Foto: Hina
IVAN RAKITIĆ jedna je od zvijezda Barcelonine današnje momčadi, momčadi čije je temelje udario Johan Cruyff, nogometna ikona za kojom danas tuguje cijeli svijet.
> REAKCIJE Svijet tuguje za Cruyffom
Raketa je treći hrvatski nogometaš u trofejnoj povijesti katalonskog diva, prije njega za Barcu je igrao Robert Prosinečki, ali svima im je put "utabao" Goran Vučević, koji je 1992. godine kao najbolji igrač hrvatske lige za 700.000 tadašnjih peseta došao u Barcelonu. Na njegovu dovođenju inzistirao je upravo Johan Cruyff.
"On me doveo u Barcelonu, zato sam i potpisao za Katalonce," kaže sadašnji sportski direktor Hajduka Goran Vučević.
"Pogodila me njegova smrt, iznenađen sam što se sve tako brzo odigralo. No njegovo je nasljeđe ogromno, otac je modernog nogometa i jedan od najzaslužnijih što su španjolska liga i reprezentacija danas među najboljima na svijetu."
Cruyffov skaut čekao ga je nakon utakmice u Puli
Legenda kaže da je Cruyffov skaut nakon utakmice Hajduka i Istre u Puli 1992. godine doslovno odvukao Vučevića u Barcelonu. Naime, kad je vidio što ovaj može na travnjaku, povukao ga je za rukav i u predvorju obližnje zgrade nagovorio na prelazak. No ta se priča nije dobro završila.
"Bio sam nestrpljiv, želio sam igrati, ali nisam mogao zbog prevelikog broja stranaca. Imao sam ponudu Marseillea, ali on se nije složio s tim. Želio me zadržati još godinu dana u Barceloni B. No to nije odgovaralo meni i na koncu sam otišao na posudbu u Hajduk," otkrio je Vučević.
Družba je družba, a služba je služba
Nizozemac je pristao i na koncu su se morali razići. Iako je Vučević bio igrač po njegovu "guštu", u Cruyffovu shvaćanju posla nije bilo mjesta sentimentima.
"Bio je vrlo hladan prema igračima, onako pravi Nizozemac. Odnosio se vrlo profesionalno prema svima na treningu, nije imao miljenika ni igrača koje je mrzio. Bio je ravnodušan prema svima."
"Romario mu je jednom prigovorio na treningu, uskoro je dobio ispisnicu"
"Cruyff je imao običaj točno u deset ujutro čekati na centru travnjaka, a mi igrači bismo se okupili uoči početka treninga. Jednom prilikom Romario mu je zakasnio na trening. Kad je napokon stigao, Cruyff ga je pozvao i rekao mu da više ne smije kasniti. Romario mu je odgovorio 'imam 27 godina i zabio sam 27 golova, što još hoćeš?' Cruyff nije rekao ništa, nastavio je trening, ali Romario je na koncu sezone napustio klub. Nije imao popusta ni prema najboljima na svijetu."
"Svoj autoritet je gradio na treningu, svojom kvalitetom, ali imao je distancu prema svim igračima. No bez obzira mnogi današnji treneri i sportski direktori, kao Guardiola, Begiristain Koeman, svoje su karijere započeli upravo 'lekcijama' na Cruyffovim treninzima."
Stoičkov, Guardiola i Koeman vjerojatno ne bi bili zvijezde da ga nisu upoznali
U njegovo doba nije bilo puno zvijezda u Barceloni, ali po odlasku iz Katalonije mnogi su to postali. Stoičkov, Koeman, Guardiola, upravo njemu mogu zahvaliti svoj zvjezdani status danas. Pep ga često ističe kao najzaslužnijeg u svojim govorima po osvajanju trofeja. Oni nisu bili zvijezde kad su došli u Barcelonu, ali kroz rad s njim to su postali."
Plodove Cruyffova rada ubire i moderna verzija katalonskog diva, današnje zvijezde, Iniesta, Messi, Pique, Busquets, ponikli su sad već legendarnoj La Masiji, Barceloninoj nogometnoj školi kojoj je temelje "uzidao" upravo Cruyff.
"Današnja prepoznatljiva Barcelonina igra njegovih je ruku djelo. Sve Barcine momčadi igraju istim stilom, on ga je postavio i malo toga danas se promijenilo."
Ćiro je ipak strastveniji pušač od njega
Legendarni nizozemski trener preminuo je od raka pluća. Bio je strastveni pušač, pričalo se da je u vrijeme igračke karijere pušio više i od naših "nikotinskih manekena" na nogometnim travnjacima, Ćire Blaževića i Roberta Prosinečkog.
"Ne, nije pušio na treningu," nasmijao se Vučević. "Pušio je samo dok je bio igrač, nije bio kao Ćiro, kad sam ga ja upoznao već se bio ostavio cigarete," zaključio je Hajdukov sportski direktor.