Apsurdna reakcija Fine: "Mi samo vršimo ovrhu, nije na nama da provjeravamo jesu li dokumenti lažni"

Foto: Google Street View

FINANCIJSKA agencija (Fina) reagirala je na optužbe da građanima blokira račune i provodi ovrhe temeljem lažirane dokumentacije. Jednu takvu priču s Indexom je podijelio novinar i poduzetnik Zvonimir Despot, kojeg je Fina opelješila zbog prevaranta koji je lažirao dokumente i tražio ovrhu.

Reakciju Fine objavljujemo u cijelosti:

"Poštovani,

kao osvrt na medijske objave o krivotvorenim obračunima poslodavaca temeljem kojih Fina provodi postupak ovrhe na novčanim sredstvima, u nastavku Vam dostavljamo reagiranje, a kako bismo otklonili moguće zablude i točno informirali javnost.

Financijska agencija, sukladno odredbama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (NN 91/2010, 112/2012), provodi ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika po svim računima i oročenim novčanim sredstvima u svim bankama, prema osobnom identifikacijskom broju ovršenika, bez njegove suglasnosti i bez obzira ako u osnovi za plaćanje nije određena ovrha na novčanim sredstvima po svim računima i oročenim novčanim sredstvima.

Člankom 3. stavkom 1. točkom 1. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, propisano je da je osnova za plaćanje ovršna odluka i nagodba domaćeg suda ili upravnog tijela koje glase na ispunjenje određene novčane obveze i koje imaju potvrdu ovršnosti, obračun poslodavca o neisplati dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine, rješenje o ovrsi, rješenje o osiguranju, zadužnica, nalog Ministarstva financija za naplatu po aktiviranom državnom jamstvu, nalog za pljenidbu u postupku prisilnog izvršenja pravomoćno izrečene novčane kazne u kaznenom i prekršajnom postupku i svaka druga odluka nadležnog tijela kojom se u cijelosti ili djelomice prihvaća prijedlog za provedbe ovrhe.

Člankom 209. stavkom 1. Ovršnog zakona propisano je da će u slučaju izravne naplate temeljem ovršne odluke i nagodbe domaćeg suda ili upravnog tijela koje glase na ispunjenje određene novčane tražbine i koje imaju potvrdu ovršnosti, odnosno obračuna poslodavca o neisplati dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine, Fina postupiti kao u povodu nepravomoćnog rješenja o ovrsi koje je dostavio sud.

Stavkom 4. rečenog članka propisano je da će Fina primjerak zahtjeva s podacima o ovršnoj odluci i nagodbi domaćeg suda ili upravnog tijela, odnosno obračuna poslodavca na temelju kojih je zatražena izravna naplata, poslati ovršeniku na adresu iz zahtjeva za izravnu naplatu.

Stavkom 6. rečenog članka propisano je da će Fina, ako u roku od 30 dana od dana kad joj je dostavljena isprava iz stavka 1. ovoga članka ne primi rješenje suda o odgodi izdavanja naloga bankama za provedbu prijenosa zaplijenjenih sredstava ili rješenje suda kojim se takav prijenos proglašava nedopuštenim na temelju ovršne isprave na temelju koje je ona zatražena, izdati nalog bankama da obave prijenos sredstava s računa ovršenika na račun koji je određen u zahtjevu za izravnu naplatu.

Člankom 210. Ovršnog zakona propisana su pravna sredstva ovršenika te ovršenik, nakon što primi obavijest o tome da je protiv njega zatražena izravna naplata tražbine na temelju ovršne odluke i nagodbe domaćeg suda ili upravnog tijela, odnosno obračuna poslodavca, prema odredbi članka 209. stavka 4. rečenog Zakona ili nakon što na drugi način sazna za to da je zatražena takva naplata protiv njega, može predložiti sudu da donese rješenje kojim će naložiti Fini da odgodi izdavanje naloga bankama za prijenos zaplijenjenih sredstava odnosno rješenje kojim će se pljenidba i prijenos proglasiti nedopuštenim.

Dakle, u postupku izravne naplate temeljem obračuna poslodavca o neisplati dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine, Fina vrši zapljenu novčanih sredstava na rok od 30 dana te obavještava o tome ovršenika, koji ima mogućnost podnijeti sudu prijedlog za odgodu ovrhe, odnosno da se ovrha proglasi nedopuštenom.

Fina će izvršiti prijenos novčanih sredstava ukoliko u roku od 30 dana od zapljene novčanih sredstava, ne primi rješenje suda o odgodi izdavanja naloga bankama za provedbu prijenosa zaplijenjenih sredstava ili rješenje suda kojim se takav prijenos proglašava nedopuštenim.

Postupak provedbe ovrhe na novčanim sredstvima je strogo formalan postupak, te je Fina provedbeno tijelo koje nema ovlasti utvrđivati prava i obveze stranaka kao niti položaj stranaka u postupku, već ista provodi ovrhu temeljem dostavljenih osnova za plaćanje u skladu sa zakonskim odredbama.

U postupku provjere ovrhe, Fina vrši provjeru osnove za plaćanje na način da utvrdi da li je ista dostavljena na propisan način uz propisani obrazac te da li je osnova za plaćanje podobna za provedbu ovrhe. Fina ne može utvrđivati da li je osnova za plaćanje krivotvorena, obzirom da to nije u nadležnosti Fine.

Nadalje, napominjemo da Fina ne može utvrđivati da li je određena isprava ili pečat tvrtke krivotvoren, s obzirom da bi na taj način Fina ulazila u stručno područje koje spada u domenu vještaka grafološke ili druge struke, te odluku o tome da li je određena isprava krivotvorena može donijeti samo sud.

Postupanje po prijavama radi sumnje u počinjenje kaznenog djela u nadležnosti je državnog odvjetništva i Ministarstva unutarnjih poslova, a odgovornost za eventualno počinjenje kaznenog djela utvrđuje sud.

Člankom 21. stavkom 1. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima propisano je da se naknada za izvršenje osnove za plaćanje koju naplaćuje Fina i banke smatra troškom i sadržana je u nalogu. Stavkom 2. rečenog članka propisano je da naknadu iz stavka 1. snosi ovršenik.

Vrste i visine naknada za obavljanje poslova propisanih Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima propisane su Pravilnikom o vrstama i visini naknada za obavljanje poslova propisanih Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (NN 105/10, 124/11, 52/12, 6/13).

S poštovanjem
Ured za korporativne komunikacije".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.