NOGOMET

UEFA je ukinula pravilo gola u gostima

Foto: EPA-EFE

UEFA je danas donijela povijesnu odluku. Ukida pravilo gola u gostima, jedno od najkontroverznijih u povijesti. 

Produžeci i penali ostaju, a pravilo je bitno i za utakmice u skupinama

Počevši sa sezonom 2021./2022., ukida se pravilo gola u gostima za sva natjecanja pod UEFA-inom ingerencijom. U slučaju neriješenog rezultata nakon dvije utakmice, igrat će se dva produžetka od 15 minuta. Ako ni nakon toga ne bude pobjednika, pucat će se penali.

S obzirom na to da više neće biti kriterij pri odlučivanju pobjednika dvomeča, golovi u gostima neće biti kriterij ni za plasman u skupini. Primjerice, dosad je u slučaju jednakog međusobnog ogleda, broja bodova i gol-razlike upravo broj golova u gostima odlučivao o tome koja će ekipa biti bolje plasirana. Toga više neće biti.

Statistika potvrdila da pravilo nije rezultiralo željenim promjenama

Kako se navodi u izvješću UEFA-e, na ovu odluku ih je nagnao pregled statističkih podataka još od sedamdesetih godina naovamo. Statistika pokazuje kako se razlika između prednosti domaćeg terena konstantno topi. U 70-im godinama domaćin je pobjeđivao u 61% susreta, a gost samo u 19%. Danas domaćin pobjeđuje u 47% susreta, a gost u 30%.

Smanjuje se i razlika u broju postignutih golova. Nekoć je domaćin zabijao 2.02 gola po susretu, a gost 0.95. Pravilo gola u gostima utjecalo je na to da domaćini igraju puno opreznije, pa danas u prosjeku zabijaju tek 1.58 golova, dok gosti daju 1.15 golova u prosjeku. Vrlo usporedive brojke vrijede i za muški i za ženski nogomet.

 

Pola stoljeća nogometa odlazi u povijest

Pravilo gola u gostima prvi put je uvedeno u Kupu pobjednika kupova još u sezoni 1965./1966. Uskoro se uvriježilo kao pravilo koje će odlučiti o prolasku dalje u slučaju da su dvije momčadi dale isti broj golova u dva međusobna susreta. 

Ideja UEFA-e bila je na neki način anulirati ogromnu prednost koju su tada imale domaćinske ekipe. Davanjem važnosti gola u gostima trebalo se u teoriji ohrabriti gostujuću momčad da igra otvorenije i traži gol koji "vrijedi duplo". Iako se broj golova gostiju povećao, ovakvo pravilo je, logično, dovelo i do pada prosječnog broja golova domaćina, koji je igrao opreznije, znajući da ga primljeni gol na vlastitom terenu puno košta.

Neki smatraju da je pravilo gola u gostima i krajnje nepravedno jer u slučaju produžetaka daje jednoj od ekipa 30 minuta susreta u kojima njen gol vrijedi dvostruko. Jedan od najpoznatijih i najluđih dvoboja koje je odlučilo ovo pravilo bilo je u polufinalu Lige prvaka 2002./2003. godine, u kojem su igrali gradski rivali Milan i Inter koji dijele stadion. Prva utakmica završila je 0:0, a uzvrat na istom stadionu 1:1. Milan je prošao dalje jer je Inter bio formalni domaćin u drugoj utakmici.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.