Foto: Getty Images/Guliver Image
DOK NOVI stadioni koji se grade u Europi manje-više izgledaju slično, Amerikanci su u tom području debelo zagazili u budućnost.
U zadnjih 15 godina u Americi je izgrađeno 13 novih NFL stadiona, a bez ikakve konkurencije najatraktivniji je US Bank Stadium, dom Minnesota Vikingsa otvoren prije godinu i pol na kojem će se večeras od 00.30 sati (Sport Klub) igrati 52. Super Bowl, finale lige američkog nogometa između New England Patriotsa i Philadelphia Eaglesa.
Arhitektonsko remek-djelo vrijedno milijardu i 130 milijuna dolara i kapaciteta 66.655 gledatelja (71.000 za Super Bowl) na prvi pogled izgleda kao svemirski brod koji se spustio usred Minneapolisa. No, prekrasno zdanje zapravo i jest inspirirano brodovima, odnosno vikinškim plovilima koja su genijalcima iz studija HKS, Inc. iskoristili kao ideju.
Izgrađen na mjestu starog Metrodomea, US Bank Stadium ima potpuno zatvoren krov, bez mogućnosti otvaranja. Razlog je vrlo jednostavan. Klimatski uvjeti u Minnesoti ne bi dopuštali previše utakmica na otvorenom, a analizama uoči projektiranja utvrđeno je da su krovovi na ostalim stadionima u Americi otvoreni tek četiri, pet puta godišnje i to stoji 100 milijuna dolara više nego ovakvo rješenje.
No, krov na US Banku nije bilo kakav. Okomite građe, kako se snijeg ne bi zadržavao i strašno opterećivao konstrukciju (što je srušilo krov starog stadiona), 60 posto krova prekriveno je prozirnim panelima na bazi plastike, koji gledateljima omogućavaju golemi priljev dnevnog svjetla. Na dvije bočne strane stadiona nalazi se pet najvećih staklenih vrata na svijetu, širokih 16, visokih od 23 do 29 metara i ukupno teških 40.000 tona.
Kad su vremenski uvjeti povoljni, vrata se otvaraju i, u kombinaciji s prozirnim krovom i staklenim zidovima, stvaraju ugođaj otvorenog prostora. Sunčeve zrake, koje prolaze kroz otvoreni krov, koriste se za grijanje, a za svu rasvjetu na stadionu koristi se LED tehnologija što smanjuje potrošnju električne energije za 75 posto.
Stadion reciklira sav otpad koji proizvede, a u svim slavinama i vodokotlićima koristi se niskoprotočni sustav koji omogućava vrlo malo potrošnju vode. Ona se djelomično skuplja u obliku kišnice s krova, a duž cijele krovne konstrukcije postavljeni su golemi žljebovi za prikupljanje snijega. Kad napada, snijeg se zagrijava i otapa i ta voda se također usmjerava u sustave stadiona, a sav višak ispušta se u rijeku Mississippi.
Gledateljima je, jasno, posvećeno najviše pažnje. Najbliža, a ujedno i najskuplja mjesta udaljena su od terena samo sedam metara, što je daleko najmanje u NFL-u. Iskustvo koje US Bank Stadium nudi gledateljima dosad je neviđeno. Budući da velika većina navijača na stadion dolazi s pametnim telefonima, u užoj okolici stadiona savršeno radi Wi-Fi mreža s 1300 "access pointova". Kad se na nju spojite i unesete svoje podatke u aplikaciju, ona će vas navigirati do vašeg mjesta na tribinama, a preko nje možete naručivati i piće i hranu koje će vam osoblje donijeti do vaše sjedalice.
Arhitekti tvrde da se ni na jednom stadionu tako dobro ne vidi teren kao na ovom, a tko je propustio neku akciju, usporenu snimku sa svom popratnom statistikom, u čemu su Amerikanci majstori, može vidjeti na HD ekranu dimenzija 36 x 20 metara i nekoliko manjih dimenzija 26 x 15 metara.
Osim u Engleskoj, u Europi je tendencija da se stadioni grade izvan gradskih središta. Tako je Allianz Arena u Münchenu na samoj periferiji kao i nedavno otvoreni Wanda Metropolitano, dom Atletico Madrida. No, US Bank Stadium je ciljano izgrađen u visoko urbaniziranom dijelu Minneapolisa, što je započelo dvije milijarde dolara vrijedne investicije u tom dijelu grada u vidu poslovnih i stambenih prostora te brojne druge infrastrukture.
Arhitekti potiču građane da na utakmice dolaze koristeći javni prijevoz te pješke pa je stadion povezan na gradski sustav "Skyway", odnosno zatvorene pješačke nadvožnjake i tunele koji po polarnim hladnoćama, kakve se očekuju i za vrijeme utakmice, omogućuju lakše kretanje kroz grad.
No, ništa nije savršeno, pa tako ni ovaj stadion. Postoji jedan problem i to popriličan. Naime, stadion se nalazi na glavnoj ruti migracija ptica koje za hladnog vremena sele iz Kanade prema Meksičkom zaljevu. Stotine životinja koje putuju 4000 kilometara pogibaju na stadionu jer njegov reflektirajući krov ne mogu razlikovati od neba pa se u poniranju zabijaju u njega.
Ekolozi i stručnjaci su na to upozoravali kad se stadion gradio, ali dizajneri se nisu obazirali, iako bi ih preinake po pitanju refleksije krova stajale samo milijun dolara. Ovako će naknadno morati ispravljati pogrešku sljedeće godine, što će ih stajati deset puta više.