Foto: Hina
"Ova odluka vijećnika grada Vukovara nemoralna je i izvor novih mržnji, što svakako treba osuditi", priopćili su iz SABA RH.
Izmjene Statuta - koje je u ponedjeljak izglasalo deset vijećnika vladajuće koalicije HDZ-HKS uz podršku vijećnice HDSSB-a Slavice Jelinić, a protiv ili suzdržano bilo je deset vijećnika iz redova SDP-a, SDSS-a, HNS-a i SNS-a - nazvali su hrvatskom sramotom.
> U Vukovaru ukinuli ćirilicu, vlast tvrdi da Srbi imaju maksimalna prava
"HDZ grada Vukovara, naravno uz punu podršku rukovodstva HDZ-a, 17. kolovoza ove godine donio je odluku o uklanjanju ćiriličnih natpisa s ureda i ulica Vukovara. Rukovodstvo HDZ-a je 2009. godine donijelo odluku o uvođenju dvojezičnih natpisa, kada je trebalo primiti Hrvatsku u Europsku uniju. Jedan od uvijeta za taj prijem bio je i poštivanje prava nacionalnih manjina. Sada, pošto je Hrvatska u Europskoj uniji, ista ta stranka očito smatra da prava nacionalnih manjina više nisu bitna", navode iz SABA RH.
"Ograničeni ljudi"
Ocjenjuju kako se HDZ, uklanjanjem dvojezičnih natpisa u predizborno vrijeme, želi prikazati kao jedina domoljubna stranka, koja i na taj način štiti nacionalne interese, "mada je rezultat sasvim suprotan".
"Ova sramotna i neustavna odluka govori o tome kako ograničeni ljudi pokazuju svoju netoleranciju nepriznavanjem normalnih prava drugih. Pozivati se na Domovinski rat i kako nije još dovoljno prošlo vremena, potpuno je promašeno. Nije izbio rat zbog pisma, već zbog namjere da velikosrpski nacionalisti prigrabe dio hrvatskog teritorija. Znamo kako je taj rat završio", poručuju iz SABA RH.
Odluke poput ove, dodaju, štete i Vukovaru i Hrvatskoj u cjelini, "umjesto da sada radimo na stvaranju uvjeta za što bolji život, na razvijanju prava svih, svakako uključujući i nacionalne manjine".
> Priznanje "Junak Domovinskog rata" dodijeljeno veteranu koji je skinuo dvojezičnu ploču u Vukovaru
Vukovarsko gradsko vijeće u ponedjeljak je izmijenilo gradski Statut, što je bilo dužno učiniti po odluci Ustavnog suda, koji mu je u kolovozu prošle godine naložio da u roku od godine dana statutom utvrdi područja u Vukovaru na kojima će se postaviti ploče s natpisima na hrvatskom i srpskom jeziku te na latinici i ćirilici. Izmjenjeni Statut, međutim, nije predvidio dvojezične natpise na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama.