LIVERPOOL je trenutačno nesumnjivo najbolja momčad na svijetu, a velik dio zasluga za nedavne impresivne rezultate ide Mohamedu Salahu. Egipćanin je godinama ključan u svim uspjesima, a ove sezone igra na povijesno dobroj razini i mogao bi porušiti razne rekorde Premier lige.
Protiv Leicester Cityja postigao je već 16. gol i upisao već 13. asistenciju u sezoni, čime je postao prvi igrač koji je treći put u karijeri ostvario izravan doprinos za pogodak u deset uzastopnih nastupa. Nitko u povijesti lige nema više od jednog takvog niza, što dovoljno govori o njegovoj konzistentnosti u Liverpoolu.
Salah je i u ranijim sezonama imao izuzetne brojeve postignutih pogodaka, ali ne i asistencija, stoga ovaj kreativni dio njegove ovosezonske igre zaista impresionira. Međutim, da bi otključao taj dio svoje igre, morali su se promijeniti i on i njegova ekipa.
Slot je stišao heavy metal
Igra Jürgena Kloppa poznata je kao heavy metal nogometa. Cilj mu je uvijek bio postaviti visok tempo koji protivnik neće moći pratiti, i to nauštrb mnogih drugih elemenata nogometne igre. To najbolje dočarava Kloppova izjava o Gegenpressingu, “njegovoj” inačici visokog presinga:
“Gegenpressing dozvoljava osvajanje lopte najbliže protivničkom golu. Samo si jedno dodavanje odvojen od velike prilike. Nijedan playmaker na svijetu ne može biti dobar kao uspješna gegenpressing situacija. Zato je Gegenpressing najbolji playmaker u nogometu.”
I to je za vrijeme njegovih uspješnih sezona zaista bila obranjiva teza. Međutim, kako se igrački kadar Liverpoola mijenjao, a idealni igrači za takav nogomet polako odlazili, Klopp i presing morali su se prilagođavati i razina igre je opala. Liga se također prilagodila, postala je izdržljivija na Liverpoolov tempo i bila su potrebna nova rješenja, uključujući mirniji, sporiji pozicijski napad.
Klopp ih je tražio i na trenutke bio vrlo blizu pravom rješenju, ali za borbu s onakvim Manchester Cityjem to više nije bilo dovoljno. Arne Slot pronašao je točno ono što je Liverpoolu bilo potrebno. Malo je stišao heavy metal, preuzeo njegove najbolje dijelove i dodao nekoliko modifikacija.
Liverpool i dalje ima fenomenalnu napadačku tranziciju i još uvijek sjajno visoko pritišće protivnika kad nema loptu, ali to ipak radi manjim intenzitetom i uz manje rizika. S druge strane, ono što je puno važnije, Liverpool sada značajno bolje drži loptu u nogama i ima sjajan pozicijski napad, a za to je zaslužna modificirana uloga Mohameda Salaha.
Salah je ključ
Prošla su vremena kad je Salah koristio samo svoju nevjerojatnu atletičnost kako bi terorizirao obrane Premier lige. Uz to, sada pokazuje koliko je zaista poseban nogometaš koristeći ostatak napadačkog arsenala. U Slotovom sustavu sve je manje onih Salahovih utrčavanja iza leđa obrambene linije, a sve više ga viđamo kako zauzima mjesto u desnom međuprostoru i traži loptu u noge.
A kad je tamo primi, bilo da je riječ o driblingu ili dodavanju, pronalazi rješenja koja u ranijim sezonama nije uspijevao naći. Najbolji primjer za to su neki namješteni golovi, poput onih za Alexisa MacAlistera protiv Bologne, Codyja Gakpa protiv Fulhama ili Curtisa Jonesa protiv Chelseja, koji neodoljivo podsjećaju na asistencije Lea Messija.
Jednako kao i Messi, Salah se dolaskom tridesetih godina počeo mijenjati i prilagođavati svome tijelu te raditi na elementima igre koji ne ovise o fizičkim atributima, već o onim tehničkim i mentalnim, a to je promjena kakvu samo veliki igrači znaju prepoznati i realizirati.
Najbolji igrač na svijetu i najbolje desno krilo u povijesti Premier lige
Golovi i dalje dolaze, možda ne kao prije, jer Salah je imao izuzetnih sezona po broju postignutih pogodaka, ali zato kreira kao nikad i s 34 gola i asistencije u 25 nastupa u svim natjecanjima doista je na razini Messijevih brojki.
Već na polovini sezone blizu je učinka vjerojatno najbolje individualne sezone u povijesti lige - one u kojoj je Thierry Henry 2002./03. postigao 24 gola i dodao rekordnih 20 asistencija. Jedini je to slučaj u Premier ligi da je netko prebacio 20 golova i 20 asistencija. Nitko drugi nije bio ni blizu.
Sruši li taj rekord i osvoji li Liverpool barem jedan od bitnih trofeja na kraju sezone, Egipćanin bi trebao biti glavni favorit za osvajanje neke od nagrada za najboljeg igrača na svijetu i dobivanje konačne potvrde kao najboljeg desnog krila u povijesti Premier lige. Mnogima to već sada i jest.
Situacija s ugovorom
Liverpool je prvi u domaćoj ligi, briljira i u grupi Lige prvaka, gdje je jedini pobijedio sve utakmice, svi igrači igraju sjajno i navijači obožavaju trenera Slota. Da ne bude sve kao iz bajke, brine se Liverpoolova uprava, koja ispred sebe ima, doduše, vrlo težak zadatak. Od ulaska u klub 2010. Fenway Sports Grupa i njezini ljudi u Liverpoolu prvi put su se našli u ovako opasnoj situaciji.
Naime, Salahu, Virgilu van Dijku i Trentu Alexander-Arnoldu - trojici najboljih igrača - istječe ugovor na ljeto 2025. i od 1. siječnja mogu pregovarati o novom ugovoru s drugim klubovima. Sva su trojica medijski istrenirana i ne otkrivaju detalje, ali po njihovim se izjavama može vidjeti da su frustrirani što ne pregovaraju o novom ugovoru, u čemu prednjači upravo Salah.
Iako Liverpoolovi direktori imaju reputaciju vještog i analitičkog upravljanja financijama i održavanja balansa platnog spiska, pustiti bilo koga od ovog trojca iz kluba zbog financija, iako oni sami žele ostati, bilo bi vrlo neobično i potencijalno pogubno za Liverpool, posebno ako se uzme u obzir značaj svakog od tih igrača za ekipu.
U takvoj situaciji možda nije potrebna analitička odluka i dubinska analiza kamo će koji milijun eura otići. Možda jednostavno treba shvatiti da kad imaš najboljeg igrača na svijetu, trebaš mu dati ugovor kakav god traži. A nakon svega što je Salah dao Liverpoolu, on to svakako zaslužuje. O drugoj dvojici još se donekle može raspravljati.