SUD EUROPSKE UNIJE (CJEU) presudio je da su određena pravila Međunarodne nogometne federacije (FIFA) koja reguliraju transfere igrača između klubova u suprotnosti sa zakonima EU. Najviši sud EU u petak je objavio presudu u slučaju "Lassana Diarra i FIFPro protiv FIFA-e i Belgijskog nogometnog saveza" te zaključio da određena pravila FIFA-e o transferima igrača krše pravo Europske unije.
Prema sadašnjim propisima FIFA-e, ako igrač jednostrano i "bez opravdanog razloga" raskine ugovor prije njegova isteka, mora platiti odštetu koja uključuje njegovu naknadu i beneficije do isteka ugovora. I klub koji kupuje takvog igrača može biti pogođen kompenzacijom.
"Pravila ometaju slobodno kretanje nogometaša"
"Neka pravila FIFA-e o međunarodnim transferima profesionalnih nogometaša suprotna su zakonima EU. Pravila o kojima je riječ ometaju slobodno kretanje profesionalnih nogometaša koji žele razviti svoju aktivnost odlaskom u novi klub," objavio je najviši sud EU sa sjedištem u Luksemburgu.
Europski sud je dodao da su antimonopolska pravila EU također primjenjiva na sportsko upravno tijelo, što znači da FIFA može ograničiti slobodno natjecanje svojim pravilima o prijenosu samo ako može dokazati da je to prijeko potrebno za zaštitu tržišta, što je Sud rekao da vjerojatno nije slučaj.
Saga duga 10 godina
Presuda je zadala udarac FIFA-i i znači da će tijelo sa sjedištem u Švicarskoj vjerojatno morati promijeniti svoja pravila o transferima igrača. Slučaj je došao pred CJEU nakon što je bivši francuski nogometaš Lassana Diarra (39) osporio pravila koja reguliraju ugovorne odnose između igrača i klubova.
Saga o Diarri seže 10 godina unatrag. Zbog drastičnog smanjenja plaće Diarra je želio raskinuti ugovor s moskovskim Lokomotivom. Ruski klub je raskid smatrao nepravednim te je od njega tražio 20 milijuna eura, što je kasnije smanjeno na 10.5 milijuna, za pretrpljenu štetu. Diarra je to odbio i tražio da mu Lokomotiv plati odštetu.
Nakon prebacivanja u drugu momčad dogovorio se oko transfera s belgijskim Charleroijem, ali su ga spriječili FIFA i Nogometna federacija Belgije. FIFA mu je na kraju naložila da bivšem klubu plati 10 milijuna eura, kaznu koju je Sportski arbitražni sud potvrdio. Diarra je također dobio 15-mjesečnu suspenziju.
"Bosman 2.0"
Bivši francuski reprezentativac odlučio je iznijeti stvar na sudu uz potporu globalnog sindikata igrača FIFPro. Tražio je i šest milijuna eura od FIFA-e s obrazloženjem da su mu njezina pravila o transferima onemogućila igranje tijekom većeg dijela sezone 2014./2015.
Nakon nekoliko obrata belgijski sud, čiju je nadležnost FIFA osporavala, postavio je takozvano "preliminarno" pitanje Sudu Europske unije 2022. godine. Pitanje je bilo jesu li propisi o statusu i transferu igrača kompatibilni s EU pravom tržišnog natjecanja i slobodnog kretanja.
"Na neki način afera Lassana Diarra je afera Bosman 2.0," rekao je Diarrin belgijski odvjetnik Jean-Louis Dupont, koji je također bio uključen u slučaj nogometaša Jean-Marca Bosmana 1995. godine.
Presuda u tom slučaju omogućila je igračima da prijeđu u drugi klub po isteku ugovora bez plaćanja naknade za transfer te je ukinula kvote za strane igrače u klubovima.