Screenshot: Al Jazeera
28. PROSINCA, na sjednici Sabora, za zastupnike je prisegnulo nekoliko zamjenika Milanovićevih ministara, budući da ministri i Milanović nisu mogli prisustvovati sjednici u Saboru.
Iako su u Saboru taj dan proveli svega nekoliko sati, prema Zakonu o pravima dužnosnika pripada im šest punih saborskih plaća (oko 16.000 kuna), te još šest mjeseci po pola saborske plaće. Ipak, nakon što Sabor u petak izglasa novu Vladu, stari ministri se vraćaju u Sabor, a njihovi zamjenici moraju odstupiti. Jedna od njih je mlada SDP-ova zastupnica iz Vukovara Biljana Gaća, koja je za jedan dnevni list potvrdila da će iskoristiti pravo na 12 mjeseci saborske plaće, iako je u Saboru radila svega dva sata kao zamjena ministru Predragu Matiću.
"Zanimljivo je da sam baš ja, kao mlada političarka izabrana za naslovnicu, ali ne treba tu puno toga dodati. To me neće obeshrabriti da nastavim raditi za svoju lokalnu zajednicu, za naše društvo, časno i transparentno. Bilo bi zanimljivo da me novinar pitao o mojoj imovinskoj kartici jer u nju bih mogla unijeti jedino svoje dvije ruke, dvije noge i ovo malo znanja i iskustva što sam stekla. Ništa drugo trenutno nemam, a ako budem imala, javnost će prva znati, baš kao i za svako moje drugo javno djelovanje.
Nakon Sabora na HZZ
Desetogodišnji volonterski rad koji nikad neće stati i desetogodišnji politički rad, ulaganje u formalno i neformalno obrazovanje, aktivistički rad u cilju općeg dobra doveo me u priliku da na određeno vrijeme dobijem veliku čast i odgovornost biti članicom najvišeg zakonodavnog tijela Republike Hrvatske. Baš kao što u članku stoji, riječju „prisežem“ moj ugovor o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa je po „sili zakona“ prekinut. Nakon što više ne budem saborska zastupnica (a ne kako u tekstu stoji da sam bila, još uvijek sam i djelujem kao saborska zastupnica) odlazim na Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Novinar me nije, kao što u članku navodi, pitao zašto sam uopće ulazila u Sabor na jedan dan (iako se ne radi o jednom danu) ako mi je stalo do stručnog osposobljavanja, jer da je, odgovorila bih mu da je i nadležnim službama trebalo nekoliko dana da prouče imam li pravo na nastavak stručnog osposobljavanja ili ne pa stoga ne čudi što ni ja to nisam znala. Novinaru sam rekla, a nije napisano, da Zakon o obvezama i pravima državnih dužnosnika treba mijenjati i da privilegije treba ukidati, trebalo ih je puno prije ukinuti. Taj Zakon nisam ja donosila, a niti sam bila u poziciji mijenjati ga, ali oni koji me poznaju znaju da se svim svojim volonterskim i aktivističkim radom i zalaganjem borim upravo za uspostavu socijalne ravnopravnosti, solidarnosti, za ukidanje privilegija koje ovo društvo dodatno čine neravnopravnim.
Novinarstvo je ozbiljan i odgovoran posao. Senzacija, nažalost, prodaje novine", zaključuje mlada SDP-ovka.