ZAVRŠENA je reprezentativna stanka te se ponovno vraćamo klupskom nogometu, a u engleskoj ligi City se nalazi u situaciji u kojoj nije navikao biti. U posljednje dvije ligaške utakmice izabranici Pepa Guardiole su upisali dva poraza zaredom, što im se nije dogodilo još od 2018., i time su dopustili da ih preskoče i Tottenham i Arsenal.
Manchester City je toliko u fokusu nogometne javnosti da se odmah ide u detaljne analize razloga za takvu situaciju, iako je i dalje favorit po kladionicama, kako domaće lige tako i Lige prvaka. Izostanci Rodrija zbog suspenzije te Kevina de Bruynea zbog ozljede imaju ozbiljan efekt na momčad, no prstom se upire i u Erlinga Haalanda.
Norvežanin nije zabio ni u jednoj od posljednje tri utakmice Cityja, a nisu oduševljeni bili ni norveški navijači. Nakon utakmice protiv slabašnog Cipra u kojoj je zabio dva gola uslijedila je utakmica sa Španjolskom u kojoj je bio jednako slab kao u ovim utakmicama za City. Naizgled se čini da je u padu forme, no takav zaključak je pretjeran.
Za mnogo toga nije on kriv
Kada se priča o Haalandovim manama, najčešće se čuje kritika kako nije dovoljno aktivan u igri. Njegovi dodiri s loptom su tijekom 90 minuta rijetki, a u utakmicama u kojima ne zabije gol ta se statistika često ističe. U porazu protiv Wolvesa je 15 puta dirao loptu, protiv Arsenala 23, a u porazu Norveške od Španjolske 17 puta.
Ta negativna statistika nije toliko ni njegova krivica, pogotovo ne u ova dva poraza Cityja. Naime, Haaland nikada nije radio ono što je znao raditi recimo Harry Kane u Tottenhamu kada se spuštao u vezu, uključivao u ranu fazu akcije te proigravao Sona ili nekog drugog igrača. Njegov je primarni cilj biti završna točka napada.
City je prošle sezone na raspolaganju imao više igrača koji mogu kvalitetno proigrati Haalanda, zbog čega je i djelovao kao da je više uključen u igru nego sada. Kada Guardiola u prvih 11 postavi igrače duela i driblinga kao što su Doku, Foden, pa i Kovačić, lopte koje traže Haalanda postaju rijetkost.
U njegovu obranu je stao i Guardiola koji je rekao da se može kritizirati njega, bekove, stopere, ali ne i Haalanda koji će jednostavno u nekom trenutku napuniti mrežu protivnika, nakon čega će mu se kritičari morati ispričati. Haaland, doduše, nije napunio nikoga osim Fulhama ove sezone i njegov ulazak u sezonu nije onoliko moćan kao prošle godine, ali su i dalje to ozbiljne brojke.
Dvije utakmice su mu zaustavile najbolji ulaz u sezonu ikada
Prošle je sezone u prvih 8 utakmica zabio 12 golova te je 60% velikih prilika pretvorio u gol. Ove je sezone u isto toliko utakmica zabio 8 golova, no konverzija velikih prilika mu je pala na 29%. To se dogodilo ponajviše zbog utakmica protiv West Hama i Crvene zvezde u kojima je promašio ukupno 9 takvih prilika. Da je imao tu konverziju od 60%, sada bismo pričali o još boljem ulasku u sezonu.
Nakon te osme utakmice je stao. Uslijedili su navedeni porazi te utakmica protiv Leipziga u Ligi prvaka, a Haaland je ostao bez golova. No, upravo tu se javio problem izostanka kreacije. U obje premierligaške utakmice zajedno Haaland je uputio tek jedan udarac na gol te ekipa jednostavno nije pronalazila način da ga uposli.
Guardiola je jasno izjavio da igru Cityja može ocijeniti po tome koliko je šansi Haaland imao na kraju susreta. Ako ih nije imao dovoljno, što je ovdje bio slučaj, to znači da nešto u procesu i dinamici igre Cityja nije štimalo. Haalandu, doduše, protiv Arsenala nije olakšao posao ni sjajni William Saliba, ali City je znao prošlih sezona posluživati Haalanda i pored takvih stopera.
Zabija onoliko koliko treba
Utakmice protiv West Hama i Crvene zvezde, kao i ona protiv Leipziga, primjeri su utakmica u kojima je Haaland isfrustrirao svoje navijače. Ako ne zabija, na njega se gleda kao na strano tijelo jer ne radi puno toga na terenu. Naviknutima na golgetersku nepogrešivost svaka takva utakmica ocrtava negativnu sliku o njemu, što je jednostavno pretjerano.
Haaland je uz te promašaje i uz tu problematičnu formu prvi strijelac lige s 8 golova, dva više od sljedećih pratitelja. Zanimljivo, kroz ovu sezonu je do sada čak imao i veći broj očekivanih pogodaka nego prošle sezone, pa mu je ta brojka porasla s 0.92 po utakmici na 1.00.
U ligi se, dakle, brojke savršeno poklapaju. Očekuje se od njega da zabije gol po utakmici, a upravo to i radi. Kada bi tako nastavio, završio bi s većim brojem pogodaka na kraju sezone nego prošle. Međutim, dogodile su se tri utakmice koje su malo iskrivile sliku i pokazale da je i on čovjek, ali i koliko je suludo dobar bio onaj start prošle sezone.
Pored problema u kadru Cityja, pored nekih promjena u filozofiji igre, Haaland će i dalje zabijati. Kao što nikog nije iznenadio hat-trick protiv Fulhama, tako ne bi ni da zabije isto toliko Brightonu ili nekom drugom od nadolazećih suparnika. Haaland nas je naučio da je gol-mašina i da je sve drugo u njegovoj igri nebitno
Zato je i ova panika oko nekoliko promašaja i manjeg broja dodira s loptom samo pokazatelj koliko je moćna bila sezona iza njega i koliko je moćan on kada se učinak od 8 golova u 12 utakmica naziva problemom. Takav bi problem poželjela svaka ekipa na svijetu.