SPORTSKA ANALITIKA

Tajna uspjeha Jurgena Kloppa

Foto: EPA

LIVERPOOL nakon 25 kola ima čak 22 boda više od prvog pratitelja Cityja. To je najveća razlika između prvoplasirane i drugoplasirane momčadi u povijesti natjecanja.

Ovaj rekord posebno je impresivan kad se zna da se ovaj Guardiolin City smatra jednom od najboljih ekipa koje su ikad igrale Premierligu te da je riječ o dvostrukom uzastopnom prvaku. Mnogi su složni u tvrdnji da Liverpool svoj uspjeh duguje geniju Jurgena Kloppa. I djelomično su u pravu. 

Kloppa i njegovu filozofiju najviše odlikuje činjenica da je sposoban staviti ego po strani i potražiti znanje koje mu je potrebno da postane bolji, a koje on nema i ne može sam usvojiti. Klopp uvozi znanje od kakvog drugi klubovi bježe, ne zato što je siguran da će mu to donijeti napredak, već zato što zna da nema što izgubiti. Sigurno je da neće znati manje nego što je prije znao. 

Koliko Klopp dobro bira ideje koje će implementirati govori i činjenica da je u zadnje dvije godine igrao dva finala Lige prvaka (jednom slavio) te da je Liverpool trenutno u nizu od 42 utakmice bez poraza u Premiershipu. Kloppov Liverpool nakon 25 kola ove sezone ima čak 22 boda više od prvog pratitelja Cityja.

Dovođenje specijalista za izvođenje ubačaja sa strane

Prije nešto manje od dvije godine Liverpool je zaposlio Thomasa Gronnemarka kao prvog trenera ubačaja iz auta u povijesti Premiershipa, ali i prvog čovjeka uopće koji se specijalizirao za taj dio nogometne igre. 

Danac koji je prije toga radio za nekoliko klubova u svojoj domovini i Njemačkoj, dobio je posao u jednom od najvećih klubova svijeta. Bez da je poslao svoj CV, Redsi su došli po njega. Točnije, po njega je došao Jurgen Klopp, Liverpoolov vizionar i čovjek koji opsesivno pazi na svaki detalj u igri svoje momčadi. 

"Na utakmici u prosjeku ima između 40 i 50 ubačaja iz auta, a Liverpool često igra utakmice i s više od 60 ubačaja. Mi smo uspjeli osvajati loptu u više od 75% slučajeva, na nekim utakmicama došli smo i jako blizu 100% uspjehu. To nam je jako važno i dosta mijenja ritam utakmice. Ako imaš loptu, možeš i zabiti gol. Dodatno, svaki put kad izgubiš loptu nakon auta automatski si u podređenom položaju jer su neki igrači najčešće izvan pozicija, mi radimo na tome da toga ne bude. Koliko su ubačaji bitni najbolje govori podatak iz naših utakmica s Bayernom, u kojime su Bavarci osvajali loptu u samo 28% slučajeva, a mi smo im nakon toga lako stvarali prilike. Stvarali smo probleme njihovim bekovima i na tome lomili utakmicu", rekao je Gronnemark u intervjuu koji je prošle godine dao za Index te pojasnio što je točno njegov posao. 

Opsesivna posvećenost detaljima

Klopp je čuo za to što ovaj danski trener radi u svojoj domovini, uzeo je mobitel, nazvao ga i dogovorio sastanak. Kad su se našli, dogovorno je postignut u rekordnom roku. U nekim drugim vremenima, ali i u nekim drugim klubovima današnjice, na ideju zapošljavanja trenera za izvođenje auta, vrh kluba bi se nasmijao i odmahnuo rukom. 

Vjerojatno bi netko dobacio i neku neslanu šalu na račun ove vrste treninga te tako zaključio priču. Ne i Jurgen Klopp. Na kraju krajeva, s tom vrstom kritike se Gronnemark i susretao u karijeri.

"Još od 2004. godine slušam ljude kako mi govore da to što ja radim nema smisla. Smiju se, mašu rukama, propituju. Nije im jasno kako mogu biti strastven oko nečega kao što su ubačaji iz auta", rekao je Gronnemark u nedavnom intervjuu za Sky Sports. 

Stalna želja za napretkom

Kako bi nam upotpunio sliku o važnosti svog posla, Gronnemark nam je u tom intervjuu pojasnio na koji se način mjeri je li netko napredovao i nešto naučio, ali i što je najvažnije što bi nogometaši trebali usvojiti kroz tu vrstu treninga. 

"Najčešće mjerimo udaljenost bacanja kao neku referencu za to koliko se neki igrač popravio kod izvođenja auta, neki se poprave od pet do deset metara, a neki čak i za više od 15. Za mene je jednako važno da usvoje filozofiju izvođenja auta kojom onda mi stvaramo razliku na terenu, dominiramo u posjedu lopte i posljedično zabijamo golove. Prošle sezone je to sjajno funkcioniralo u Midtjyllandu koji je zabio deset pogodaka samo nakon uspješnog izvođenja auta. To je najbolji dokaz koliko nešto naizgled nebitno može utjecati na rezultate koje ekipa ostvaruje", pričao je tada Thomas. 

Da njegove riječi imaju pokriće govori i činjenica da je Liverpool u sezoni 2017./2018. prije njegova dolaska osvajao loptu nakon 45,4% izvedenih ubačaja sa strane pod pritiskom, jednako kao i gotovo sve najlošije momčadi u ligama Petice.

Stvari su se bitno promijenile već u sljedećoj sezoni, brojka je skočila na vrtoglavih 68,4%, Liverpool je od treće najneuspješnije ekipe u ligi došao do uvjerljivo najuspješnije ekipe u ligi. Zahvaljujući Gronnemarku, ali i zahvaljujući pozitivnoj ludosti Jurgena Kloppa koji je, svjestan da u toj fazi igre zaostaje za drugima, odlučio dovesti danskog stručnjaka. Stalna želja za napretkom koja Kloppa vodi kroz cijelu njegovu karijeru bila je ključ i u ovoj priči.

Svaki detalj se posebno vrednuje

Nije izvođenje auta jedina stvar koju je Klopp unaprijedio u Liverpoolu. Po dolasku u Melwood odlučio je Iana Grahamu, inače skautu, dati prostora da mu dokaže svoje ideje i način na koji on gleda nogomet.

Naime, Graham ima doktorat iz teorijske fizike, a posebno je fasciniram interpretacijom big date u nogometu. Kad je pojasnio Kloppu na koji način želi evaluirati igrače, Nijemac je odmah dao zeleno svjetlo.

Graham na nogomet gleda drugačije nego što to čine bivši nogometaši, treneri i ostali nogometni djelatnici. Isto tako drugačije gleda na korištenje statistike. 

"Sve pokušavamo staviti pod isti nazivnik. Nogomet se mjeri u golovima, to je ono što donosi pobjede. Mi svaku akciju koja se dogodi na terenu, bilo to dodavanje, udarac po golu ili start na loptu ako je u pitanju branič, gledamo tako da si postavljamo jedno pitanje - je li taj potez povećao ili smanjio šansu naše momčadi da u nastavku akcije zabije gol? To je ključ valorizacije nogometaša koju provodimo u Liverpoolu", rekao je Graham za Freakonomics Radio i pojasnio Liverpoolove napredne metode. Graham je, dakle, baš kao Klopp i Gronnemark, revolucionar. 

Neustrašiva vojska i razred znatiželjnih učenika

Kod ove trojice nogometnih revolucionara posebno veseli što oni ne namjeravaju stati. Gronnemark na upit o tome jesu li sada, kad su uvjerljivo najbolji u izvođenju auta, došli do cilja odgovara: 

"Zašto bismo sada stali? Ovo je proces. Ništa se ne uči preko noći, nogomet je prekompliciran da bi se nešto naučilo i onda prestalo razvijati. Uvijek možete biti bolji, samo se morate otvoriti novim stvarima i upijati znanje koje imate na raspolaganju."

Ta izjava savršeno sažima sve ono što je Liverpool postao pod Kloppom kad je u pitanju razvoj onoga što rade na terenu. Klopp je stvorio neustrašivu vojsku najboljih svjetskih ratnika, ali i razred znatiželjnih učenika koji su uvijek spremni saslušati profesore i zapisati najbitnije. Moraju biti ako žele ostati u školi.

Kloppova opsjednutost detaljima i otvorenost za nove ideje Liverpool je pretvorila u protip modernog nogometnog kluba. Dok većina kaska u mraku, Liverpool nosi baklju kroz taj mrak i osvjetljava im put. 


 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.