VANJSKI SURADNIK formalno, a "siva eminencija" zadarskog nogometa realno, jedan je od rijetkih sportskih djelatnika koji nije kukao i plakao govoreći za Index o recesiji u hrvatskom sportu.
Sinovčić je poslovnu strategiju kluba kojem je šef i njegovu sklonost notornoj Ligi 16 sažeo prililno jednostavno: "Slabiji i mladi igrači mogu izgurati tu Ligu. Oni vas godišnje koštaju 15-20 tisuća eura i nakon što ih istrpite dvije do četiri godine, imate mogućnost prodati ih vani. U protivnom, morate dovesti igrača od 30-ak godina i on vam neće igrati ispod 50-70 tisuća eura, ali od njega nemate nikakve koristi jer će se zadržati najviše godinu dana".
Kako se Zadar nosi sa recesijskim problemima, koji će 'krasiti' i sljedeću godinu?
Svatko danas ima financijskih problema pa tako i NK Zadar, međutim potpuna je neistina i laž koju možemo čuti od Udruženja klubova Prve HNL da je osam klubova u financijskom kolapsu. Smatram da nijedan klub nije u financijskom kolapsu i da će svi okončati sezonu.
Na koji način Zadar riješava financijske probleme i koliko vam u tome pomažu Grad i županija?
Ne bih ono što mi riješavam o nazvao financijskim problemima jer prije svake sezone planiramo budžet u okviru kojeg djelujemo i onda u njemu lokalna samouprava sujeluje sa 20 posto a ostalo omogućavaju prijatelji kluba.
Koji je godišnji proračun kluba?
Ovisno o sezoni, između osam i deset milijuna kuna.
Znači, stižete se "pokriti", igračima ne kasne plaće?
Tako je. Mi smo jedna mala, kvalitetna sredina koja pošteno radi. Deset godina sam u klubu i mogu reći da nikome nismo dužni.
Koliko ste u prvom dijelu sezone zaradili od emisije "Volim nogomet?
Nije pitanje koliko se uprihodilo. Ja sam s obje ruke u zraku za navedenu emisiju jer moramo znati da navedena emisija popularizira nogomet a kad se nogomet još više popularizira, dobiti ćemo još više sponzora i prijatelja kluba koji će biti spremni uložiti i to je bit emisije "Volim nogomet".
Kako je Liga 16 utjecala na financijsku situaciju Zadra?
Liga 16 ništa ne povećava troškove a samim tim ni budžet kluba kako njeni protivnici nastoje prikazati jer u toj Ligi se može igrati sa slabijim igračima koji su jeftiniji, a za ligu u kojoj bi bilo osam ili deset klubova morali bi dovesti stare, islužene igrače, povratnike iz inozemstva koji koštaju.
Znači ovako velika Liga pogoduje razvoju mladih igrača?
Točno, jer mladi igrač vas godišnje košta 15-20 tisuća eura i nakon što ga istrpite dvije do četiri godine, imate mogućnost prodati ga vani. U protivnom, morate dovesti igrača od 30-ak godina i on vam neće igrati ispod 50-70 tisuća eura, ali od njega nemate nikakve koristi jer će se zadržati najviše godinu dana.
Za Zadar dakle nema zime i nećete biti prisiljeni prodavti još više igrača zbog recesije?
Ne, ali mislim da nijedan klub neće prodati zbog toga nego zbog toga što u određenom trenutku igrač preraste našu sredinu, kao što je na primjer sada slučaj sa Zecom u Šibeniku.