NBA PRIJELAZNI ROK

Što je salary cap, a što supermax i kako Durant i Leonard drže ključeve NBA lige

Foto: Getty Images / Guliver image

PRVI dan srpnja u sportu je najpoznatiji kao početak prijelaznog roka za nogometaše, ali u pravilu istog dana se otvara tržnica i u NBA ligi. Štoviše, ove godine početak prijelaznog roka pomaknut je šest sati unaprijed, kako predstavnici klubova ne bi dolazili košarkaškim zvijezdama na vrata baš u ponoć. Tako će ove godine pregovori krenuti 30. lipnja u 18 sati prema vremenu američke Istočne obale, odnosno točno u ponoć prema hrvatskom vremenu.

U ovom tekstu osvrnut ćemo se na klubove od kojih se očekuje najveća aktivnost, a to su prvenstveno četiri kluba s dva najveća tržišta (New York Knicksi, Brooklyn Netsi, LA Lakersi i LA Clippersi), i na zvijezde koje privlače najveći interes (Kawhi Leonard, Kevin Durant, Kyrie Irving, Jimmy Butler...).

Ali prije svega, kako bismo vam olakšali praćenje i razumijevanje onoga o čemu ćemo pisati, evo kratkog objašnjenja nekih važnih pojmova koji široj publici možda nisu najjasniji.

Što je salary cap, a što supermax?

Salary cap je ograničenje u vrijednosti ugovora koje svaki klub može imati s igračima. Ove godine povećan je sa 101 na 109 milijuna dolara. To ograničenje onemogućuje klubovima da dovode nove igrače za svotu kojom bi prekoračili ograničenje i tjera ih da pri trejdovima igrača vrijednost ugovora ne odstupa više od 25%. Naravno, postoje razni načini da klubovi na ugovore troše više od ograničenja, ali granicu salary capa prvenstveno mogu probijati produljujući ugovore sa svojim igračima. Ukratko, klubovi koji imaju prostor pod salary capom trebali bi prvo dovesti željene igrače sa strane, a onda, kad već probiju granicu, davati bogatije ugovore vlastitim igračima.

Luxury tax ili porez na luksuz plaćaju klubovi koji (za ovu godinu) imaju 132 ili više milijuna dolara pod ugovorima, i to na način da se za svaki dolar kojim su probili ograničenje plaćaju dolar, dolar i pol ili čak dva dolara poreza, ovisno o tome koliko su ga probili.

Maksimalni ugovor je, kao što mu ime kaže, najveća moguća vrijednost koju igrač može zaraditi, u skladu sa svojim dosadašnjim stažom i uspjesima. Postoji i tzv. supermax koji igrač može dobiti samo od kluba koji ga je draftirao i zadržao barem sedam godina. Takav ugovor može, na primjer, dobiti Kemba Walker u Charlotte Hornetsima, ali o njegovoj problematici ćemo nešto kasnije.

Najviše mogu potrošiti četiri kluba iz LA-a i New Yorka

Sad kad smo riješili terminologiju, možemo početi s pregledom. Dva su načina na koji se ovakav pregled može napraviti - iz perspektive klubova i iz perspektive igrača. Mi ćemo se više posvetiti igračima, a o klubovima ćemo samo kratko.

Najvažnije je znati da su četiri spomenuta kluba iz New Yorka i LA-a sve karte bacili na ovo ljeto, a sasvim je sigurno da neće sva četiri biti zadovoljna obavljenim poslom. 

Lakersi su prvi dio velike rekonstrukcije već napravili trejdom za Anthonyja Davisa s New Orleans Pelicansima. Nakon toga potpuno su se riješili svih nepotrebnih igrača te ostali na samo tri igrača pod ugovorima - novopridošlim Davisom te jedinim ostacima prošlosezonske momčadi - LeBronom Jamesom i Kyleom Kuzmom. Pod salary capom sad imaju 32 milijuna dolara, dovoljno za jedan maksimalni ugovor koji bi najradije dali Kawhiju Leonardu ili Kyrieju Irvingu, a opcija je i njihov bivši razigravač D'Angelo Russell.

Ostatak momčadi popunili bi prvenstveno veteranima na minimalnim ugovorima, kakvima mogu neometano probijati salary cap. Svaki klub čije su plaće iznad salary capa može svake godine koristiti i tzv. mid-level exception, koji iznosi oko devet milijuna dolara te ga također potrošiti neovisno o salary capu. Ne uspiju li dovesti treću zvijezdu, Lakersi će imati puno veću fleksibilnost pri popunjavanju rostera, moći će dovesti i ozbiljnije igrače srednje klase, poput Bojana Bogdanovića koji bi se savršeno uklopio uz LeBrona, ali oni mu vjerojatno ipak neće moći ponuditi koliko neki drugi klubovi.

Clippersi su u sasvim drukčijoj situaciji. Kroz povijest su uvijek bili neugledniji mlađi brat slavnih i trofejnih Lakersa, ali sad su u prilici da to promijene. Već imaju jako dobru momčad, kojoj nedostaje samo jedan superstar koji bi sve povezao. Njihova najveća želja je Kawhi Leonard, iako ne bi imali ništa protiv ni Kevina Duranta.

U sličnoj su situaciji Netsi, uz jednu bitnu razliku. Njihovom najboljem igraču D'Angelu Russellu istječe ugovor. Imaju zajednički interes s Kyriejem Irvingom, ali njega prvenstveno vide u kombinaciji s Kevinom Durantom. Mogu dovesti obojicu, no ne dođe li KD, vjerojatno će radije zadržati Russella nego ga zamijeniti Irvingom.

Konačno, Knicksi imaju isti plan, dovesti Duranta i Irvinga. Sve su podredili ovom ljetu, trejdali nezadovoljnog budućeg superstara Kristapsa Porzingisa u Dallas, riješili se velikih ugovora i imaju ogroman prostor pod salary capom. Ako izvise kod KD-a i Uncle Drewa, vjerojatno će isti taj novac namijenjen njima potrošiti na zvijezde B kategorije, kao što su već činili kroz povijest.

U nastavku teksta osvrnut ćemo se na najveće zvijezde među slobodnim igračima, a budite sigurni da je svaka od njih u nekakvoj kombinaciji s barem jednim od navedenih klubova. Sigurno je samo da niti jedno veliko ime neće promijeniti klub prije nego što svoje odluke obznane Leonard i Durant, tek nakon toga počet će se slagati ostali djelići najveće košarkaške slagalice. Kako će NBA liga izgledati iduće sezone ovisi prvenstveno o njima dvojici.

Kawhi Leonard

Odlazeći iz San Antonija prošlog ljeta želio se vratiti kući u Južnu Kaliforniju, dakle u jedan od klubova iz LA-a. No umjesto u sunčanoj Kaliforniji, završio je u hladnoj Kanadi. Raptorsi su napravili ogroman rizik, trejdali su obožavanog DeMara DeRozana za nedvojbeno boljeg igrača, ali igrača koji ima još samo jednu godinu ugovora i želju za odlaskom kući. Kanađani su napravili apsolutno sve što su mogli, pazili su na njega, odmarali ga u nevažnim utakmicama, dali posao u stožeru njegovu prijatelju i okružili ga suigračima s kojima je naposljetku osvojio naslov prvaka. S te se strane kocka isplatila, ali je li sve to bilo dovoljno da Kawhi poželi ostati? Da, u Torontu je puno hladnije nego u LA-u, ali osim zemljopisa i meteorologije ne postoji dobar razlog da Leonard napusti svoju sadašnju situaciju.

Osim što ima već afirmiranu momčad koja može samo biti još bolja, osim što je već proglašen Kraljem Sjevera i što je najveća sportska zvijezda u cijeloj državi, u Torontu može dobiti i najviše novca. U San Antoniju je mogao dobiti najviše, tamo bi imao pravo na supermax od 221 milijuna dolara za pet godina. Odlaskom iz Spursa u startu se odrekao 31 milijuna jer mu Raptorsi, kao sadašnji klub, mogu ponuditi 190 milijuna za pet godina, a svi ostali klubovi "samo" 140 milijuna za četiri godine. Napusti li Toronto, ispalo bi da se u dvije godine odrekao više od 80 milijuna dolara.

Leonard će poslušati ponude svih klubova iz LA-a i New Yorka te Philadelphia 76ersa, ali samo reda radi, jer nikad  nije imao iskustvo pregovaranja u ulozi slobodnog igrača. No realno, opcije su mu samo ostanak u Toronto i odlazak u Clipperse. Da, i Lakersi su u LA-u, ali Kawhi ne pati od igranja sa superstarom LeBronova kalibra, a i Kralj ga je naživcirao jer ga je pokušavao vrbovati tijekom doigravanja, dok je Leonardu na pameti bila samo borba za naslov.

Posljednjih dana američki mediji sve više pišu o mogućnosti da Leonard potpiše na 1+1 godinu s Torontom, pokuša obraniti naslov i nakon toga ode kući u LA. U toj varijanti Kawhi bi dobio oko 68 milijuna za dvije godine.

Kevin Durant

Ozljeda Ahilove tetive u finalu, zbog koje će propustiti cijelu iduću sezonu, čini se da neće imati nikakvog utjecaja na interes za Kevina Duranta. Već je odbacio mogućnost produljenja s Golden State Warriorsima, iako to ne znači da neće baš s njima potpisati novi višegodišnji ugovor.

Za razliku od Leonarda, Durant neće primati posjete, sam će odlučiti bez da ga itko vrbuje. Naposljetku, odluka će ovisiti o tome što Durant želi od završne faze svoje karijere koja je ipak umrljana priključivanjem već ionako moćnim Warriorsima 2016. Odlazak u Lakerse značio bi još jedno priključivanje supermomčadi i ne bi pomoglo njegovu ugledu. Ako ne želi da ga se pamti kao vrhunskog igrača koji nije mogao sam odvesti momčad do titule, morat će donijeti prvu titulu Clippersima ili Netsima, ili vratiti Knickse na sam vrh, što bi mu vjerojatno osiguralo besmrtnost.

Warriorsi mu mogu ponuditi najbolje uvjete, baš kao i Raptorsi Leonardu, no postoji način da Durant dobije "i ovce i novce", a taj se način zove "sign & trade". U toj bi varijanti Durant potpisao bogati ugovor s viceprvacima koji bi ga zatim trejdali i tako ipak dobili nešto zauzvrat, pa makar to bio samo "trade exception", svojevrsni dokument koji im omogućuje da dalje vrše razmjene kao da imaju prostor pod salary capom.

Kyrie Irving

Definitivno odlazi iz Bostona, a dugo se u američkim medijima pisalo o njegovoj i Durantovoj želji da zajedno zaigraju u Knicksima. Realno, Irving ništa neće odlučiti dok Durant ne odluči. Ako KD ode u Knickse, i Kyrie će tamo. Ako KD ode u Netse, on će za njim. Ali ako Durant ostane u Golden Stateu? Nije isključeno ni novo udruživanje snaga s LeBronom, iako je prije samo dvije godine na silu pobjegao iz Clevelanda jer više nije želio biti u Kraljevoj sjeni. U te dvije godine u Bostonu je igrao njegovu ulogu i shvatio da uopće nije lako, pa mu se ove zime ispričao, što su mnogi shvatili kao zakopavanje ratne sjekire, ali i želju da ponovno zaigraju zajedno. 

Klay Thompson

Ugovor istječe još jednom članu dinastije Warriorsa, ali kod njega su stvari puno jednostavnije. On želi ostati i želi maksimalni ugovor. Warriorsi također žele da ostane, ali ne pod cijenu da izgube Duranta. Ako je Durant već rekao Warriorsima da sigurno odlazi, Thompson će vjerojatno biti prva superzvijezda koja je ovog ljeta dobila novi ugovor, i to s jedinim klubom za koji je igrala u NBA ligi.

Jimmy Butler

Poput Leonarda, i on je isforsirao trejd iz sredine koja mu se nije sviđala (Minnesote, za Darija Šarića), ali Philadelphia 76ersi s njim nisu uspjeli otići do kraja jer su u polufinalu Istoka naletjeli - na Leonarda. Za igrača poput Butlera Philadelphia je zapravo savršena. Riječ je o izvrsnom igraču, ali teška karaktera koji se s posljednja dva kluba rastao u vrlo lošim odnosima. No u Sixersima mu se sviđa, a takav radnik koji ne trpi ničija sranja savršeno se uklapa u mentalitet grada u kojem igra.

Košarkaški gledano, sjajno bi se uklopio uz LeBrona i Davisa u Lakersima kao treća zvijezda, a i voli živjeti u kaotičnom okruženju, kakvo se redovito stvara u svim Jamesovim momčadima.

Ali za njega je jako zagrizao i klub koji nema prostora pod salary capom. Houston Rocketsi bi rado dali i pola momčadi za njega ako i on i Sixersi pristanu na "sign & trade" te s njim, Jamesom Hardenom i Chrisom Paulom jurnuli na vrh Zapada koji Warriorsi bez Duranta neće tako lako obraniti.

D'Angelo Russell

Lakersi su ga se odrekli nakon samo dvije godine, a on je u to vrijeme eksplodirao u Netsima. Sad im je pričuvna varijanta u slučaju da ne uspiju dovesti Irvinga. A znamo da i Netsi još dvoje između zadržavanja Russella i "apgrejdanja" Irvingom, barem u slučaju da im ne dođe Durant.

Kemba Walker

On ovog ljeta ima pravo na supermax, odnosno na petogodišnji ugovor težak 221 milijun sa Charlotte Hornetsima. No već je godinama njihov najbolji igrač, a nisu s njim uspjeli napraviti baš ništa, iako su ga okružili drugim skupim igračima koji im sad ubijaju fleksibilnost. Ne dobije li supermax, Kemba će vjerojatno otići, a posebno će biti zanimljiv onima koji izvise u utrci za Irvingom. Lakersi, Knicksi, Boston i Dallas pokazuju najveći interes.

DeMarcus Cousins

U Warriorse je stigao jer mu nitko nakon ozljede Ahilove tetive nije želio ponuditi onoliko koliko on misli da zaslužuje, pa je žrtvovao novac kako bi konačno iskusio doigravanje i osvojio naslov. U potonjem planu nije uspio, a sad je opet na slobodnom tržištu i potpuna je nepoznanica koliko može na njemu dobiti. Zbog ozljeda Duranta i Thompsona, ostanak u Golden Stateu uopće nije loša opcija, jer Warriorsima će trebati njegov napadački učinak. U njegovu slučaju sve je otvoreno, vjerojatno će dobiti izdašnu ponudu nekog od klubova koji nisu uspjeli dovesti prve opcije.

Al Horford

Iskusni centar Boston Celticsa odbacio je opciju ugovor za sljedeću sezonu koji mu je trebao donijeti više od 30 milijuna dolara, što znači da već ima prešutni dogovor s drugim klubom. Amerikanci još nisu otkrili o kome se radi, ali izvjesno je da i on odlazi iz Bostona. A kad smo kod Celticsa, spomenimo i Terryja Roziera koji je bio nezadovoljan jer je morao biti pričuva Irvingu, a sad bi mogli ostati bez obojice. Štoviše, osim Walkera, jedna je od najatraktivnijih opcija za one koji ne uspiju dovesti Irvinga.

Khris Middleton

Drugi najbolji igrač Milwaukee Bucksa, kluba s najboljim omjerom u regularnom dijelu prošle sezone, kao vrhunski tricaš i defenzivac može se uklopiti u svaku momčad, pa će sigurno povlačiti velik interes, ali Bucksima primarni cilj mora biti zadržati ga. U protivnom, poslat će pogrešnu poruku svojem MVP-u Giannisu Antetokounmpu koji može procijeniti da uprava ne čini sve što može kako bi mu pomogla da osvoji naslov prvaka. Bucksi će morati donijeti nekoliko teških odluka, jer ugovori istječu i Brogdonu i Lopezu, ali zadržavanje Middletona je prioritet.

Bogdanović i Hrvati

Prošli smo deset najvažnijih slobodnih igrača, ali bez ugovora su i brojni hrvatski košarkaši.
Bojan Bogdanović nema straha, za njim je najbolja sezona karijere i može očekivati lijepu povišicu te se tako učvrstiti kao najplaćeniji hrvatski sportaš. Prošle je sezone zaradio 10 milijuna dolara, a sad bi igrači tako dobrog šuta nikad nisu bili na većoj cijeni. Ne bi uopće bilo neobično kad bi dobio ponudu od, recimo, 50 milijuna za tri sezone. Teško će dobiti dulji ugovor, jer ipak mu je već 30 godina, ali 12-15 milijuna po sezoni vrlo je realno.

Dario Šarić, Ante Žižić i novopristigli Luka Šamanić jedini su od sedmorice Hrvata koji imaju siguran ugovor za iduću sezonu, Ivica Zubac je zaštićeni slobodni igrač, što znači da može pregovarati s drugim klubovima, ali LA Clippersi mogu ga zadržati isprate li prihvaćenu ponudu i pošalju je. Zubac je pokazao da ima budućnost u NBA ligi, ali pitanje je hoće li ostati u Clippersima. To će ovisiti o brzini kojom će rješavati vrh piramide, odnosno najveće zvijezde, jer prihvati li Zubac tuđu ponudu, Clippersi će imati kratko razdoblje da odluče hoće li ga zadržati. A zadrže li ga prije nego što dovedu kapitalce, smanjit će si fleksibilnost, što im nikako nije u interesu.

Puno je neizvjesnija sudbina Dragana Bendera i Marija Hezonje, dvojice bivših Top 5 pickova drafta koji nisu ispunili očekivanja. No još su mladi i više nego dovoljno talentirani da im netko da novu priliku. Bender ima veću perspektivu, a Hezonja je ipak dokazao da može biti dobar igrač u slaboj momčadi, pa ne bi iznenadilo da se opet nađe u sličnoj ulozi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.