NFL

Zvijezde bojkotiraju Super Bowl. Počela je najveća kriza u povijesti lige

Foto: EPA

SUPER BOWL, veliko finale NFL sezone, iz godine u godinu privlači stotine milijuna gledatelja diljem svijeta. Većina njih događaj prati iz sportskih razloga, zbog same utakmice, dok je manji dio gledatelja fokusiran prvenstveno na zabavni sadržaj koji prati cijelu priču. Cijena reklamama doseže šest milijuna dolara za 30 sekundi prikazivanja u pauzama susreta.

Važnija zabavna stavka je "halftime show", događaj od 14 minuta koji je prvotno bio zamišljen kao popuna vremena između utakmice, što je rezultiralo nastupima lokalaca, slabije poznatih pjevača, orkestara limene glazbe i glumačkim skečevima. Prijelomni trenutak dogodio se 1993. godine kada je Super Bowl održan u Los Angelesu na Rose Bowlu. Najveća zvijezda tog vremena, a ujedno i jedan od najpopularnijih pjevača u povijesti, Michael Jackson u halftimeu je izveo Billie Jean, Black or White te We Are the World, uz pomoć dječjeg zbora. Taj koncert lansirao je u nebesa televizijske rejtinge te se smatra jednim od najgledanijih događaja u povijesti američke televizije.

Mašinerija NFL-a, odnosno vlasnici franšiza i TV kuća odlučili su potpuno napustiti dotadašnji pristup zabavi na poluvremenu utakmice i okrenuti se najvećim svjetskim zvijezdama. U proteklih dvadesetak godina vidjeli smo i slušali Dianu Ross, U2, Princea, Madonnu, Brucea Springsteena, Beyonce, Brunu Marsa, Coldplay, Lady Gagu i još desetke najvećih zvijezda glazbene industrije.

U čemu je problem?

Nije tajna da odnosi između igrača, vlasnika i lige nisu idealni. Colin Kaepernick je klečanjem za vrijeme intoniranja američke himne povukao velik broj istomišljenika na masovne proteste protiv vladajućih persona i politike koju provodi Donald Trump. Jedan od problema koji nastaje kada imate 32 ekipe u ligi je što imate i 32 različita vlasnika koji gaje vlastite ideje i politička uvjerenja. Jasne su podjele na gazde koji ne podržavaju Donalda Trumpa i na one koji ga podupiru, što su uglavnom njegovi donatori i pristaše republikanaca poput Boba McNaira koji je otvoreno kritizirao "klečatelje" poručivši kako neće dopustiti da "zatvorenici vode zatvor", referirajući se na igrače koji su prosvjedovali u redovima Texansa.

S druge strane, imamo vlasnike poput Arta Rooneyja II. koji je jedan od donatora demokratske stranke i otvoreni kritičar politike Donalda Trumpa. Naravno, igrače Steelersa nitko nije uspoređivao sa zatvorenicima niti im je itko branio da izražavaju svoja politička uvjerenja. Tako je ekipa jednostavno preskočila intoniranje himne ostavši u svlačionici - svi osim Alejandra Villanueve, vojnog veterana koji se jedini pojavio na terenu s rukom na prsima.

Vojska igra posebnu ulogu u američkom sportu. Sva četiri velika američka sporta organiziraju utakmice u kojima promiču zahvalnost za vojnike koji služe ili su služili u vojnim misijama. Vojnici se bore za ideale. Ideali su u ovom slučaju američka zastava i himna. Nepoštivanje istih od strane određenog broja igrača sa sobom povlači pitanje poštovanja vojske. Vojska je iznimno jak faktor, a nemali je broj desno orijentiranih Amerikanaca koji su posebno osjetljivi na tu tematiku. Isti su najavljivali bojkot utakmica ako se klečanje nastavi, a kažnjavanje igrača koji kleče jednostavno nije moguće zbog jednog iznimno važnog razloga.

Više od 70 % igrača NFL-a su Afroamerikanci. Zabilježeni su brojni slučajevi policijskog nasilja nad crnim stanovništvom i masovni prosvjedi protiv Donalda Trumpa zbog politike koja se provodi prema manjinama. U ligi u kojoj ima otprilike 2500 igrača, od čega je 1800 Afroamerikanaca, ne možete se provoditi "nasilje" nad njima. S druge strane, liga ne možete ni tolerirati nepoštovanje prema himni ako to povlači kritike još jedne velike grupacije ljudi i sponzora.

Eric Reid, jedan od najdugovječnijih "klečatelja", potpisao je za Carolinu prije mjesec dana. Vlasnik Carolina Panthersa je Dave Tepper, bogati bijelac koji je liberalno osviješten, za razliku od prošlog vlasnika Jerryja Richardsona koji je spadao među najzadrtije vlasnike lige. Sjeverna Karolina je pretežno bjelačka savezna država koja bilježi diskriminaciju prema rasnim manjinama te je zadnjih godina ondje prisutna dominacija republikanaca. Potpis Reida nije dočekan s oduševljenjem među navijačima i lokalnim bijelim stanovništvom, ali crnačka zajednica je oduševljena potezom Teppera jer je pružio ruku pomirbe prema kvalitetnom igraču kojeg nitko nije htio angažirati zbog političkih uvjerenja i potencijalnih problema koje nosi.

Pobuna repera 

Ovogodišnji Super Bowl održat će se u Atlanti, na novom stadionu Atlanta Falconsa. Atlanta je poznata kao "Black mecca", mjesto u kojem Afroamerikanci dominiraju na svim poljima, od politike, preko kulture, do zabavne industrije. Ondje je više od polovice crnog stanovništva pa tamošnji građani imaju razvijenu posebnu vrstu svijesti, možda najbolje iskazanu u odličnoj seriji Atlanta, Donalda Glovera. Tako se početkom nove NFL sezone javila inicijativa glazbene zajednice grada Atlante, koja je središte južnjačke rap scene, da se Super Bowl potpuno podredi tom gradu i saveznoj državi Georgiji.

No sve su glasnija nagađanja da je bend Maroon 5 izabran za nastup u Super Bowlu LIII, što nije najbolje sjelo zajednici savezne države Georgije. Jedan od najutjecajnijih glazbenika iz Atlante Ludacris javno je kritizirao potencijalni izbor, pozivajući se na glazbenike iz tog grada koji sami mogu složiti dovoljno materijala ne za jedan, već za tri "halftime showa". Uz spomenutog Ludacrisa, tu je i OutKast, duo zaslužan za neke od najvećih hitova prošlog desetljeća, zatim Usher, Future, 2 Chainz, Lil Jon, Jermaine Dupri te Ciara, supruga quarterbacka Russella Wilsona, jedne od većih zvijezda NFL-a. Nabrojanima možemo dodati i supergrupu Migos, koja je zaslužna za naslovnu pjesmu najnovije Madden NFL 19 videoigre.

Rihanna je prema reportima stranih medija odbila nastup na Super Bowlu, ne želeći imati posla s NFL-om, a sve je veći broj poznatih osoba, nebitno koje boje kože, koje iskazuju prijezir prema politici koju provodi NFL i staju na stranu igrača koji protestiraju protiv Trumpa. Ako Maroon 5 doista nastupi u poluvremenu, tamo se neće naći Cardi B, afroamerička reperica koja je nedavno surađivala s tim bendom na najnovijoj pjesmi. Ona, naime, otvoreno simpatizira Colina Kaepernicka, igrača nepoželjnog u NFL-u.

Trump se zabavlja, kaže da gledanost lige pada jer nema himne u kadru 

Upravo je Kaepernick ponovno pokrenuo lavinu reakcija reklamnom kampanjom za Nike. Simpatizeri su oduševljeno pozdravili marketinški potez kompanije, a kritičari su palili njihove proizvode.

Predsjednik Trump sam se zabavlja komentiranjem događaja u ligi, ukazujući na podatak da je gledanost pala za 13 % u odnosu na prošlu sezonu, te inzistira na vraćanju himne u televizijski kadar. Trenutno tijekom intoniranja himne TV kuće puštaju blok reklama, a istraživanja pokazuju kako je prvih šest kola sezone gledanije za 4 % u odnosu na prošlu godinu.

Uistinu, situacija kojoj se za sada ne nazire rješenje. Politika se preduboko uvukla u NFL. Ako je problem ovakvih razmjera nastao zato što će u gradu koji se smatra crnačkim središtem koncert u poluvremenu sportskog događaja održati pretežno bjelački bend, jasno je da ligu čekaju problemi i izazovi oko himne, političkih uvjerenja i borbe za jednakost.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.