Na ovogodišnji Deloitteov natječaj za listu 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe plasiralo se ukupno 11 hrvatskih tvrtki, pri čemu su četiri tvrtke ostvarile plasman u glavnoj kategoriji "Technology Fast 50", još toliko u kategoriji "Companies to Watch", dok su tri tvrtke posebno predstavljene u kategoriji "Zvijezde pozitivnog utjecaja", izvijestili su iz konzultantske tvrtke Deloitte.
Više od 400 tvrtki iz 17 zemalja, uključujući 29 iz Hrvatske, prijavilo se na ovogodišnji natječaj za 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki, koji već 25. godinu provodi Deloitte na nivou Srednje Europe.
Kao i dosad, 50 prijavljenih tvrtki uspjelo je ostvariti plasman na rang-listu u glavnoj kategoriji ove godine. Te tvrtke dolaze iz sedam zemalja i sedam sektora industrije, pri čemu su, kao i u prethodnim natječajima, dominirale softverske tvrtke. Njihova prosječna stopa rasta bila je 1604 posto, što je više od lanjskih 1502 posto.
Stopa rasta temelji se na prihodima koje su tvrtke ostvarile između 2020. i 2023. godine i predstavlja razdoblje obilježeno globalnom pandemijom i značajnim geopolitičkim napetostima, navode iz Deloittea.
Kao i u prethodnim godinama, softverske tvrtke dominiraju rangiranjem s 28 plasmana, fintech ima 7 predstavnika, a slijede mediji i zabava s 5 te tehnologija zaštite okoliša s 4, dok ostali sektori, hardver, zdravstvo i životne znanosti te komunikacije, imaju po 2 plasmana.
"Više od 400 tvrtki prijavilo se za plasman na listu koja rangira i odabire 50 najboljih. Opet su poljske i češke tvrtke s po 17 plasmana 'preuzele' većinu tablice, što je razumljivo s obzirom na veličinu tržišta u tim zemljama, a tradicionalno ih slijedi izvrsna Hrvatska s četiri plasirane tvrtke", istaknuo je Natko Sertić, glavni partner za poreze u CE South regiji.
Ovogodišnji je pobjednik u kategoriji "Technology Fast 50" Oddin.gg s rastom od 7958 posto, češka softverska tvrtka koja je razvila platformu za povezanu analizu podataka, proračune kvota i druge alate u području elektroničkih sportova i sportskog klađenja.
Druga je također češka softverska tvrtka MAGU® s rastom od 4248 posto, koja je razvila vlastitu platformu za prodaju proizvoda za osobnu njegu i prirodnih dodataka prehrani. Latvijska fintech tvrtka SIA JEFF, koja je razvila sustav za kreiranje personalizirane ponude korisničkog iskustva u trgovinama i na online platformama, zauzela je treće mjesto s rastom od 3652 posto.
Od hrvatskih tvrtki ove godine najbolje je plasiran Stemi, na 21. mjestu s rastom od 1227 posto. Stemi je razvio platformu za učenje koja nudi obrazovne programe i radionice namijenjene učenicima, učiteljima i studentima. Fokus im je na novim tehnologijama poput umjetne inteligencije, robotike, interneta, dronova i kibernetičke sigurnosti, a cilj poticati interes za tehničke i prirodne znanosti.
Slijede Devōt na 34. mjestu (960 posto rasta), tvrtka koja se bavi razvojem softvera i digitalnih rješenja, a specijalizirala se za izgradnju inovativnih HealthTech rješenja, te B.I.D. Grupa na 37. mjestu (934 posto). B.I.D. Grupa je razvila višejezičnu CMS platformu, tj. integrirani booking engine koji se koristi kao sustav rezervacija u nekim hotelskim kućama i turističkim agencijama. Aircash, fintech tvrtka koja se bavi uslugama transfera novca, plasirala se na 42. mjesto s rastom od 860 posto.
Mlade tvrtke u usponu
U kategoriji tvrtki u usponu nalaze se mlade tvrtke koje se nisu mogle kvalificirati u glavno Fast 50 rangiranje. I u ovoj kategoriji dominiraju softverske tvrtke s ostvarenih 15 plasmana od ukupno 25, a prednjače tvrtke iz Češke sa 7 i Poljske s 5 plasiranih, slijede ih Hrvatska s 4, Slovačka i Rumunjska s 3, Srbija s 2 i Mađarska s 1 plasiranom tvrtkom.
Pobjednik ove kategorije je češka fintech tvrtka Patron GO s rastom od 1169 posto, koja je razvila platformu koja u potpunosti i automatski provjerava sva korisnikova redovita plaćanja i transakcije te štedi vrijeme i nudi opcije za optimiziranje osobnih financija. Iz Hrvatske su plasman u ovoj konkurenciji ostvarile četiri softverske tvrtke: Jenz.app na 12. mjestu s rastom od 410 posto, slijede 17. Barrek (273 posto), 20. Amplibit (239 posto) i 21. Release14 s rastom od 236 posto.
Jenz.app je razvio internu društvenu mrežu koja funkcionira poput mobilnog intraneta i aplikacije za angažiranje zaposlenika tvrtke.
Tvrtka Barrek razvila je vlastiti softver/aplikaciju, svjetski priznati softver za interne, eksterne i certifikacijske audite. Amplibit se specijalizirao za izradu naprednih bankarskih rješenja dizajniranih za poboljšanje i optimizaciju poslovnih operacija, a Release14 se posvetio pružanju vrhunskih rješenja za zakonito presretanje, zadržavanje podataka te sigurnost informacija, ističu iz Deloittea.
Nagrada "CE Tech Rocketship!"
U partnerstvu Deloittea s Google Cloudom na nivou Srednje Europe, ovo je treća godina u kojoj su zajedno dodijelili posebnu nagradu "CE Tech Rocketship!" tvrtki koja je najviše doprinijela razvoju visokokvalitetnih, skalabilnih rješenja koja zadovoljavaju čak i najzahtjevnije korisnike.
Ove godine žiri sastavljen od predstavnika Deloittea i Google Clouda odabrao je pobjednika i četiri tvrtke za posebnu pohvalu. Pobjednik je rumunjska softverska tvrtka DRUID, koja je razvila end-to-end platformu vođenu umjetnom inteligencijom i chatbot rješenjima, koja omogućava automatizaciju poslovnih procesa i unapređenje korisničkog iskustva. Posebno pohvaljene tvrtke su Hermix iz Rumunjske, Born Digital iz Češke, Seerlinq iz Slovačke i Questpass iz Poljske.
Zvijezde pozitivnog utjecaja
Četvrta kategorija koja označava izvrsnost u tehnološkim tvrtkama Srednje Europe u sklopu programa Fast 50 je Impact Stars, koja je prvi put uvedena 2020. godine.
"Ova jedinstvena klasifikacija obuhvaća tvrtke koje uspješno povezuju izvrsne proizvode ili usluge s pozitivnim utjecajem u barem jednom od sljedećih područja: društvo, poslovanje, inovacije, okoliš i raznolikost. Umjesto mjerenja rasta prihoda u ovoj kategoriji fokusiramo se na izvanredan pozitivan utjecaj koji ove tvrtke ostvaruju u našem društvu", naglasila je Katarina Pavlović.
U posebnoj kategoriji Zvijezde pozitivnog utjecaja predstavljene su tri hrvatske tvrtke: Prva je Falcon Technology, tvrtka za razvoj hardvera, softvera i strojeva. Oni su fokusirani na automatizaciju, od skladištenja i sljedivosti proizvoda do svih ostalih procesa.
Druga je Newton Technologies Adria, lider u razvoju glasovne tehnologije temeljene na umjetnoj inteligenciji, te treća - Monri Payments, vodeći pružatelj višekanalnih plaćanja koji je razvio sigurna, inovativna i integrirana rješenja plaćanja za tvrtke u različitim sektorima, naveli su iz Deloittea.