, finale 1954.
U današnje bi vrijeme bilo teško zamislivo da je Mađarska favorit protiv Njemačke, no u pedesetim godinama prošlog stoljeća Mađari su bili nogometna velesila. Ferenc Puškaš i Šandor Kočiš bili su među najboljim nogometašima na svijetu, dok Zapadna Njemačka u svojoj momčadi nije imala velikih zvijezda. Mađarska skoro tri godine nije izgubila utakmicu, a u grupnoj fazi SP-a u Švicarskoj Laka konjica je pregazila Zapadnu Njemačku s čak 8:3.
Mađari su poveli 2:0 već nakon osam minuta igre, no u 20. su minuti već Nijemci stigli do izjednačenja. Pobijedili su pogotkom Helmuta Rahna. Mađarska nakon tog poraza nikad nije došla dalje od četvrtfinala na Svjetskom prvenstvu.
Hrvatska - Njemačka 3:0, četvrtfinale 1998.
Znalo se da je Hrvatska jaka, ali baš da će s 3:0 proći Njemačku u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva - rijetko je tko mogao pretpostaviti. Ova pobjeda, čije smo sažetke pogledali bezbroj puta, bila je osveta za poraz na Europskom prvenstvu 1996. Hrvatska je na svom prvom Svjetskom prvenstvu stigla do bronce, što je treći najveći uspjeh u povijesti za jednog debitanta.
Zapadna Njemačka - Alžir 1:2, grupna faza 1982.
U svom je prvom nastupu na svjetskim prvenstvima Alžir napravio senzaciju. Pobijedio je tad dvostrukog svjetskog prvaka Zapadnu Njemačku. No to je bilo sve od njih na tom prvenstvu, na kojem nisu prošli skupinu. Tim je nastupom na sebe privukao pažnju Rabah Madjer, koji je kasnije igrao u Europi te zabio gol za Porto protiv Bayerna u finalu Lige prvaka.
Italija - Sjeverna Koreja 0:1, grupna faza 1966.
Prvi put su se Sjevernokorejci natjecali na svjetskoj smotri i odmah napravili rezultat za pamćenje. Pobjedom 1:0 u posljednjoj su utakmici grupne faze izbacili tad dvostruke svjetske prvake Talijane iz natjecanja.
Korejci su prošli u drugi krug i tamo vodili 3:0 protiv Portugala, no njihovi su protivnici preokrenuli utakmicu i pobijedili 5:3. Od tad je Sjeverna Koreja samo jednom bila na Svjetskom prvenstvu - 2010. godine.
Engleska - SAD 0:1, grupna faza 1950.
Prije više od 70 godina Sjedinjene Države su kao autsajder pobijedile Englesku pogotkom Joea Gaetjensa. Poraz je to od kojeg su se Englezi godinama oporavljali jer im je onemogućio prolazak u daljnju fazu natjecanja.
Još teže bilo im je prihvatiti da su ih Amerikanci pred cijelim svijetom pobijedili u "njihovoj" igri. Strijelac jedinog pogotka na toj utakmici umro je 1964. godine na Haitiju u još uvijek nerazjašnjenim okolnostima.
Španjolska - Nigerija 2:3, grupna faza 1998.
U svom drugom nastupu na svjetskim prvenstvima Nigerija je srušila moćnu Španjolsku, za koju su tad nastupali Raul, Luis Enrique i Fernando Hierro. No afrička je momčad svijetu predstavila svoje zvijezde. Jay-Jay Okocha, Sunday Oliseh i Nwankwo Kanu nakon ovog su prvenstva zaigrali za europske klubove. Nigerija je u Francuskoj stigla do osmine finala, gdje je bolja bila Danska.