mladi nogometaši

Zbog tinejdžera od 50 milijuna eura puklo je pravilo staro 20 godina

Foto: EPA

ZBOG njega je prekinut skoro 20 godina star dogovor tri njemačka velikana da jedni drugima neće uzimati omladince. Mogao je otići u Bayern ili Liverpool, ali nije želio preskakati stepenice pa je odabrao Bayer Leverkusen. Tamo je postao najmlađi strijelac i treći najmlađi debitant u povijesti Bundeslige, a prvi gol postigao je upravo protiv Bayerna.

Florian Wirtz je sada najskuplji 17-godišnji nogometaš na svijetu, a njegova tržišna vrijednost procjenjuje se na 50 milijuna eura. Bayerov dragulj bilježi brojke kakve u njegovim godinama nisu imali Kylian Mbappé, Kai Havertz, Ansu Fati, Mason Greenwood, Jadon Sancho, Phil Foden, Erling Haland ni brojni drugi mladi nogometaši koji već igraju veliku ulogu u najvećim klubovima svijeta i kojima se predviđa blistava budućnost.

San mu je igrati za Barcelonu, ali ne želi žuriti

Već neko vrijeme prate ga najveći europski klubovi, a dječački san ovog mladog veznjaka je zaigrati za Barcelonu. No, nigdje mu se ne žuri.

"Kao dječak uvijek sam želio igrati za Barcelonu. Ništa se nije promijenilo po tom pitanju, ali još imam vremena do toga", kazao je nedavno u razgovoru za njemački Bild.

Wirtz dolazi iz nogometne obitelji. Roditelji su mu ujedno i agenti koji ga zastupaju, a njegov otac je predsjednik nogometnog kluba SV Grün-Weiß Brauweiller, gdje je Florian počeo trenirati. Kao šestogodišnjak je prešao u Köln i vremenom je pokazivao sve veći potencijal. 

Njemačkoj javnosti je poznat već duže vrijeme jer je prije tri godine počeo igrati za omladinske selekcije svoje zemlje. Pažnju je posebno privukao 2019. godine kada je s U-17 selekcijom Kölna osvojio njemačko prvenstvo pobijedivši Dortmund u finalu.

U međuvremenu, počeli su ga tražiti i najveći klubovi svijeta, a u prvom redu spominjali su se Bayern, Liverpool i Dortmund. Oni su željeli iskoristiti prednost njegovog ugovora s Kölnom.

Naime, kada igrač u njemačkom nogometu dođe u U-16 selekciju, klub ima pravo ponuditi mu trogodišnji ugovor, s tim da se o trećoj godini može dodatno pregovarati i tražiti veća plaća. Wirtz je uz savjete roditelja odbio potpisati treću godinu ugovora zbog čega je na ljeto 2020. godine trebao postati slobodan igrač.

Tada se u priču uključio Bayer Leverkusen, što u Kölnu nikako nisu očekivali, jer su ova dva kluba uz Borussiju M'Gladbach još 2001. godine dogovorili da jedni drugima neće uzimati igrače iz omladinskog pogona.

Iz Leverkusena su svoj potez obrazložili kazavši da će Wirtz kod njih biti profesionalac i da ga planiraju koristiti u prvoj momčadi, ali u Kölnu su svejedno bili bijesni takvim potezom. Razočarenje je bilo razumljivo jer klub je dobio neznatnu novčanu cifru za igrača kojeg su opisali kao najboljeg koji je u proteklih 30 godina prošao kroz njihovu akademiju.

U Kölnu su bili bijesni na Leverkusen koji je prekršio skoro 20 godina star dogovor

Ispostavilo se da je Wirtz posljednji susret za Köln odigrao u prosincu 2019. godine kada je u dresu U-17 selekcije postigao hat-trick u pobjedi nad Wuppertalom (10:0). Posebno se pričalo o njegovom golu koji je postigao s centra odmah nakon što je sudac dao znak za početak utakmice.

Wirtz je odabrao Bayer Leverkusen jer mu je obećano mjesto u prvoj momčadi, a klub je ionako poznat po guranju mladih igrača. Bayer se nalazi samo pola sata od Wirtzovog doma, zbog čega nije morao odlaziti od obitelji, mijenjati školu i društvo, a u tom klubu od 2018. godine igra i njegova sestra Juliane koja je prethodno, poput brata, nastupala za Köln. Sve su to bili razlozi koji su utjecali na njegovu odluku.

"Florianu smo pokazali sportske koristi koje može dobiti s nama i koristi zbog činjenice da smo ranije mnogim mladim igračima davali šansu da igraju u Ligi prvaka, a tu spadaju Kai Havertz, Julian Brandt i Benjamin Henrichs", kazao je sportski direktor Leverkusena Rudi Völler.

Wirtz je odabirom Leverkusena pokazao zrelost i vjeru u Völlerove riječi. Znao je da mu Bayer pruža veće šanse za igranje na najvećoj razini, što mu opet otvara mogućnost da kasnije završi u nekom od najjačih europskih klubova.

U Leverkusen je stigao u siječnju 2020. godine i do pojave koronavirusa igrao je za juniorsku momčad, a onda je nakon nastavka prvenstva u svibnju prošle godine dobio šansu u prvoj ekipi, i to kao starter u gostujućoj pobjedi nad Werderom iz Bremena (4:1). Tada je sa samo 17 godina i 16 dana postao treći najmlađi debitant u povijesti Bundeslige.

Nepuna tri tjedna kasnije, u svom četvrtom nastupu za klub, ušao je s klupe protiv Bayerna i pred kraj utakmice matirao Manuela Neuera za poraz od 4:2. Time se sa 17 godina i 34 dana starosti upisao u povijest kao najmlađi strijelac od nastanka Bundeslige.

Nada njemačkog nogometa

Za Leverkusen je u prošloj sezoni nastupio u devet od ukupno 13 utakmica koliko ih je klub odigrao nakon pauze zbog koronavirusa. U ovoj sezoni mu je odlaskom Kaija Havertza u Chelsea rezervirano mjesto u prvoj postavi i sada ima 27 nastupa u svim natjecanjima pri čemu je čak 23 puta bio starter. Uzvratio je sa sedam golova i šest asistencija, što je odličan učinak.

"On je kreativni veznjak koji predviđa situacije prije nego se one pojave. Zahvaljujući dobroj orijentaciji i inteligenciji, reagira brže. On je naša velika nada", izjavio je za The Athletic Meikel Schonweitz, glavni trener omladinskih selekcija Nogometnog saveza Njemačke.

Paralelno s nogometom, Wirtz i dalje ispunjava sve obaveze prema školi pa je tako 12. listopada prošle godine kada je Leverkusen kod kuće igrao protiv Slavije iz Praga on propustio utakmicu zbog - testa.

"Škola je važnija od ove igre", kazao je nakon te utakmice trener Leverkusena Peter Bosz.

Ova anegdota još više govori o Wirtzovom dosadašnjem uspjehu, a priča još više dolazi do izražaja kada se njegove brojke usporede s drugim poznatim mladim nogometašima u periodu kada su oni imali 17 godina.

Za usporedbu smo odabrali Mbappéa, Havertza, Fatija, Greenwooda, Sancha i Fodena, igrače koji igraju za najveće europske klubove i koji spadaju među najskuplje na svijetu. Svi oni igraju ofenzivnije od Wirtza koji u Leverkusenu igra centralnog veznog u formaciji 4-3-3, ali i on sudjeluje u završnici napada te bilježi jako dobar učinak.

Ovo su brojke koje govore zašto se Wirtzu predviđa velika karijera

Jasno, svima njima, izuzev Havertza, bilo je teže izboriti se u klubovima poput Manchester Cityja, Barcelone i Manchester Uniteda, ali to samo ide u prilog Wirtzovoj odluci da odabere Leverkusen, umjesto Bayern ili Liverpool. Također, na listu nismo uvrstili Erlinga Halanda koji je kao 17-godišnjak igrao za norveški Molde, što je ipak daleko ispod razine liga petice.

Nijedan od pobrojanih igrača u 17. godini nije imao broj nastupa kao Wirtz (35) i nitko nije imao ni približno veliku minutažu po utakmici kao on (71'). Po broju nastupa prati ga Fati (33), a po broju minuta po utakmici Havertz (55').

Wirtz je do sada postigao osam golova i podijelio šest asistencija. Po broju golova bolji od njega je samo Fati (11), a po broju asistencija prate ga Mbappé i Havertz (5).

Po broju upućenih udaraca po utakmici ispred su Havertz (1,11), Fati (1,33), Greenwood (1,91) i Sancho (1,17) što je razumljivo jer oni igraju ofenzivnije, ali po broju ključnih dodavanja (1,42) i uspješnih driblinga (2,39) po utakmici Wirtz je daleko ispred svih.

Ovi brojevi govore da se Wirtz sjajno uklopio u igru Leverkusena i da ima veliki utjecaj u momčadi iako mu je samo 17 godina. Velikim talentima u njegovim godinama se dozira minutaža, ali on je već neizostavan član prve postave bundesligaške momčadi koja se bori za plasman u Ligu prvaka.

Pred Wirtzom je i dalje dug put jer mnogo je primjera onih koji nisu kasnije ispunili velika očekivanja, ali sve upućuje na to da s njim neće biti promašaja. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.