SJEVERNA KOREJA je prvi put nakon 30 godina ugostila Južnu. Države odijeljene brutalnim sukobom, s više od pola stoljeća neprijateljstva i 38. paralelom između sebe, formalno su još uvijek u ratu. Jer građanski rat koji je bjesnio od 1950. do 1953. nije okončan mirovnim sporazumom, nego tek primirjem.
Povijesni dvoboj bez slike, tona i gledatelja
Dvije Koreje k tome su povijesnu utakmicu sada igrale u kvalifikacijama za SP, što je samo pridonijelo ionako velikom značaju dvoboja. Ali remi bez golova nije mogao vidjeti nitko osim rijetkih odabranih na stadionu. Sjevernokorejski režim Kim Jong-una na stadion nazvan po njegovom djedu Kim Il-sungu nije dopustio ulaz gledateljima, kao ni TV signal. Domaćini su, doduše, obećali da će uskoro početi dijeliti DVD sa snimkom utakmice.
Urnebesan izvještaj Kimovog režima o dvoboju
Sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA objavila je kratku vijest da je utakmica završila 0:0 nakon "niza napada i kontranapada". Južnokorejskim novinarima bio je zabranjen dolazak na utakmicu, a malobrojnom osoblju južnokorejskog saveza ograničena je komunikacija s utakmice. Iako je udaljenost između dva glavna korejska grada vrlo malena, Južnokorejci su na utakmicu putovali puno dužim putem preko Pekinga.
Blokada je ipak probijena
Ali blokadu je ipak probio švedski ambasador u Sjevernoj Koreji, koji je na Twitteru objavio kratku snimku naguravanja između igrača.
Sjeverna Koreja napravila veliki iskorak sa zastavom i himnom
Na stadionu je ipak puštena himna i vijorila se zastava Južne Koreje, a upravo su himna i zastava bile rezultat dosadašnjeg spora i razlog zašto Sjeverna Koreja dvije službene utakmice s južnim susjedom u kojima je bila domaćin nije igrala u Pjongjangu nego u kineskom Šangaju. Totalitarna i zaostala sjeverna država nije, naime, na svom tlu željela istaknuti državne simbole mrskog kapitalističkog, demokratskog neprijatelja. Također, prošli put kada su se dvije Koreje susrele u azijskim kvalifikacijama, u Seulu prije deset godina, gosti su optužili domaćine da su njihovim nogometašima otrovali hranu.
Infantino ostao "zaista iznenađen"
Utakmicu u Pjongjangu uživo je pratio i predsjednik FIFA-e Gianni Infantino, koji je bio jako razočaran što nije bilo gledatelja na stadionu. "Zaista smo iznenađeni činjenicom da ipak nisu pušteni gledatelji, iako smo imali najavu da će to biti učinjeno. Također, u posljednji trenutak su otkazali i TV signal s utakmice, dok velikom broju inozemnih novinara nisu odobrene vize za ulazak u Sjevernu Koreju."
Još prošle godine sport je bio zbližio dvije Koreje
Tako je nastavljeno zahlađenje odnosa između dviju Koreja i to samo godinu dana nakon velikog zatopljenja. Jer na Zimskim olimpijskim igrama 2018. njihove reprezentacije su zajedno marširale na svečanom otvaranju, a imale su i zajedničku hokejsku momčad.
Sport je bio zaslužan za golem napredak odnosa zaraćenih zemalja pa su se nakon Igara nekoliko puta našli predsjednici Kim Jong-un i Moon Jae-in, koji su pri tome čak i govorili da će se kandidirati za zajedničku organizaciju ljetnih Olimpijskih Igara 2032. Ali nakon toga je nastavljen sukob zapada i Sjeverne Koreje zbog njenog nuklearnog oružja i balističkih projektila.