Foto: Telegraf
PETORICI Splićana koji su sudjelovali u velikoj tučnjavi na derbiju Partizana i Crvene zvezde određen je pritvor od 30 dana.
Ivan Mišković, Stjepan Mihovilović, Hrvoje Baković, Jakov Podrug, Damir Tovarović i Ante Firić uhićeni su nakon što su u srijedu sudjelovali u napadu frakcije Partizanovih navijača Vandal Boys na tribinu kojom vlada skupina pristalica istog kluba pod imenom Alcatraz.
Svi osim teško ozlijeđenog Firića, koji je u bolnici zbog nagnječenja mozga, jučer su ispitani u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Saslušavao ih je državni odvjetnik, a nakon što su se svi osumnjičeni za nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi branili šutnjom, tužiteljstvo je zatražilo jednomjesečni pritvor za svih šest Splićana i to zbog tri razloga: opasnosti od bijega, utjecaja na svjedoke i uznemiravanja javnosti.
Glasnogovornica tužiteljstva Tatjana Sekulić potvrdila je da su se svi Splićani branili šutnjom, kao i da je pritvor predložen za svih šest osumnjičenih, pa tako i za teško ozlijeđenog Firića, koji je hospitaliziran na Vojnomedicinskoj akademiji.
O prijedlogu za pritvor odlučivao je "sudac za prethodni postupak" Višeg suda u Beogradu. Tajnica suda Tanja Koljenčić Milenković objavila je da je sudac za svih pet ispitanih odredio pritvor do 30 dana zbog "postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnost od bijega."
Dodala je da im je pritvor određen i zbog krivičnog djela koje im se stavlja na teret i zapriječene kazne za to djelo, a način izvršenja kaznenog djela doveo je do uznemirenja javnosti, "koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje kaznenog postupka".
Za djelo koje im se stavlja na teret zapriječena je kazna do 12 godina zatvora, s obzirom na to da se radi o organiziranoj skupini.
Srpski predsjednik Aleksandar Vučić naglasio je da će svi sudionici velikih nereda biti kazneno gonjeni, bez obzira na to koje su nacionalnosti. Iz Kube, gdje se nalazi u posjetu, poručio je da su "neki Hrvati već propjevali i rekli tko ih je angažirao i koliko ih je platio" za sudjelovanje u neredima.
Ako Hrvati budu procesuirani u Srbiji, država Hrvatska će im pomoći, naravno, ako to budu tražili.
"Hrvatski državljani nisu tražili pomoć veleposlanstva u Beogradu koje je u stalnom kontaktu s nadležnim organima Republike Srbije. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova će im, shodno svojim mogućnostima, a ako to državljani Hrvatske zatraže, pružiti svu potrebnu konzularnu pomoć" navelo je Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske.
Nakon ispitivanja, petorica Splićana prebačeni su u Okružni zatvor u Beogradu. U Beogradu i Srbiji svi ga žargonski zovu Centralni zatvor ili najčešće CZ.
To je najveći istražni zatvor na Balkanu, površine 60 tisuća metara četvornih, u kojem su hodnici dugi oko 14 kilometara. U njegovim ćelijama trenutno je preko tisuću osoba lišenih slobode, najvećim dijelom pritvorenih, uz svega nekoliko desetaka osuđenih.
Iz CZ-a, čiji su blokovi gledani iz zraka u obliku rešetke, nemoguće je pobjeći. Kopanjem tunela dolazi se u susjednu ćeliju, hodnik zatvora ili u najboljem slučaju šetalište okruženo visokim zgradama.
U zatvoru vladaju teški uvjeti i, naravno, stroga nepisana pravila među pripadnicima tog svijeta. Kršenje ili nepoštovanje tih regula najstrože se kažnjava i to ne od strane čuvara, nego "vođa soba", kako se zovu najugledniji, ali i najbrutalniji zatvorenici.
Ćelije su jedna drugoj okrenute leđima, a izlazom prema hodniku, zbog čega u njih izravno ne dopiru svjetlost ni zrak. Ali, što je za ovo zimsko vrijeme posebno važno, ni toplina. Zatvorenici se griju kroz male otvore na vratima ćelija, kroz koje prolazi topao zrak iz grijalica u hodniku.
Ali hladnoća i nasilje u natrpanim ćelijama i nisu toliki problem u usporedbi sa samicama. Prostorije u kojima završavaju oni koji remete formalna pravila u zatvoru, prema svjedočenjima onih koji su bili u samicama CZ-a, posebno su jeziva mjesta, puna vlage i miševa.