koronavirus u sportu

Roditelji plivača ogorčeni: Zašto naša djeca ne mogu trenirati? U bazenu nema covida

Foto: Pixsell

SKUPINA roditelja plivača i malih plivača pokrenula je Facebook stranicu "Plivanjem protiv Covida" kojom želi apelirati na vladu da otvori bazene za one koji se bave tim sportom.

Podsjetimo, odlukom Stožera civilne zaštite od 28. studenog zatvoreni su bazeni u većini hrvatskih gradova, a treniranje je omogućeno samo kategoriziranim sportašima. Takav je u Hrvatskoj trenutačno 81, a od 1. siječnja bit će ih upola manje jer kategorizacija ističe za 40 plivača koji je neće moći ponovno dobiti budući da su otkazana nacionalna prvenstva.

Roditelji su apel poslali na sve niže i više instance u vladi, ali odgovor još nisu dobili. 

Studija pokazuje da su šanse za širenje koronavirusa na plivanju izuzetno niske

"Prema studiji koju je provelo sveučilište "Politecnico di Torino", u suradnji s Talijanskim nacionalnim olimpijskim odborom (CONI), o najsigurnijim sportovima u svijetu zaraženom koronavirusom, plivanje je razvrstano u kategorije 0 do 2, odnosno kontakte nepostojećeg do srednjeg rizika. Studija navodi 387 sportskih disciplina koje su kategorizirane od 0 do 4, ovisno o riziku od širenja COVID-19. Na ljestvici, 0 predstavlja nepostojeći rizik, 1 slab porast, 2 srednji rizik, 3 visoki rizik i 4 vrlo visoki rizik. Među razmatranim čimbenicima su uvjeti za trening, natjecanje i prisutnost u javnosti. Skoro svi ekipni sportovi kojima su dozvoljeni treninzi i natjecanja su smješteni u kategoriju 4. Zanima nas kako je moguće da individualni, beskontaktni sport kao što je plivanje, ne može dobiti odobrenje za treninge svih seniora i juniora (i ostalih mlađih dobnih skupina), a recimo, rukometu, nogometu, vaterpolu i odbojci je to uspjelo (1. i 2. liga, juniori). Ekipnim, kontaktnim sportovima", pitaju se u roditelji u dopisu koji su poslali svim hrvatskim medijskim redakcijama.

Odlukom Stožera CZ-a, bazeni su za nekategorizirane plivače zatvoreni u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Zadru i Šibeniku, a otvoreni su u nekim drugim gradovima poput Koprivnice, Osijeka, Slavonskog Broda, Varaždina, Velike Gorice i Siska u kojemu su, tvrde roditelji, plivački treninzi ponovno krenuli prije desetak dana.

Hrvatski plivački savez je odmah nakon zatvaranja bazena poslao dopis Ministarstvu turizma i sporta kojim je tražio da se plivačima omoguće treninzi te je čak i predložio nacrt mjera kojih bi se plivači pridržavali. No, odgovor nije objavio i na tome je ostalo.

"Pozicija plivača je tim teža i što, za razliku od ostalih sportova i sportaša koji svoje treninge koliko toliko mogu prilagoditi situaciji i prebaciti ih na otvoreno, plivačima to ne pomaže. Oni moraju moći odraditi trening u svojem mediju, u vodi. Niti jedan trening snage, izdržljivosti ili kondicije ne može nadoknaditi vrijeme provedeno u vodi. Kako trenutne mjere ograničavaju organizirane treninge (osim za sportaše koji su u odluci izuzeti), te su sportaši prisiljeni snalaziti se na brojne načine, a najčešće odlaskom na druge bazene blizu mjesta stanovanja kako bi odradili trening, tako dolazi do miješanja plivača iz drugih grupa/klubova/područja, te smatramo kako su više izloženi riziku nego da im je dopušteno trening nastaviti u svom bazenu i grupi s kojom inače treniraju. Slali smo nebrojene upite Upravi za upravljanje sportskim objekata vezano uz otvaranje bazena, neuspješno", stoji u dopisu roditelja.

Dobili su samo jedan odgovor

Ministarstvu turizma i sporta, Hrvatskom olimpijskom odboru, Hrvatskom plivačkom savezu, predsjedniku vlade Republike Hrvatske, predsjedniku Republike Hrvatske, ministru unutarnjih poslova i ravnatelju Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske poslali su dopis s tri pitanja:

1. Što relevantna tijela (Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo obrazovanja, Hrvatski Olimpijski odbor, krovni sportski savezi) poduzimaju vezano za nastavak sportskih aktivnosti za sve sportaše u periodu korone, s posebnim osvrtom na plivače koji treniraju beskontaktni sport u kloriranoj vodi?

2. Koji su razlozi diskriminacije između pojedinih sportova, pa čak i između pojedinih natjecatelja istog sporta? Konkretno, ekipni kontaktni sportovi (nogomet, rukomet, odbojka) imaju dopuštenje Stožera CZ za nastavak treniranja i održavanja natjecanja i za mlađe dobne kategorije, dok individualnim, beskontaktnim sportovima isto nije dopušteno (plivanje, atletika, jedrenje).

3. Koji je razlog da je Ustanova za upravljanje sportskim objektima zatvorila bazene u Zagrebu? Konkretno, bazeni u Zagrebu su zatvoreni dok su bazeni u većini drugih gradova u RH otvoreni, pa čak i u Varaždinu gdje je situacija mnogo gora nego u Zagrebu.

Jedini odgovor i to u općenitom tonu dobili su od Ministarstva turizma i sporta, ali on nije bio konkretan. 

Redakcija Indexa također je uputila dopis na spomenute adrese, a odgovor ćemo objaviti čim ga i ako ga dobijemo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.