Foto: Max Tv Prva liga
NOVI dio prvenstva, ista priča. "Slobodno sudačko uvjerenje", sintagma kojom se opravdavaju gotovo sve njihove greške, u HNL-u se svodi na to da su ovdašnji suci slobodno uvjereni kako je potrebno pomagati najjačem, najbogatijem, najmoćnijem i najboljem klubu, Mamićevom Dinamu.
Kada se u Kranjčevićevoj lomila utakmica, za obiteljski klub ju je prelomio sudac
U 22. kolu, prvom nakon zimske pauze, posljednjeplasirani Zagreb ugostio je vodeći Dinamo i u trenucima kada se "lomila utakmica", a rezultat bio 1:1, prelomio ju je sudac. Dinamov Šovšić primio je loptu u kaznenom prostoru domaćih i nakon kontakta s Matićem pao. Glavni sudac Dalibor Mlakar bez zadrške pokazuje na penal, iako je odmah bilo očito ono što je naknadno pregledavanje snimke samo potvrdilo - Šovšić se spotaknuo o Matićevu nogu.
Ipak, analizirajmo još malo situaciju koju je sudac procijenio kao prekršaj za najstrožu kaznu, naravno, u Dinamovu korist:
Zagrebov igrač bio je u posjedu lopte, Dinamov mu je gurnuo nogu između njegovih i pao. Pri tome je očito da Zagrebov igrač, fokusiran na loptu, uopće ne vidi Dinamovog koji ga napada i koji udara u njegovu nogu. Ako ćemo s razlogom biti ironični, ovo je mogao biti penal jedino za Zagreb i to da se navedeno dogodilo u Dinamovom kaznenom prostoru.
Ovo nije "penal koji se svira u Italiji", ni jedan od "prestrogo dosuđenih". Ovo je sramota.
U ovoj situaciji dakle suci se ne mogu zagrnuti plaštom njihovog legendarnog "slobodnog uvjerenja", niti pogrešku pravdati "odlukom koju treba donijeti u tisućinki sekunde", ili "krivim procjenama koje su uvijek prisutne kada odlučuje ljudski faktor". Također, ovo nije ni "penal koji se svira u Italiji", pa čak ni jedan od onih koje nazivamo "prestrogo dosuđenima". Ovo je sramota.
Jedanaesterac koji je Mlakar u dosudio za aktualnog prvaka protiv Zagreba u Kranjčevićevoj i tako lideru omogućio preokret, pobjedu i komotniji ostanak na vrhu, izazvao je podsmijeh apsolutno svih; kibica, navijača, novinara, ali i službenog sudačkog eksperta:
"Nema govora o saplitanju. Igrač Zagreba je prvi postavio svoju nogu ispred lopte, njegova lijeva noga je ispred lopte, nakon toga igrač Dinama pokušava doći do lopte i sapliće o suparnikovu nogu, tako da nema govora o penalu. Na prošlom seminaru Uefe Pierluigi Colina je apostrofirao građenje lopte oko igrajućeg prostora, ali ovdje je Mlakar krivo primijenio to uputstvo. A ako ćemo ovakve kontakte suditi kao kazneni udarac, na ovoj utakmici ih je bilo 50-ak, nije bilo dosljednosti kod suđenja."
"Kada bi se tako sudilo, na utakmici bi bilo 50 penala", ali dovoljan je i jedan po utakmici i za pravu stranu
Ne trebate biti Oko sokolovo da registrirate očito. Nije ih eto bilo 50-ak nego jedan, ali i taj je bio itekako vrijedan jer Dinamu je omogućio pobjedu na gostovanju koje je bilo mnogo teže nego što se očekivalo, ali zahvaljujući "slobodnom sudačkom uvjerenju" lakše diše pred nedjeljni derbi, gostovanje drugoplasirane Rijeke.
Dinamo - Hajduk
Tu utakmicu sudi Ante Vučemilović iz naravno Osijeka. Očigledno čovjek za najveće izazove, na Maksimiru je u jesenskom dijelu vodio derbi Dinamo - Hajduk (2:1) gdje je bez povoda isključio veznjaka gostiju Jeffersona i jednako neutemeljeno pokazao na penal za domaćina nakon kontakta Milovića i Ćorića. Ali nažalost, pomoćnik je bio suprotnog slobodnog uvjerenja i signalizirao zaleđe igrača domaćih.
Inter - Dinamo
U listopadu prošle godine, Goran Gabrilo je, za razliku od svih drugih prisutnih na terenu i stadionu, na utakmici u Zaprešiću i kod vodstva Intera protiv Dinama 2:0, vidio igranje rukom domaćeg igrača Čabraje. Sudački poguranac poslužio je Dinamu, koji se iz ponora vratio do boda i konačnih 2:2.
Hajduk - Dinamo
Što novo reći o rujanskom debaklu Brune Marića na utakmici Hajduka i Dinama (0:0) na Poljudu? Ništa, ali svejedno vrijedi, zapravo mora se ponoviti, jer dogodilo se na najvećem hrvatskom derbiju i pred očima cijele zemlje, kada sudac prvo nije dosudio penal za Hajduk koji nije mogao biti čišći, kada je Dinamov branič Benković sam sebe nogom pogodio u ruku, kojom je zatim odnio loptu, da bi onda na kraju nadoknade neopravdano dosudio jedanaesterac za Dinamo i Hajdukovom Velazquezu dao crveni karton, a Dinamu servirao priliku za pobjedu. Henriquez je promašio i tako možda Marića spasio linča razjarenih Hajdukovih navijača.
Split - Dinamo
Gledajući danas rezultat utakmice koju se sredinom kolovoza na Maksimiru igrali Dinamo i Split, točnije pobjedu domaćih 3:0, prozivanje suca Ivana Bebeka za pomoć pobjedniku čini se pretjeranim, ali pitanje kakav bi bio konačan rezultat da je ugledni riječki djelitelj pravde na samom početku utakmice, kada još nije bilo golova, bio slobodnog uvjerenja kao i svatko s prosječnim vidom tko je uočio da je udarac glavom gostujućeg braniča Rrahmanija, pred golom Dinama rukom zaustavio domaći Goncalo.
Dinamo - Inter
Slično se može reći i za utakmicu odigranu mjesec ranije, kada je Dinamo pobijedio Inter 5:1. Ali kod 1:0, Tihomir Pejin, ljubitelj fantomskih penala, svoju kolekciju jedanaesteraca koje sudi jer mu se može, obogatio je jednim za Dinamo i to gotovo jednako utemeljeno dosuđenim kao što je onaj na početku teksta. Ćorić je odigrao loptu u prostor, igrač gostiju Komorski čistim klizećim startom izbija loptu u korner, a Hodžić nakon toga pada preko njega, naravno, ni ne tražeći penal. Ali, Pejin ga je svejedno poklonio domaćinu i još k tome isključio Komorskog! Ne čudi da su igrači Intera nakon toga htjeli napustiti teren, a s obzirom da smo u zemlji HNS-a i njegove sudačke organizacije, još manje je čudno da je Pejin nositelj FIFA-inog znaka.
Jedna od najvećih septičkih jama
Kao što vidite, ograničili smo se samo na ovosezonske utakmice u kojima je sudačka pomoć Dinamu prešla ne samo granice ukusa, nego i elementarnih nogometnih pravila, ali naravno da ništa od navedenog, kao ni posljednji ovakav slučaj - nakaradni penal poklonjen Mamićevom klubu u Kranjčevićevoj - neće pokrenuti nikakvo čišćenje ili promjene nabolje u hrvatskom nogometu i jednoj od njegovih najvećih septičkih jama. Kakve koristi ima oštećeni klub što će kontrolor suđenja eventualno dati negativnu ocjenu 12. igraču ovog Dinama, nakon što je taj klub sudačkom pogreškom izgubio teškom mukom zaslužene bodove ili utakmicu?
Koliki su razmjeri lakrdije koja se odvija u režiji sudačkih odličnika, najbolje svjedoči to što su i navijači Dinama ogorčeni i ojađeni neželjenim poklonima kojima oduzeti im klub zasipaju djelitelji hrvatske nogometne pravde.
Dinamovcima se gadi ovako suđenje za klub koji im je oduzet
Jer to je samo jedan u nizu dokaza kako aktualni Dinamo nema veze s onim što je taj klub nekad davno bio i što će nadamo se opet biti. U suprotnost samom sebi i onima koji su ga voljeli, pretvorio se velikim dijelom upravo zbog ovakvog suđenja - za Dinamo i protiv njegovih suparnika - koje istinske dinamovce od ovog i ovakvog Dinama odbija, dok njegove protivnike čini neprijateljima, a rivale tjera da prema njemu umjesto poštovanja, osjećaju tek prijezir.