UMRO je Partizan? Ne, ali mu je na današnji dan u Maksimiru nakon 0:5 protiv Croatije trebalo umjetno disanje.
Zaslugom Franje Tuđmana, Dinamo jednu od najvećih i najblistavijih pobjeda u 68 godina klupske povijesti - 5:0 protiv Partizana u pretkolu Lige prvaka 1997. - nije ostvario pod svojim pravim imenom, ali bez obzira što se klub tada formalno zvao kako se zvao, trijumf Plavih nad Crno-belima ima povijesnu težinu i vrijednost.
Treba podsjećati na ulogu nekadašnjeg predsjednika Jugoslavenskog sportskog društva Partizan u "najkatoličkijem i najhrvatskijem klubu", jer na utakmicu o kojoj pišemo nije bilo dozvoljeno unositi transparente i zastave s Dinamovim grbom!
Tuđman je za trijumf zaslužan kao i igrači
U ljeto 1997. Soraja i Marijana ne bi mogle biti u istoj kući
Prije 16 godina hrvatske starlete nisu tulumarile po splavovima, kao ni njihove srpske sestre po silikonu u Vodicama, "ratne rane su još uvijek svježe", Hadžić još uvijek ljubulje u Boboti nakon što je ubijao po Vukovaru, deseci tisuća krajišnika još se upoznaju s izbjegličkim životom u Srbiji, kojeg se hrvatski povratnici još uvijek itekako dobro sjećaju. Oružje možda nije više govorilo, ali se još itekako pušilo, pa su sportske muze na ruti nekadašnjeg autoputa Bratstva i jedinstva šutjele.
Zbog toga je prvi poslijeratni susret nogometnih klubova s područja poharane i raspale države bio ne samo utakmica visokog rizika, nego i najiščekivaniji sportski događaj. Otkad je ždrijeb spojio dvije četvrtine Velike četvorke, tog ljeta se (ne samo u sportskim krugovima) nije pričalo o gotovo ničemu drugom. Naravno, ne zato što pobjednik ide na Newcastle u posljednjem pretkolu LP.
Dinamo još u Beogradu propustio razbiti Partizan
Satima prije utakmice prepuni Maksimir se ljuljao od skakanja, a huk sa stadiona se čuo kilometrima dalje. Prvih pola sata utakmice su najluđih, najveselijih i najdramatičnijih prvih pola sata kojima je taj stadion svjedočio: Silvio Marić zabija prvi gol, a Cvitanović i Viduka nastavljaju golijadu.
Tada na scenu stupa sudac Gilles Vessiere. Sportski tisak je pisao da je Francuz ženidbom za Srpkinju prešao na pravoslavlje i postao takav pravovjernik da je za vrijeme obilaska Zagreba koji mu je priuštio Dinamo, odbio ući u zagrebačku katedralu.
Protiv 11 crno-belih i jednog u crnom najjači Dinamo u povijesti i 40 tisuća navijača
Možda je ovo izmišljotina, ali par minuta poslije nego što su Dinamovi igrači Maksimir bacili u delirij, Vessiere ga baca u očaj - sudi nepostojeći penal. Vukičević puca, Ladić brani, ali se lopta odbija do Partizanovca, koji s manje od deset metara opet tuče, ali Ladić skida i ovo. Tribine su potpuno poludjele, više nego nakon vodećeg gola i kao što su isticali svi Dinamovi igrači: "Nakon tih Ladićevih obrana i delirija navijača, znali smo da je Partizan gotov."
I ne samo da je bio gotov, Grobari su bili "pokopani" već do poluvremena. Glavna "lopata" bila je ona Edina Mujčina, koji je sudjelovao u akcijama za četiri gola. Marić još jednim golom odvodi Dinamo na 4:0, dok su Partizanovci bili potpuno preplašeni. Zbog superiornog Dinama, ali i atmosfere kakva se na stadionu osjetila svega nekoliko puta otkad je sagrađen. U drugom dijelu Cvitanović njegovim drugim golom postavlja konačan rezultat. Stadion više ne navija, nego su ruga torpediranim gostima: "Našem" čovjeku na golu Partizana, Ivici Kralju, skandira se "Ivica ustaša!", a Tuđman u loži steže pesnice kao dvije godine ranije na kninskoj tvrđavi.