KADA SE Ivan Čiskala danas, među ostalima, suoči sa Shortunom u polufinalu Europskog prvenstva u futsalu, dogodit će se nešto nevjerojatno, ali (nažalost) uobičajeno u povijesti sporta. Riječ je o dvoboju između Rusije i Ukrajine, dvoboju između zemalja u sukobu. Utakmica između dva naroda koja se bore za teritorij, a u kojoj bi sila mogla biti ta koja će prevladati.
Utakmica između Rusije i Ukrajine odigrat će se usred vrhunca napetosti između dva naroda. Sve je počelo ruskom vojnom agresijom u Donbasu i aneksijom Krima, a sada se čini da slijedi rat. Dvije momčadi borit će se za svoje mjesto u povijesti na terenu dimenzija 40x20 metara.
Ovo ni po čemu nije jedinstven slučaj u povijesti. Različite nacije i prije su se sukobljavale na sportskim borilištima usred ili netom nakon što su njihove države zaratile. Ovo je popis najpoznatijih takvih slučajeva.
Suprotan slučaj: Đokovićeva srpsko-hrvatska zajednica
S druge strane, postoje slučajevi poput onog koji se odnosi na Novaka Đokovića. Broj 1 u svijetu tenisa vodi bivši hrvatski tenisač Goran Ivanišević. Srpsko-hrvatska zajednica, suradnja naroda koji su između 1991. i 1995. međusobno ratovali u Hrvatskoj. Sport u svojoj najboljoj mogućoj verziji.
Hladni rat i bojkoti
Ako postoji strastveni sport u kojem emocije bujaju, to je nogomet. Ne zovu ga kraljevskim sportom uzalud. Nije slučajno to što zauzima sve glavne naslovnice svijeta. A zastupljen je i u gotovo svakom mogućem sukobu: od događaja kao što je Šahtjor Donjeck koji europske utakmice igra na terenu velikog rivala, kijevskog Dinama, do događaja kao što je Srbija-Albanija iz 2016. godine.
Tada je dron s velikoalbanskom zastavom preletio stadion, a Mitrović ga je oborio i uklonio "suparničku zastavu". Jedan od najnovijih primjera je i utakmica između dviju Koreja. Odigrale su prvu utakmicu nakon tri desetljeća, bez TV prijenosa i daleko od očiju javnosti.
Nogomet je jedan od najboljih načina za razumijevanje društva. Imali smo primjer kada su međusobno igrale dvije, a ustvari jedna zemlja, odvojene zidom. Na Svjetskom prvenstvu u Saveznoj Republici Njemačkoj nastupila je i Istočna Njemačka, tada Demokratska Republika Njemačka.
Utakmica je bila u Hamburgu i DDR je slavio 1:0 golom slavnog Sparwassera. Taj dan nogometni rezultat nije bio u prvom planu, a iznad stadiona su letjeli helikopteri dok su snajperisti vrebali s krovova. Hladni rat bio je na vrhuncu.
SSSR je pobijedio u utakmici tako što na nju nije došao
Samo 14 godina ranije vidjeli smo još jedan istočno-zapadni sukob, a u pitanju je bila španjolska reprezentacija. Bilo je to Europsko prvenstvo, a sudbina i ždrijeb spojili su Španjolsku i SSSR u četvrtfinalu. Franco je odbio pustiti Španjolsku da igra, a SSSR je pobijedio tako što se nije pojavio.
“Španjolska fašistička vlada se boji tima sovjetskog proletarijata”, rekla je Pravda, novinarsko tijelo Komunističke partije. Godinama kasnije sa SSSR-om će se dogoditi suprotno. Morali su se suočiti s Čileom, na Nacionalnom stadionu u Santiagu, povodom doigravanja Svjetskog prvenstva 1974. u Njemačkoj.
Sovjeti se nisu pojavili, a FIFA je natjerala Čile da uskoči na teren i zabije gol na prazan gol. Bez javnosti. I s generalom Augustom Pinochetom koji zapovijeda državom, koristeći nogometno igralište kao centar za zatvaranje i mučenje protivnika.
Isti onaj general Pinochet koji je 1977. također koristio nogomet da špijunira Peru i uspostavi plan akcije u slučaju eventualnog rata. Njegovi avioni letjeli su iznad stadiona na kojem je igrala njegova reprezentacija kako bi snimili tajne peruanskih prašuma.
Nogomet između rata
Bilo je utakmica i između naroda koji svoje probleme nisu rješavali riječima, nego nasilnim i krvavim sukobima. Jedan od najpopularnijih bio je Nogometni rat, poznat i kao Rat od 100 sati. El Salvador i Honduras susreli su se u kvalifikacijskoj fazi za Svjetsko prvenstvo 1970. godine.
Istovremeno su dvije zemlje prekinule odnose i započele sukob. Unutar Hondurasa vladao je sukob oko agrarne reforme. Honduras je progonio salvadorske seljake koji su obrađivali zemlju u Hondurasu, budući da je bio pod pritiskom da seljaci iz vlastite zemlje ostanu bez zemlje.
Gotovo tri desetljeća kasnije, SAD i Iran susreli su se na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine, usred eskalacije mržnje nakon nekoliko desetljeća sukoba. Talačka kriza 1979., iranska revolucija zbog uplitanja SAD-a 1979., rat u Iraku koji je stajao života pola milijuna Iranaca... Utakmica je završila pobjedom Irana pred cijelim svijetom.
A ako se priča o velikoj pobjedi ostvari, Argentinci nikada neće zaboraviti dvije stvari: Falklandski rat i 'Božju ruku'. Zauvijek će pamtiti način na koji je "Albiceleste" pobijedio Englesku na čelu s Maradonom. Najpoznatija sportska prevara u povijesti je i trenutak najvećeg ponosa za Argentinu.
Vaterpolo i revolucija
Jedna od najpoznatijih epizoda koja se bavi sukobom dvaju suprotstavljenih naroda dogodila se u bazenu. Olimpijske igre 1956. održane su u Melbourneu, a momčadi Mađarske i Sovjetskog Saveza susrele su se u završnici turnira.
Sve je započelo mjesec dana nakon početka Mađarske revolucije protiv sovjetske invazije, događaja s 5000 mrtvih i 200.000 ljudi koji su napustili zemlju. To je značilo da će utakmica biti sve samo ne mirna.
Mađarska je u susretu koji je nazvan "Krvoprolićem u bazenu" pobijedila SSSR s 4:0. Rat u vodi, s tisuću udaraca nogom, šakom i drugim dijelovima tijela došao je do te točke da je glavna mađarska zvijezda, Ervin Zádor, dobio brutalan udarac u lice zbog kojeg je krvario i izašao iz igre.
Bio je mađarska zvijezda i, da izbjegne uhićenje po povratku u domovinu, morao je otići u izbjeglištvo. Igrao je za svoju zemlju, a to je tada bilo jako hrabro, rekli su njegovi suigrači godinama nakon odlaska Sovjeta.
Čudo stoljeća
Jedan od sukoba koji je najviše obilježio današnje društvo bio je Hladni rat. Uoči Igara 1980. godine u Moskvi, SAD je donio jednu od najbitnijih sportskih odluka u povijesti, onu koja je nadilazila sve što se događa na sportskim borilištima.
Bio je to najveći bojkot u povijesti Igara, formiran jer su Sjedinjene Američke Države odlučile ne slati sportaše s obzirom na to da je sovjetska vojna prisutnost u Afganistanu prekršila međunarodno pravo.
Sjedinjene Američke Države i SSSR, dvije sportske velesile, susrele su se u brojnim sportovima i disciplinama. No, možda najpoznatiji dvoboj bio je okršaj 22. veljače 1980. na Zimskim olimpijskim igrama u Lake Placidu (New York).
Bilo je to u završnoj fazi natjecanja u hokeju na ledu, a američka reprezentacija, sastavljena od studenata (profesionalcima iz NHL-a bilo je zabranjeno igrati), izbacila je mega-popularnu sovjetsku momčad koja im je morala predati svoje zlato. Bio je to jedan od najvećih trenutaka u povijesti američkog sporta.
To je jedan od najpoznatijih dvoboja između sportaša čije zemlje su u sukobu i dokaz kako se takve stvari u sportu stalno ponavljaju. Koliko god to djelovalo neobično, ekipe iz zaraćenih zemalja će stati jedna nasuprot druge na sportskim borilištima. Rusija-Ukrajina je posljednja u tom nizu, ali u budućnosti će ih sigurno biti još.