OVOGODIŠNJI draft će, kao i sve ostalo vezano za NBA ligu, ove sezone biti drukčiji nego ikad. Najveći američki i svjetski košarkaški talenti neće se okupiti u Zelenoj sobi njujorškog Centra Barclays, neće čuti reakcije navijača kad se prozove njihovo ime, neće izaći na pozornicu i stisnuti ruku čelniku lige Adamu Silveru.
Draft će se 18. studenog zbog pandemije održati virtualno, a među desecima klinaca razočaranih što neće moći proživjeti iskustvo koje su imali svi njihovi prethodnici je i Deni Avdija, 206 cm visok 19-godišnjak i najznačajniji predstavnik europske košarke na ovogodišnjem draftu.
Otac Zufer je s Draženom igrao protiv Jordana u Jazinama, a onda otišao u Izrael
Avdija je Izraelac, ali za Europu ga ne veže samo činjenica da je s Maccabijem igrao Euroligu. Njegov je otac Zufer Avdija, rođen u Prištini, bio dugogodišnji igrač Crvene zvezde i povremeni reprezentativac Jugoslavije. Igrao je, na primjer, uz Dražena Petrovića u čuvenoj ekshibicijskoj utakmici u Jazinama protiv selekcije SAD-a predvođene tada 19-godišnjim Michaelom Jordanom. Zufer je 1990. otišao igrati u Izrael, gdje je ostao živjeti i oženio bivšu košarkašicu i atletičarku Sharon, Denijevu majku.
"On je ovdje poput Isusa", rekao je njegov donedavni suigrač iz Maccabija i bivši NBA igrač Omri Casspi, misleći prvenstveno na Denijevu popularnost i ljubaznost prema mladim obožavateljima, kojima nikad nije odbio dati autogram ili selfie. "Uvijek ću pristajati na selfije jer me ta djeca gledaju kao nekog posebnog", objasnio je Avdija proljetos u razgovoru za Sports Illustrated.
On je jedan od najintrigantnijih budućih NBA igrača. Svaki od 30 NBA klubova smatra da će Deni Avdija biti izabran među prvih deset, većina ga vidi između četvrtog i šestog mjesta, a prošlog je tjedna potpuno oduševio Golden State Warriorse, koji imaju drugi pick.
"Ne samo da je bio jako dobar na treningu koji su pratili nego je i raspametio dužnosnike Warriorsa u razgovoru. Opći je dojam da je Deni sjajan dečko s nevjerojatnim radnim navikama", napisao je Ethan Strauss iz Athletica. U Warriorsima, koji su pola desetljeća dominirali NBA ligom prije nego što ih je niz ozljeda natjerao da istankiraju prošlu sezonu, ne bi imao značajnu ulogu na početku, ali bi uz Curryja, Thompsona i Greena mogao bez pritiska učiti i napredovati dok ne bude spreman za ozbiljan doprinos.
Proglašavaju ga novim Dončićem, ali on ne želi ni čuti
Zbog slične građe i sposobnosti da igra na više pozicija Avdiju neki smatraju i novim Lukom Dončićem. No to tako ide. Nakon suludog uspona slovenskog čuda u prve dvije NBA sezone svi NBA klubovi traže "novog Dončića", kao što su godinama tražili novog Jordana, novog LeBrona... Ali Avdija je prvi koji će odbiti takve usporedbe.
"Luka je jedinstven. Ono što je radio protekle dvije godine je nevjerojatno. On je pokazao NBA ligi da je košarka globalni sport, a ja samo želim stvoriti vlastito naslijeđe i pokazati vlastite sposobnosti", rekao je Deni za Yahoo Sports.
Zbog dončićevske građe i svestranosti Avdija će se moći uklopiti u bilo koji sustav, a njegova nova momčad moći će ga oblikovati prema vlastitim potrebama. Ima izvrstan pregled igre, odlično se kreće, može potegnuti kontru nakon skoka i rutinski igra iznad obruča. Ima i vrlo brz izbačaj, ali točnost njegovih vanjskih šuteva je ono što zasad sprječava da ga se proglasi elitnim talentom.
U studenom 2017. Avdija je sa 16 godina i 320 dana postao najmlađi debitant u povijesti Maccabija. Prošle sezone postao je najmlađi MVP u povijesti izraelske lige, s prosjecima od 13 poena, šest skokova i tri asistencije. Prvenstveno zahvaljujući njemu izraelska U-20 reprezentacija dvaput zaredom je osvajala naslov europskog prvaka, 2018. i 2019. godine. U prvom od ta dva finala Izrael je pobijedio Hrvatsku, a sljedeće godine Avdija je izabran za MVP-ja prvenstva.
Međutim, dominacija u konkurenciji vršnjaka ili u nejakoj izraelskoj ligi ne znači previše. Prošle sezone u Euroligi nije djelovao kao igrač od kojeg će NBA strahovati, a kamoli kao Luka Dončić, koji je prije odlaska u SAD s Realom postao MVP i prvak Eurolige.
Grafika: Sofascore za IndexSport
Avdija je imao skromne brojke od 4,0 poena, 2,6 skokova i 1,2 asistencije za 14 minuta igre u prosjeku, a najviše zabrinjava njegova efikasnost iz daljine. Trice je gađao slabašnih 28%, a slobodna bacanja sa zabrinjavajućih 56% uspješnosti.
Zato je John Hollinger iz Athletica, jedan od najuglednijih NBA analitičara, rekao da Avdiji nije mjesto ni među prvih 10 izbora na draftu.
"Visok je i zna baratati loptom, ali ne zna šutirati. Ne možeš biti NBA igrač na visokoj razini ako nisi dobar šuter. A on trenutačno nije", rekao je Hollinger.
Umjesto da igra za Maccabi, već tri mjeseca je u SAD-u
Ove sezone Avdija ne igra za Maccabi. Još od kolovoza je u SAD-u, u Atlanti, gdje se priprema za draft zajedno s francuskim playmakerom Theom Maledonom. S njim je i njegov trener Eftim Bogoev, zajedno treniraju dvaput na dan, rade na driblingu, šutu s poludistance i čitanju igre iz pick-and-rolla te završavaju šutiranjem trica. Rezultate tih treninga ćemo vidjeti tek na prvim pripremnim utakmicama nove sezone.
"Deni ima izuzetan potencijal, a dosad ga je ispunio samo 50 posto. Zamislite kako će dobar biti za dvije ili tri godine ako nastavi ovako intenzivno raditi", rekao je Bogoev za Yahoo Sports.
Činjenica je da NBA klubovi često visokim pickovima biraju igrače na temelju potencijala ili fizičkih predispozicija ili neobične kombinacije vještina. Avdija ima sve to, ali nema garancije da će se pretvoriti u vrhunskog NBA igrača. Uostalom, prije četiri godine je u NBA kao četvrti izbor drafta, također iz Maccabija, stigao još jedan igrač izabran na temelju potencijala i sličnosti s tadašnjim hitom Kristapsom Porzingisom. Dragan Bender danas je ponovno u Maccabiju.