HRVATSKI nogometni savez objavio je jučer rezultate licenciranja klubova za prvi i drugi HNL, ,kao i za nastupe u europskim natjecanjima.
Pomalo ispod radara prošla je informacija da je HNS izdao Dinamu, odnosno Maksimiru, licencu za natjecateljsku sezonu 2020./2021. Dinamovo ispunjavanje svih mogućih uvjeta nije uopće upitno, ali je itekako upitna sigurnost maksimirskog stadiona koji je, osim što je već godinama ruglo na kraju grada i najveći spomenik korupciji u Hrvatskoj, nakon razornog potresa koji je pogodio Zagreb i opasan po život.
To se vidjelo u satima nakon potresa kad su sa sjeverne tribine pali golemi stakleni blokovi, a odlomili su se i manji komadi betona na ostalim tribinama. Uočene su pukotine na poprečnim gredama koje spajaju glavni nosivi sustav istočne tribine, pomaci krakova stuba u odnosu na konstrukciju tribine i odlamanje zaštitnog sloja betona od glavne armature. Oštećene su i kratke konzole koje su glavni oslonac metalnih stuba kojima se penje na tribine. Čelični dijelovi su korodirali pa su i potresi manjeg intenziteta problematični za betonsko ruglo u Maksimiru.
Inicijalnim pregledom stadiona utvrđeno je da je istočna tribina neuporabljiva do završetka detaljnijeg pregleda, dok ostale tribine nisu "pretrpjele strukturalna oštećenja". U prijevodu, tribine se valjda neće srušiti, a valjda neće ni nekome nešto pasti na glavu. Kako bi se navijače zaštitilo, ispod sjeverne tribine postavljene su metalne skele u slučaju pada stakla s tribine.
Pregled još nije gotov
Kako je moguće da je stadion u ovakvom obliku dobio Uefinu licencu, pitali smo Ivančicu Sudac, voditeljicu HNS-ova Odjela međunarodnih poslova i licenciranja.
"Ova odluka, naravno, nije konačna. Postupak licenciranja vršio se na temelju prijava koje su klubovi poslali netom prije potresa koji je pogodio Zagreb pa je Dinamu, odnosno Maksimiru, izdana licenca. Čekalo se s pregledom statičara koji su odlučili da istočna tribina trenutačno nije uporabljiva te da se ostatak stadiona, uz mjere predostrožnosti koje je Dinamo i napravio, može koristiti. Sad se čeka konačni elaborat stručnjaka koji će se najviše fokusirati na istočnu tribinu, a o svemu će odlučiti Uefa. Oni su upoznati sa situacijom oko Maksimira i potresa i, bude li potrebe, poslat će svoje ljude i stručnjake u ophodnju stadiona, što su, uostalom, već i radili", rekla nam je Sudac.
Da bi stadion zadovoljio Uefine standarde, mora biti najmanje kategorije 2, a za igranje Lige prvaka mora biti kategorija 4. Maksimir je trenutačno kategorija 4, kao i Rujevica i Poljud. Da bi se na stadionu mogle igrati Uefine utakmice, klub mora u Nyon dostaviti pisanu potvrdu da su ga detaljno pregledala nadležna tijela javne vlasti te da zadovoljava sve sigurnosne uvjete koji su propisani važećim zakonima u zemlji u kojoj se stadion nalazi.
"Kad bude završen elaborat, Dinamo će s njim otići u MUP, gdje će tražiti potvrdu da je stadion siguran. Što će biti ako bude odlučeno da je Istok opasan i ne može se koristiti, u ovom trenutku je teško reći, ali postoji opcija da se na Maksimiru onda neće moći igrati. U tom slučaju opcije su Rujevica i Poljud, a na klubovima je da se dogovore o rasporedu igranja jer, koliko znam, moglo bi se dogoditi da svi završe u Europi sljedeće sezone. Sve je na stručnjacima i tek nakon njihova elaborata moći će se donijeti konačna odluka", rekla je Sudac.
Što će biti ako istočna tribina bude definitivno neuporabljiva?
Redakcija Indexa uputila je upit i Uefi vezan za Maksimir, a odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo. Upit je poslan i Gradu Zagrebu koji nam je odgovorio da je detaljna inspekcija stadiona, a osobito istočne tribine, u tijeku te da će rezultati biti objavljeni čim pregled bude završen.
Zaključi li inspekcija da je istočna tribina opasna i definitivno neuporabljiva, a da je ostatak stadiona uporabljiv, teško je zamisliti da bi se u tim uvjetima mogle igrati ozbiljne utakmice na Maksimiru, pogotovo Liga prvaka. Zamislite, recimo, da tijekom neke od utakmica još jedan lakši ili ne daj Bože teži potres pogodi Zagreb pa se usred utakmice počne urušavati istočna tribina ispod koje mogu biti kamermani, skupljači lopti ili netko treći. To je apokaliptičan scenarij, ali, kad je Maksimir u pitanju, sasvim moguć. Uostalom, potres magnitude 3,1 po Richteru zatresao je Zagreb samo sat vremena prije jučerašnje utakmice sa Slavenom.
Nije nemoguće da još nešto padne sa sjeverne tribine i sruši se na nečiju glavu ispod dijelova tribine koji nisu prekriveni skelama. Ne bi to bilo prvi put. Prošle godine se uoči utakmice Dinama i Benfice sa zapadne tribine odlomio komad betona, nakon čega je ispod te derutne tribine postavljena zaštitna mreža koja čuva glave Dinamovih navijača. Samo par dana kasnije s iste tribine je otpao golemi stakleni blok koji se razbio samo nekoliko metara od grupe djece koja je onuda prolazila.
Dodate li tome i trošnu istočnu tribinu na koju vode uske, mračne i neravne stepenice, nevjerojatna je sreća da na tom ruglu još nitko nije poginuo.
Vrijeme je da se stadion zatvori
Po onome što smo vidjeli na Maksimiru svih ovih godina te nakon potresa, krajnje je vrijeme da netko konačno zatvori taj stadion prije nego što na njemu netko strada. Zatvaranje Maksimira stvorilo bi goleme logističke probleme. Uđu li u Europu, recimo, Dinamo, Rijeka, Lokomotiva i Hajduk, ta četiri kluba morala bi dijeliti jedina dva pristojna stadiona u Hrvatskoj - Rujevicu i Poljud. Pretpostavimo li da Dinamo i Lokomotiva ne bi željeli igrati u Splitu, s Rijekom bi morali naći način da svi usele na Rujevicu.
"Koliko ja znam, klubovi su već u kontaktu o ovom pitanju i razmatraju se sve opcije. No, kažem, moramo pričekati odluku Uefe", dodala je Sudac.
Osvajanjem drugog mjesta u Rusiji Hrvatska i Zagreb ponadali su se da je patnjama sa stadionom, u koji je ulupano više od 110 milijuna eura, došao kraj. No, dvije godine nakon srebra u Rusiji nije zabijena nijedna lopata niti je uopće izrađena bilo kakva racionalna studija o tome gdje bi i kakav stadion trebao biti.
Sad je došla i kriza s koronavirusom koja će zaustaviti sve projekte, ako ih je uopće i bilo, i tko zna koliko vremena će proći dok se nešto riješi po ovom pitanju.
Najmanje što svi mogu napraviti za nogometne navijače u Hrvatskoj je da ih ne dovode u opasnost najobičnijim odlaskom na utakmicu.