Foto: Index
HRVATSKA danas bira 11 zastupnika u Europski parlament, birališta su otvorena u sedam sati, a zatvorena u 19 sati.
> IZ HDZ-OVOG STOŽERA: "Očekujemo šest mandata"
> IZ SDP-OVOG STOŽERA: "Očekujemo da ćemo osvojiti najviše glasova"
> IZ ORAH-ovog STOŽERA: Holy bi bila ludo sretna s jednim mandatom
Do 16 sati na izbore je izašlo 16,45 posto birača. Bolji je to rezultat nego prošle godine, kada je na izbore za EU parlament do 16 sati izašlo gotovo dva posto manje birača. Do 16 sati je glasalo 509.044 birača.
Izlaznost je do 11 sati također je bila bolja nego u istom vremenskom intervalu lani kada je do 11 sati glasalo 5,98 posto građana. Ove godine izlaznost do 11 sati je 7,64 posto, odnosno 247.620 birača, rekao je predsjednik DIP-a, Branko Hervatin.
Najveći odaziv je u Karlovačkoj i Ličko-senjskoj županiji. U Karlovačkoj županiji do 16 sati glasalo je 20,14 posto birača, a u Ličko-senjskoj 20,10 posto birača. Visoka izlaznost zabilježena je i u Šibensko-kninskoj županiji (19,25 posto) i Gradu Zagrebu (18,20 posto). Najmanja izlaznost je u Međimurskoj županiji (13,59 posto).
Više od petine birača glasovalo je i u Karlovcu (21,14 posto), kojeg po izlaznosti slijedi Gospić (20, 28), Požega (20,18) i Sisak (20, 10 posto).
Najmanje birača odazvalo se u Dubrovniku (14, 84) i u Zadru (14, 90).
Relativno dobar odaziv bilježi Zagreb u kojemu je do 16 sati glasovalo 18, 20 posto birača.
> Tijek izbornog dana moći ćete pratiti Indexu
20:17 Stranke kršile izbornu šutnju
Malobrojne primjedbe građana GONG-u tijekom cijelog izbornog dana odnosile su se na kršenja izborne šutnje, uključujući i agitiranje pojedinih stranačkih promatrača, te nedovoljnu educiranost pojedinih članova biračkih odbora o izbornoj proceduri.
Tijekom dana GONG je zaprimio neanonimne dojave građane o kršenju izborne šutnje poticanjem birača da glasaju za određenu političku opciju:
- organiziranjem prijevoza (HDZ u Kuršancu kod Čakovca, SDP u Bjelovaru i Zagrebu),
- sms-porukama (HDZ, Savez za Hrvatsku, Hrvatski laburisti),
- statusima na društvenim mrežama (Forum mladih SDP-a, mladež HDZ-a Črnomerec, Savez za Hrvatsku - Krešimir Miletić, Savez za promjene),
- e-mail porukama (HDZ),
- letcima na vozilima i u poštanskim sandučićima (Savez za Hrvatsku),
- lijepljenjem plakata (A-HSP u Zagrebu),
- pozivom svećenika tijekom mise (Dicmo kod Splita).
U dva slučaja birači su uspjeli ostvariti svoje biračko pravo tek nakon prijave GONG-u i nadležnim izbornim povjerenstvima:
- birač iz Gunje, privremeno smješten u Varaždinu, glasao je tek nakon intervencije DIP-a i ŽIP-a koji su biračkom odboru tijekom popodneva objasnili proceduru glasanja u ovim slučajevima,
- birač privremeno upisan za glasanje u Bolu na Braču uspio je glasati tek nakon što je OIP objasnio biračkom odboru da u takvim slučajevima biraču nije potrebna potvrda za glasanje.
Na samim biračkim mjestima građani su primijetili neprimjereno ponašanje nekih stranačkih promatrača koji su popisivali imena izašlih birača (HDZ i Piratska stranka u Zagrebu). Za razliku od prethodnih izbora, birački odbor sada se nije odazvao pozivu da omogući glasanje osoba smještenih u Dom za starije i nemoćne „Mali Kartec“ na Krku. K tome, brojne dojave odnosile su se na neprofesionalnost i needuciranost biračkih odbora:
- nejasni odgovori na pitanja o načinima korištenja preferencijskog glasa,
- glasački listići nepromiješani i neokrenuti prema dolje (Sveti Petar u Šumi BM 567),
- korištenje običnih olovki za glasanje (Velika Gorica),
- nije osigurana tajnost glasanja (Krivaj kod Požege i Zagreb BM 402),
- prisutnost religijskih simbola na biračkom mjestu (Zagreb),
- prisutnost stranačkih plakata na ulazu u biračko mjesto (Petrinja).
19:00 Zatvorena birališta
U Hrvatskoj su u 19 sati zatvorena birališta na kojima su građani danas birali 11 zastupnika u Europski parlament, a obilježio ih je mali odaziv birača, ali ipak bolji nego lani.
Izbori, na kojima oko 3,8 milijuna hrvatskih birača bira 11 hrvatskih europarlamentaraca na puni petogodišnji mandat, po izvješću Državnog izbornog povjerenstva (DIP) do 16 sati protjecali su bez ozbiljnijih prigovora.
Udruga GONG je do 11 sati zaprimila malobrojne primjedbe građana, uglavnom zbog kršenja izborne šutnje te agitiranja pojedinih stranačkih promatrača za određenu političku opciju, ali i nedovoljnu educiranost nekih članova biračkih odbora o izbornoj proceduri.
Izbore je obilježio relativno mali odaziv hrvatskih birača, ali ipak viši nego na lanjskim izborima za Europski parlament.
Prema podatcima DIP-a do 16 sati glasovalo je oko pola milijuna birača ili njih 16,45 posto, dok je godinu ranije u istom roku glasovalao 14,63 posto birača.
Za 11 hrvatskih mjesta u Bruxellesu natjecalo se 275 kandidata sa 25 listi - sedam koalicijskih i 18 samostalnih stranačkih. Najmlađem kandidatu je 19, najstarijem 80 godina.
Birači su za njih mogli glasovati na 6. 337 biračkih mjesta, od toga na 79 mjesta u inozemstvu.
Prve izborne rezultate, DIP će objavit tek iza 23 sata, nakon što se u svim državama članicama zatvore birališta na kojima europski građani biraju ukupno 751 zastupnika.
Europarlamentarci se biraju sustavom preferencijalnoga glasovanja - građani, osim određene liste, mogu zaokružiti i određenog kandidata s liste za koju glasuju. Preferirani glasovi vrijede samo ako pojedini kandidat dobije najmanje deset posto glasova koje je osvojila njegova lista.
14:47 Glasanje birača s poplavljenih područja protječe bez teškoća
Glasanje birača s poplavljenih područja županjske Posavine protječe bez teškoća, prema naputku koji je za izbore za Europski parlament objavilo Državno izborno povjerenstvo (DIP).
U Izbornom povjerenstvu Vukovarsko-srijemske županije nisu mogli navesti koliko je točno takvih birača, s obzirom da je s područja županjske Posavine zbog katastrofalne poplave evakuirano više od 11.000 ljudi.
Sukladno DIP-ovu naputku, birači s poplavljenih područja koji su izgubili sve dokumente moći će glasovati na današnjim europskim izborima uz posebne potvrde MUP-a ili uz pomoć dva svjedoka koji bez sumnje mogu potvrditi njihov identitet u mjestima u kojima se nalaze.
Osobe s tih područja glasati mogu tek nakon što birački odbor, nakon provjere podataka s županijskim povjerenstvom, utvrdi identitet birača.
Također, svi pripadnici HGSS-a ili Crvenog križa, Oružanih snaga, policije ili volonteri koji se na dan izbora zateknu na poplavljenom području, a nemaju prijavljeno prebivalište na tom području, moći će glasovati na bilo kojem biračkom mjestu u mjestu u kojem se danas nalaze.
14:10 Na EU izbore izašao je i Vladimir Šišljagić.
13:55 Europarlamentarka Biljana Borzan koja se natječe za prvi puni mandat u Europskom parlamentu također je glasala na izborima za Europski parlament.
13:20 Predsjednik Nacionalnog foruma Nikica Gabrić danas je u zagrebačkim Ravnicama glasao na izborima za Europski parlament, koje je označio kao početak novog europskog puta Hrvatske i još jedan dokaz da Hrvatska postaje dio Europe.
Upitan o očekivanjima od izbora, Gabrić je rekao kako bi bio uspjeh da prijeđu izborni prag, zato što su mala stranka, svega četiri mjeseca na političkoj sceni, a ako dobiju jednog zastupnika bit će "jako sretni".
Izjave hrvatskih političara na biračkim mjestima pročitajte OVDJE.
13:00 Na EU izbore je izašao i župan Splitsko-dalmatinske županije Zlatko Ževrnja.
12:30 Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel također je glasao na izborima za Europski parlament.
11:40 Predsjednica ORaH-a i nositeljica izborne liste te stranke Mirela Holy danas je na biračkom mjestu na zagrebačkom Mirogoju glasala na izborima za Europski parlament, izrazivši nadu da će izlaznost na izbore biti veća nego na istim izborima lani.
Holy je novinarima izjavila kako informacije kojima raspolaže ne govore o većoj izlaznosti, zbog čega je pozvala građane da izađu na izbore, koje smatra izuzetno važnima jer se u ovom mandatu odlučuje o proračunu za vrlo dugo razdoblje Europske unije.
11:35 Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko danas je u prostorijama VII. gimnazije glasao na izborima za Europski parlament, istaknuvši važnost tih izbora te izrazivši očekivanje da će izlaznost biti veća nego prošle godine.
"Ljudi trebaju shvatiti značaj činjenice da smo članica EU i kakve nam sve to mogućnosti pruža. Volio bih da izlazak bude veći nego prošle godine kada je bio 21 posto, što je bilo jako malo", izjavio je Karamarko.
11:30 Predsjednik Republike Ivo Josipović glasao je jutros sa suprugom na izbornom mjestu u Palmotićevoj ulici, a novinarima je izjavio kako od budućih 11 hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu očekuje studiozni pristup obnašanju funkcije i participaciju pri donošenju najboljih odluka.
Ocijenio je kako će o tome procjenuju li dovoljno građani važnost ovih izbora pokazati njihova izlaznost na izbore. "Vidjet ćemo po izlaznosti. Ali, sasvim sam siguran da će svijest o važnosti europskih institucija i izbora kod nas rasti".
11:15 Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar jutros je u međimurskoj općini Šenkovec glasao na izborima za Europski parlament koji, naglasio je, odlučuje o raspodjeli 960 milijardi eura 'teškog' proračuna Europske unije, a zbog čega važnim smatra izaći na izbore.
Kao drugi važni razlog zašto je važno glasovati Lesar je novinarima naveo i to što će po prvi put Europski parlament birati predsjednika Europske komisije.
11:00 Predsjednik Hrvatske zore i nositelj liste Saveza za Hrvatsku Milan Kujundžić danas je nakon glasanja na izborima za Europski parlament poručio kako je najvažnije da narod na izborima kaže što želi.
Ustvrdio je da danas počinje preokret promjena u Hrvatskoj gdje će Hrvati, uvjeren je, izabrati one koji vole Hrvatsku, koji znaju raditi i koji će raditi za Hrvatsku.
9:40 Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko glasao je jutros na europarlamentarnim izborima u zagrebačkom naselju Središću te poručio kako su ovi izbori prijelomni jer po prvi puta biramo zastupnike na puni mandat.
"Po prvi puta preuzimamo odgovornost tko će hrvatske interese zastupati u Europskom parlamentu cijeli mandat. To je ne samo građanska obveza, nego i politička dužnost. Politički treba osmisliti što su hrvatski interesi sljedeće četiri godine", izjavio je Leko novinarima.
9:00 Premijer Zoran Milanović sa suprugom je jutros u 9 sati glasao na izbornom mjestu u Krajiškoj ulici, nakon čega je novinarima kazao kako će rezultati današnjih izbora za Europski parlament biti "prolazno vrijeme koje treba uzeti u obzir".
"Nadam se da ljudi shvaćaju za što se danas glasuje. Bojim se da će odaziv biti jako mali, ali što je tu je, čeka nas još puno posla. U Europskom parlamentu se odlučuje o važnim stvarima i zato su ovi izbori relevantni, a sve što nas čeka je u pripremi za parlamentarne izbore", rekao je Milanović.
Oko 3, 8 milijuna birača u Hrvatskoj i inozemstvu bira zastupnika na puni, petogodišnji mandat. Za 11 mjesta u Bruxellesu natječe se 275 kandidata sa 25 lista, 18 samostalnih stranačkih i sedam koalicijskih.
Svoje pravo birači mogu ostvariti na 6. 337 biračkih mjesta, 79 ih je u inozemstvu, a 6. 258 u Hrvatskoj. U inozemstvu se glasuje u 49 država, prva birališta otvorena su u Australiji.
Hrvatska na izbore izlazi pod dojmom katastrofalne poplave koja je prije tjedan dana pogodila istočnu Slavoniju. No, nadležna izborna tijela učinila su sve da i biračima, koji su morali napustiti svoje domove, danas omoguće glasanje, ako to žele.
Šutnja do 19, prvi rezultati do 23
U Hrvatskoj je i danas na snazi izborna šutnja, do 19 sati zabranjena je svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena rezultata, kao i prethodnih, neslužbenih rezultata izbora.
Prve izborne rezultate, Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavit će iza 23 sata, nakon što se u svim članicama Unije zatvore birališta, jer Talijani mogu glasati do 23 sata. Naime, zakonom je na razini Europske unije propisano da države članice ne smiju objavljivati rezultate prije nego što se zatvore biračka mjesta u državi čiji birači posljednji glasuju.
Prve rezultate DIP će objaviti na tiskovnoj konferenciji, te na internetskim stranicama (www.izbori.hr).
Podatke o izlaznosti birača DIP će objaviti danas u dva navrata, s podacima do 11 odnosno 16 sati.
Izbore prati više od šest i pol tisuća promatrača, 335 ih je iz dviju nevladinih udruga, ostali su stranački.
Izbori će Hrvatsku koštati 60-ak milijuna kuna
Procjenjuje se da će euroizbori Hrvatsku stajati 60-ak milijuna kuna.
Europarlamentarci se biraju sustavom preferencijalnoga glasanja - građani, osim određene liste, mogu zaokružiti i određenog kandidata s liste za koju glasuju. Preferirani glasovi vrijede samo ako pojedini kandidat dobije najmanje deset posto glasova koje je osvojila njegova lista. Cijela zemlja je jedna izborna jedinica, a izborni prag iznosi pet posto.
Izbori za Europski parlament ovih se dana održavaju u svih 28 država članica Unije, a bira se 751 zastupnik na manadat od pet godina.
Izravni izbori za Europski parlament održavaju se od 1979. godine. Države članice u Parlamentu mogu imati najmanje šest zastupnika, a najviše 96, proporcionalno broju stanovnika.
Upute o glasanju vojske, policije, djelatnika Crvenog križa i volontera
Svi birači koji se kao pripadnici Oružanih snaga, policije, HGSS-a ili Crvenog križa, odnosno kao upisani (registrirani) volonteri danas zateknu na poplavama ugroženim područjima, a inače nemaju prijavljeno prebivalište na tim područjima, moći će glasati na bilo kojem biračkom mjestu u mjestu gdje se nalaze na dan održavanja izbora.
Ured državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji će navedenim biračima izdati bijele potvrde, i to temeljem popisa njihove nadležne službe na kojemu će biti navedeni podaci o svim biračima koji će se na dan održavanja izbora nalaziti na ugroženim područjima radi saniranja posljedica poplava.
Birački odbor je dužan identificirati birača koji pristupi na biračko mjesto radi glasanja, i to u pravilu pomoću osobne iskaznice, putovnice, vozačke dozvole, odnosno druge javne isprave na kojoj se nalazi njegova fotografija, a na temelju koje se može nedvojbeno utvrditi njegov identitet (primjerice stara osobna iskaznica).
Birači s poplavljenih područja koji ne posjeduju niti jednu od prethodno navedenih isprava pomoću kojih bi se mogli identificirati, moći će glasati tako što će se identificirati pomoću potvrda koje zamjenjuju osobne iskaznice, a koje će izdati Ministarstvo unutarnjih poslova.
Birače s poplavljenih područja koji nemaju niti takvu ispravu, birački odbor će identificirati putem dva svjedoka koji bez sumnje mogu potvrditi identitet birača.