U 3. KOLU skupine E Lige prvaka, u kojoj se nalazi i zagrebački Dinamo, Chelsea je s visokih 3:0 slavio protiv talijanskog prvaka Milana. Susret za koji se vjerovalo da će odlučivati o prvom mjestu skupine pokazao nam je dvije stvari. Prva je da Chelsea u svojim redovima ima možda i najboljeg desnog beka svijeta, a druga da Milan ima preuzak kadar da bi se vratio u europsku elitu.
Potter je unaprijedio temelje
U utakmici protiv Salzburga mogli smo vidjeti kako bi trebao izgledati Chelsea pod novim trenerom Grahamom Potterom. O tom sustavu pisali smo nakon utakmice, a protiv Milana smo vidjeli određene dorade. Uz one u stoperskoj liniji, gdje Chelsea ovoga puta nije izlazio visoko s jednim od njih kao što je to radio protiv Salzburga, promjenu smo vidjeli u sredini terena.
Uz Matea Kovačića, u dvostrukom pivotu zaigrao je Ruben Loftus-Cheek, koji je za razliku od Jorginha pokazao defenzivne kvalitete zbog kojih Chelsea može pridodati višak igrača u napadu, a istovremeno biti relativno siguran od kontranapada. Loftus-Cheek je tako utakmicu završio s 4 presječene lopte, 2 oduzete i 10 od 14 osvojenih duela.
Teško je pronaći boljeg od Jamesa
Danima se provlači tema oko potencijalnog nepozivanja Trenta Alexandera-Arnolda u reprezentaciju Engleske. No čak i da se to dogodi (a ne bi trebalo), Engleska ionako ima već jedno rješenje na toj poziciji, koje je možda i najbolje na svijetu, što se potvrdilo i u ovoj utakmici.
Vjerojatno nitko u Europi nema toliko dobar balans napadačkih i obrambenih kvaliteta kao Reece James. Upravo je on ključan igrač koji pridonosi u napadu, što pokazuju i golovi za 2:0 i 3:0.
Potterova taktika natrpavanja igrača na jednoj strani dva je puta omogućila Jamesu da ostane sam na drugoj stativi, odakle je asistirao za drugi pogodak, dok je treći zabio sam. Time je postao i najmlađi igrač u povijesti kluba koji je zabio i asistirao u utakmici Lige prvaka.
Uz to, James se jako dobro nosio s Rafaelom Leaom, najopasnijim igračem Milana, te mu je oduzeo 3 lopte, osvojio 8 od 13 duela i čak 12 puta vratio posjed svojoj momčadi. Bila je to savršena partija u oba smjera jednog kompletnog beka.
James takve igra pruža već neko vrijeme pa tako znamo da nijedan branič od početka sezone 2021./22. nije zabio više golova od njega, dok je, primjerice, ove sezone u izravnom duelu s Rafaelom Leaom, Leroyom Saneom, Heung-min Sonom i Wilfriedom Zahom samo jednom dopustio da ga netko predribla.
Milanu nedostaje igrača za europski nogomet
S druge strane, upravo su bekovi bili veliki problem u igri Milana. Bez Thea Hernandeza i Davidea Calabrije Milan gotovo i ne može igrati jer Fode Ballo-Toure i Sergino Dest jednostavno nisu igrači za elitnu razinu nogometa. Posebno je zabrinjavajuća igra Desta, koji od dolaska u Milan nije odigrao utakmicu u kojoj nije bio kriv za neku grešku, pa čak i kad bi ušao u zadnjih pola sata.
I dok se s trenutnim kadrom Milan može boriti za naslov Serie A, ozbiljna igra na dva fronta zahtijeva i širu klupu, koju Milan trenutno nema. Njihov prijelazni rok se ovoga ljeta sastojao od povrataka igrača s posudbe, dovođenja besplatnih igrača te jedne jače kupovine - Charlesa De Ketelaerea.
Osim bekova, zbog ozljeda je na vratima bio Ciprian Tatarusanu umjesto Mikea Maignana, što potpuno mijenja ovu ekipu, na desnom krilu bio je Rade Krunić umjesto Alexisa Saelemaekersa, a nedostajao je i stoper Simon Kjaer.
Napad bez najučinkovitijeg napadača
Napad Milana se i u punoj postavi prilično oslanja na Leau, na igru bekova i snalažljivost Oliviera Girouda, pa oduzimanje samo jednog elementa ozbiljno šteti ekipi. Već je u prošlom kolu nacionalnog prvenstva Empoli mogao iskoristiti izostanke Milana pa ne čudi što je to učinio i Potterov Chelsea.
No čudi to što veću minutažu nije dobio Ante Rebić, koji je u tri odigrane utakmice ove sezone zabio 3 gola i upisao asistenciju. Milan je tako ostao potpuno obezglavljen u napadu, zbog čega je imao tek jednu ozbiljniju priliku i samo jedan udarac u okvir gola iako je imao gotovo isti posjed kao i Chelsea.
Što to znači za Dinamo?
Iako je pred Dinamom tek uzvratna utakmica protiv Salzburga, međusobni ogledi ove dvije ekipe jako su dobra indikacija za ono što slijedi. Već znamo da će utakmica protiv Milana biti potpuno drukčija ne samo zbog domaćeg terena već i zato što će kompletna desna strana Milana biti izvan stroja i na Maksimiru. Uz to, Milan mora odigrati i 5 utakmica u idućih 16 dana.
Utakmica s Chelseajem, pak, bit će drukčija iz drugih razloga. Taktičke preinake koje Potter radi u ekipi čine Chelsea opasnijim, no do tada ćemo vidjeti i kako će odgovoriti kad mu netko postavi niski blok, s čim je Potter znao imati problema u bivšem klubu.
Kadrovske promjene na terenu i na klupi čine ove momčadi drukčijima nego u prvim susretima. Nakon što Dinamo odigra krucijalnu utakmicu protiv Salzburga, priprema za iduće utakmice morat će biti drukčija. A zanimljivo, upravo bi se na susret protiv momčadi od koje je izgubio trebalo gledati kao na onaj iz kojeg se još nešto da izvući.