SAUDIJSKA ARABIJA će biti domaćin Svjetskog prvenstva u nogometu 2034. godine, dok će četiri godine ranije domaćini biti Španjolska, Portugal i Maroko, potvrdila je FIFA na jučerašnjem virtualnom kongresu. Čelnici FIFA-e imali su lagan zadatak s obzirom na to da su za svako od prvenstava pred sobom imali samo po jednu kandidaturu.
Čudesni stadioni
Tako je od danas potvrđeno da će se Svjetsko prvenstvo 2030. godine održati u Španjolskoj, Portugalu, Maroku, Argentini, Paragvaju i Urugvaju, a Svjetsko prvenstvo 2034. godine u Saudijskoj Arabiji.
Ovaj Mundijal trebao bi se igrati na 15 različitih najmodernijih stadiona, koji donose futurističku revoluciju u načinu izgradnje stadiona. New Murabba Stadium trebao bi biti izgrađen od bagrema. Imat će kapacitet za 45 tisuća gledatelja i biti u obliku kanjona. Roshn Stadium bit će napravljen u obliku kristala, a Prince Mohammed bin Salman Stadium bit će napravljen na uzbrdici te s vanjske strane ispunjen LED svjetlima.
Najveći stadion trebao bi biti King Salman International Stadium (na slici) s kapacitetom za 92 tisuće gledatelja, inspiriran planinama i uklopljen u okolni pejzaž. Ostali stadioni su:
King Fahd Sports City Stadium s osebujnim krovom od tkanine, Prince Faisal bin Fahd Sports City Stadium, South Riyadh Stadium, King Saud University Stadium te Neom Stadium koji je prozvan budućim najinovativnijim stadionom na svijetu.
Mundijal u siječnju i veljači?
Prvih devet stadiona trebalo bi biti izgrađeno u Rijadu te posljednji od navedenih u Neomu, stadioni King Abdullah Sports City Stadium Qiddiya Coast Stadium te King Abdullah Economic City Stadium bit će u Jeddahu, dok je mjesto za Aramco Stadium i King Khalid University Stadium rezervirano u Al Khobaru, odnosno Abhi.
Postoji mogućnost da se ovo Svjetsko prvenstvo odigra u siječnju i veljači jer ramazan traje do sredine prosinca, a i Rijad je u to vrijeme domaćin Azijskih igara.
Vijest o tome da će Saudijska Arabija biti domaćin SP-a 2034. godine nije nikakvo iznenađenje jer je, nakon što je FIFA prošle godine smanjila vremenski okvir za kandidaturu na samo mjesec dana te je promijenila svoje pravilo o infrastrukturi kako bi omogućila zemljama s manje prikladnih stadiona da se natječu, Saudijska Arabija ostala jedini kandidat.
Mnogi se protive Saudijskoj Arabiji kao domaćinu
Ovu odluku su naširoko osudile organizacije za ljudska prava, koje navode proizvoljna pritvaranja, zlostavljanje i smrt radnika migranata i gušenje prava žena i LGBTQ+ osoba u zemlji. Saudijski dužnosnici obećali su da će Svjetsko prvenstvo biti dio "putovanja izvanredne transformacije" za zemlju.
U dokumentu za ponudu tvrdi se da je zemlja "zagovarala pristup ljudskim pravima" kroz proces nadmetanja i da se obvezuje na "upravljanje rizikom i maksimiziranje pozitivnog društvenog utjecaja tijekom turnira".
Organizacije za ljudska prava poput Amnesty Internationala i Human Rights Watcha godinama se žale na masovna ograničenja ljudskih prava u toj državi i optužuju vlastodršce u Rijadu za tzv. sportswashing, odnosno da glamuroznim sportskim događajima žele odvratiti pažnju od toga.
Organizacije za ljudska prava strahuju da će radnici migranti u Saudijskoj Arabiji biti iskorištavani, prevareni i prisiljeni živjeti u bijedi. Razlog tome je, kao što je bio slučaj sa Svjetskim prvenstvom u Kataru 2022., tzv. “kafala sustav” koji je uobičajen u Saudijskoj Arabiji. Prema njemu poslodavac jamči za svoje strane radnike. Zauzvrat država poslodavcu daje pravo da zadrži putovnice svojih zaposlenih stranaca i da sam odredi plaću i uvjete rada.